Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Wieruszów: PKP SA sprzeda nieużywany dworzec

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-11-29 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wieruszów: PKP SA sprzeda nieużywany dworzec
fot. anko / bazakolejowa.pl
Zarządca zamkniętego budynku dworca kolejowego w Wieruszowie przygotowuje się do jego sprzedaży. Ostatecznie nie doszło do przekazania go miastu, a PKP nie chcą dalej utrzymywać obiektu, bo nie widzą perspektyw na jego wykorzystanie dla ruchu pasażerskiego lub wynajem. W zeszłym roku zakończył się remont budynku.

Dwa lata temu informowaliśmy na naszych łamach o planowanym remoncie drewnianego dworca Wieruszów, który miał powstrzymać dalszą degradację budynku. Już wówczas PKP SA zastrzegało, że prace nie mają służyć adaptacji obiektu do przyjęcia podróżnych. Na stacji Wieruszów nie zatrzymuje się zresztą obecnie żaden pociąg pasażerski. Jedyna para kursów przejeżdżających przez tę miejscowość, TLK „Osterwa” Przemyśl Główny – Szczecin Główny – Przemyśl Główny, przystaje tylko na przystanku Wieruszów Miasto.

Dworca nie przejął lokalny samorząd

– Dworzec ten nie jest wykorzystywany do obsługi pasażerów od lat – mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych. – Drewniany budynek z częścią mieszkalną został wzniesiony w 1915 r. Dziś nie jest on zagospodarowany w żaden sposób. Nie mamy tam żadnych najemców, w związku z czym dalsze utrzymywanie obiektu jest ekonomicznie nieuzasadnione – ocenia. W związku z tym zarządca przygotowuje się do sprzedaży budynku na ogólnych zasadach komercyjnych.

Nie zdecydowano się więc np. na procedurę przekazania nieruchomości samorządowi. – Kilka lat temu były prowadzone rozmowy z Urzędem Miejskim w Wieruszowie w sprawie zbycia budynku na rzecz gminy, jednakże ostatecznie to nie nastąpiło – relacjonuje nasz rozmówca. PKP SA zamieściły już na jednym z portali ogłoszenie o możliwości zakupu budynku. – Nie został on jeszcze sprzedany – zaznacza przedstawiciel spółki. Tłumaczy, że decyzja o podjęciu próby znalezienia nabywcy wynikają m.in. z położenia stacji Wieruszów w dzielnicy Podzamcze, która znajduje się na obrzeżach miasta.

W zeszłym roku zakończy się remont

Tymczasem między rokiem 2015 a 2018 toczyły się na dworcu prace utrzymaniowe i remontowe. – Remont budynku został wykonany w związku z decyzją Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego – podkreśla Michał Stilger. Dodaje, że do sprzedaży przygotowywana jest także wieruszowska wieża ciśnień. – Jesteśmy na początkowym etapie pozyskiwania zgód na obrót tą nieruchomością – informuje. – Należy dodać, że wieża znajduje się na innej działce niż dworzec – uzupełnia.

Ostatnim połączeniem pasażerskim, które obsługiwało stację Wieruszów, była jedna para pociągów relacji Tarnowskie Góry – Kępno. Zniknęła ona z rozkładu jazdy w 2016 r.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pszczółki: Przetarg na przebudowę zabytkowego dworca

Przestrzeń

Pszczółki: Przetarg na przebudowę zabytkowego dworca

Roman Czubiński 17 sierpnia 2019

Olsztyn. Jest umowa na projekt Dworca Głównego

Przestrzeń

Olsztyn. Jest umowa na projekt Dworca Głównego

jd/inf. pras. 12 sierpnia 2019

Warszawa Centralna. Planowano dworzec nawet z 16 peronami

Przestrzeń

Warszawa Centralna. Planowano dworzec nawet z 16 peronami

Włodzimierz Winek 09 czerwca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5