Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wilno oddaje place restauratorom. Miasto zmienia się w kawiarnię

Dalej Wstecz
Autor:

Jędrzej Puzyński

Data publikacji:
2020-04-30 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wilno oddaje place restauratorom. Miasto zmienia się w kawiarnię
fot. Jean-Pierre Dalbéra, lic. CC BY 2.0 Wikimedia commons
Nie tylko w Polsce trwają dyskusje na temat odmrażania gospodarki. Rozmowy takie intensywnie toczą się także na Litwie, w której skala epidemii z 1,5 tysiąca potwierdzonych przypadków koronawirusa (ponad 40 osób zmarło) na 3 miliony mieszkańców jest bardzo podobna do tej w naszym kraju.

W ramach wspomnianego odmrażania, od poniedziałku w Wilnie mogą działać restauracje, kawiarnie i bary. Głównym warunkiem jest to, że klientów przyjmować mogą wyłącznie na otwartej przestrzeni. Z tego też powodu władze litewskiej stolicy zdecydowały o udostępnieniu 18 kluczowych lokalizacji na starym mieście, gdzie właściciele lokali będą mogli nieodpłatnie ustawiać stoliki i krzesła.

Aby móc skorzystać z tego rozwiązania, właściciele muszą jednak stosować się do kilku reguł. Stoliki muszą być ustawione przynajmniej 1 metr od ciągów pieszych. Odległość pomiędzy klientami siedzącymi przy osobnych stolikach ma mieć zaś co najmniej 2 metry. Przy jednym stoliku siedzieć mogą maksymalnie dwie osoby, za wyjątkiem przypadków gdy spotykają się przy nim ludzie na co dzień mieszkający razem.

Stolica jest jedną z największych atrakcji turystycznych Litwy. Co roku Wilno odwiedza około miliona zagranicznych turystów. Celem wdrażanych przez władze rozwiązań jest więc zapewnienie przychodu lokalnym restauratorom i jak mówią „przywrócenie życia” w reprezentacyjnej przestrzeni miasta. Do zagospodarowania przeznaczone zostały m.in. Plac Ratuszowy (Rotušės aikštė), ulica Niemiecka (Vokiečių gatvė) czy słynny prospekt Giedymina (Gedimino prospektas).

Jak podkreślają litewscy samorządowcy, podobne rozwiązanie może być zastosowane również poza starówką, pod warunkiem otrzymania zgody na wystawienie stolików. Już pierwszego dnia naboru, do miasta spłynęło 151 wniosków o umożliwienie wystawienia stolików w przestrzeni publicznej, również ze strony lokali, które nigdy wcześniej nie miały takiej możliwości.

Wnioskodawcy podzieleni zostali na trzy kategorie. W pierwszej znajdują się lokale, które jako jedyne są zainteresowane daną lokalizacją, a ich stoliki potencjalnie nikomu nie będą przeszkadzać. Lokale, których stoliki wymagają zmian w ruchu pieszym czy np. przystankach komunikacji miejskiej, znajdują się w drugiej kategorii. Trzecia kategoria obejmuje restauracje, bary i kawiarnie, które starają się o tę samą przestrzeń. W tym przypadku o przyznaniu konkretnego obszaru decydują władze miejskie. Nienajlepszą informacją dla nich jest to, że jak wynika z dotychczas złożonych wniosków, ta ostatnia kategoria jest zdecydowanie najliczniejsza. Warto bowiem podkreślić, że obiekty gastronomiczne mogą starać się o przyznanie dowolnej przestrzeni, a nie tylko tej znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie danego lokalu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
WKD: Przez pandemię straciliśmy większość pasażerów

Komunikacja

WKD: Przez pandemię straciliśmy większość pasażerów

Roman Czubiński 29 kwietnia 2020

Morawiecki: Najpóźniej w ciągu dwóch tygodni wrócą rowery publiczne

Prawo & Finanse

Morawiecki: Najpóźniej w ciągu dwóch tygodni wrócą rowery publiczne

Witold Urbanowicz 29 kwietnia 2020

UITP: Transport po pandemii musi być bardziej zrównoważony

Prawo & Finanse

UITP: Transport po pandemii musi być bardziej zrównoważony

Roman Czubiński 28 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5