Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Wielka Brytania: Tylko elektryczne pojazdy już w 2030 roku!

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-09-21 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny/The Guardian

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wielka Brytania: Tylko elektryczne pojazdy już w 2030 roku!
fot. Mariordo, lic. CC 3.0
Rząd Wielkiej Brytanii planuje przyspieszyć o dziesięć lat wprowadzenie zakazu dla pojazdów na paliwa kopalne - informuje "The Guardian". Stosowna dyrektywa w tej sprawie pojawi się jesienią, a najpóźniej do końca bieżącego roku.

Tylko elektryczne pojazdy będą mogły poruszać się po brytyjskich drogach już w 2030 roku, a nie jak pierwotnie zakładano dopiero w 2040 roku. Projekt obejmuje komunikację miejską, ale wyłączony jest z niego ciężki ruch towarowy.

Premier Boris Johnson zakładał wcześniej przyspieszenie całego procesu tylko o pięć lat, ale po konsultacjach z ekspertami zdecydował się forsować bardziej ambitne stanowisko. Wpływ na decyzję miały zapewnienia, że brytyjska infrastruktura będzie gotowa do szybszego wdrożenia samochodów elektrycznych.

Decyzja o przyspieszeniu wprowadzenia zakazu dla pojazdów na paliwa kopalne postawi Wielką Brytanię o dekadę przed Francją, Niemcami, Irlandią i Holandią, które planują zrobić to samo dopiero w 2040 roku. Tylko Norwegia jest dla reszty nieosiągalna. Decydenci z Oslo ustalili bowiem datę wprowadzenia takiego zakazu na 2025 rok.

Projekt wspierany przez oficjalnych doradców rządu w Komitecie ds. Zmian Klimatu pojawi się razem z krajowymi planami przejścia na gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Długo oczekiwana Biała Księga Energii zostanie opublikowana jesienią bieżącego roku i jej głównym zadaniem będzie wsparcie dla rodzącego się brytyjskiego przemysłu czystego wodoru oraz dla małych, modułowych reaktorów jądrowych, których orędownikiem jest Dominic Cummings, główny doradca premiera Jonhsona.

Matthew Pennycook, minister ds. Zmian Klimatu gabinetu cieni, powtórzył w minionym tygodniu przedwyborczy apel Partii Pracy o zakazie sprzedaży samochodów na benzynę do 2030 roku. - To ambitna, ale możliwa do osiągnięcia data, która da brytyjskiemu przemysłowi motoryzacyjnemu nowe życie, jednocześnie przeciwdziałając załamaniu klimatu i pozwoli na oczyszczeniu powietrza w wielu miastach - podkreślił Pennycook.

Problemu z wdrożeniem ambitnego projektu nie widzi również Graeme Cooper. - Szybsze przejście jest możliwe. Mamy solidne podstawy, aby poradzić sobie ze wzrostem zapotrzebowania - przyznał odpowiedzialny na projekt pojazdów elektrycznych National Grid. - Zelektryfikowanie całego transportu drogowego z wyjątkiem samochodów ciężarowych, wymagałoby mniej więcej jednej trzeciej więcej energii niż obecne zapotrzebowanie w Wielkiej Brytanii, wynoszące około 300 terawatogodzin. Sieć poradzi sobie z tym z łatwością. Konieczne będą jednak pewne ukierunkowane inwestycje - zaznaczył na koniec Cooper.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5