Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Witalij Kliczko: Kupimy 47 nowych tramwajów dla Kijowa

Dalej Wstecz
Autor:

Michał Szymajda

Data publikacji:
2017-07-13 07:56
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Witalij Kliczko: Kupimy 47 nowych tramwajów dla Kijowa
fot. Michał Szymajda, TPTramwaj z Pesy na ulicach Kijowa
Podczas uroczystości 125 lat kijowskich tramwajów mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko zapowiedział bardzo duże, jak na możliwości Kijowa, zakupy. – W ciągu 5 lat całkowicie zmienimy oblicze transportu miejskiego w stolicy Ukrainy – powiedział.

– Potrzebujmy nowoczesnego transportu w naszym mieście. Wszyscy wiemy, że sytuacja ekonomiczna w kraju nie jest łatwa. Ale właśnie dlatego musimy pokazać, że wszystkie reformy zaczynają się ze stolicy, z serca naszego kraju – mówił Kliczko dodając, że nowoczesny tabor to pierwszy krok do tego, aby zachęcić kijowian do korzystania z komunikacji miejskiej. – Ponadto w przez najbliższych 5 lat wyremontujemy łącznie 300 kilometrów dróg, co całkowicie zmieni wizerunek miasta – dodał, nie zapominając, że obejmie to także remont torowisk.

Kijów idzie na wielkie zakupy

– Kupujemy 100 nowych autobusów, 120 trolejbusów, w tym roku zaplanowaliśmy także zakup 47 nowych tramwajów. Oczywiście, żeby kompleksowo przebudować cały transport w Kijowie, potrzeba więcej czasu i więcej zakupów, ale zobowiązałem się przed kijowianami, że zmienimy obecną sytuację – obiecał były bokser na pętli tramwajowej Kontraktowa Płoszcza, tuż przy stacji metra o tej samej nazwie. Łącznie na zakupy Kyivpastrans może wydać w tym roku nawet około 3 mld dolarów (choć wydaje się, że kwota ta jest przesadzona). Docelowo, dzięki zakupom wielkopojemnego taboru z ulic zniknąć mają marszrutki, charakterystyczne dla wielu miast Europy Wschodniej.

Wszystkie przetargi – na autobusy, trolejbusy i tramwaje, zostały ogłoszone w ostatnich tygodniach. Chętni do zrealizowania dostaw 60 trolejbusów 12-metrowych i 20 przegubowych, a także 70 autobusów 12 metrowych i 30 przegubowych, są dwaj producenci, którzy zakwalifikowali się do konkursu. To wywodzący się z Białorusi Maztransserwis oraz ukraiński Bohdan Motors.

Kontrowersyjny przetarg na tramwaje

Przetarg na tramwaje podzielono na dwa zadania: dostawę 40 sztuk 26-metrowych całkowicie niskopodłogowych wieloczłonowych wozów, oraz 7 tramwajów 30-metrowych. Pierwsze zadanie jest oprotestowywane przez ukraińskich producentów, którzy uważają, że pojazd z niską podłogą na całej długości nie jest Kijowowi potrzebny. Mocno dyskusyjny jest też zapis o konieczności dostaw pierwszych wozów do końca roku, co jest trudne do wykonania. W mediach podkreśla się, że Pesa wciąż posiada w Bydgoszczy niedostarczone do Moskwy szerokotorowe tramwaje, które szybko można „ukrainizować” (na ulicach Kijowa jeździ już 10 tramwajów z Pesy, zbierają one tam dobre opinie). Naturalnie, Pesa zainteresowana jest przetargiem.

Złożenie ofert w drugim zadaniu na dłuższe tramwaje zapowiedziały natomiast przedsiębiorstwa: Elektrotrans i UKWZ. Zwycięzców konkursów na nowy tabor elektryczny i autobusowy dla Kijowa poznamy prawdopodobnie jeszcze tego lata.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Prezes Pesy nie wyklucza wprowadzenia inwestora

Prawo & Finanse

Prezes Pesy nie wyklucza wprowadzenia inwestora

Jakub Madrjas 10 lipca 2017

Pesa oficjalnie zwycięzcą przetargu na tramwaje w Gorzowie

Komunikacja

Pesa oficjalnie zwycięzcą przetargu na tramwaje w Gorzowie

Witold Urbanowicz 30 czerwca 2017

Gdańsk rozstrzyga przetarg na tramwaje. Więcej Jazzów od Pesy

Komunikacja

Gdańsk rozstrzyga przetarg na tramwaje. Więcej Jazzów od Pesy

Witold Urbanowicz 29 czerwca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5