Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Wielka Brytania. Tramwaje wracają do Preston

Dalej Wstecz
Autor:

Tomasz Kościelny

Data publikacji:
2018-01-18 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Global Rail News/Preston Trampower

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wielka Brytania. Tramwaje wracają do Preston
Graf. Trampower
Za nieco ponad miesiąc ruszają prace związane z budową linii tramwajowej w Preston. Oznacza to, że po blisko 90 latach tramwaje powrócą na ulice miasta.

Pilotażowy odcinek linii będzie miał długość ok. 1,2 km. Prace mają ruszyć w marcu. Wykonawcą jest przedsiębiorstwo Eric Wright Civil Engineering (EWCE). Umowa pomiędzy zarządcą – Preston Trampower oraz EWCE zakłada także budowę liczącej 5,6 km trasy Guild Line.

Pierwszy odcinek trasy otrzymał pozwolenie na budowę od władz miasta już w 2016 roku. W ramach pilotażu powstanie linia o długości 1200 m, w tym przystanek. Inwestycja zostanie zrealizowana w okolicy stadionu Deepdale. Wykorzystany w tym celu będzie obszar dawnej łącznicy kolejowej Longridge – Preston. Zaraz po wybudowaniu rozpoczną się jazdy testowe oraz szkolenie załogi. Tramwaj nie będzie eksploatowany początkowo w regularnym ruchu pasażerskim. Następnie ma ruszyć budowa trasy Guild Line. W najbliższych miesiącach mają zostać zakończone prace projektowe. Według firmy TramPower, pierwsi pasażerowie mają pojechać nową linią tramwajową jeszcze w 2019 roku. Tabor do obsługi linii ma zostać wyleasingowany.

– Powrót tramwajów do Preston po ponad 80 latach to ambitne wyzwanie, jednak ten projekt może prowadzić do jeszcze większych i lepszych działań na rzecz mobilności w przyszłości – powiedział Lewis Lesley – dyrektor techniczny w firmie Trampower. – Wierzymy, że ten pilotażowy program może być prekursorem dla w pełni funkcjonalnego systemu tramwajowego. Liczymy, że może on zostać łatwo rozbudowany – tak by docierał do ważnych węzłów komunikacyjnych – dodał.

Tramwaje wyleasingowane do obsługi linii mają być przyjazne środowisku, ponieważ do ich eksploatacji ma być wykorzystana energia z odnawialnych źródeł. Na pokładzie tramwaju ma pomieścić się do 200 pasażerów. Zanim zostanie otwarta właściwa linia, na odcinku testowym mają być prowadzone jazdy np. dla dzieci i młodzieży, w czasie których samorząd będzie promował ekologiczny transport.

Na Guild Line znajdzie się 12 przystanków. Linia połączy kluczowe miejsca w Preston: parking park&Ride, szpitale, stadion oraz uniwersytet. Guild Line to pierwsza z proponowanych linii. W założeniu jest rozbudowa sieci o trzy kolejne trasy.

Ostatni tramwaj przejechał ulicami Preston w 1934 roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kraków przygotowuje się do budowy tramwaju na Azory

Przestrzeń

Kraków przygotowuje się do budowy tramwaju na Azory

Jakub Dybalski 15 stycznia 2018

Gdańsk wybiera wykonawcę dla budowy tramwaju na Nowej Bulońskiej

Przestrzeń

Gdańsk wybiera wykonawcę dla budowy tramwaju na Nowej Bulońskiej

Witold Urbanowicz 10 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5