Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Wiedeń, w obawie przed koronawirusem, zachęca do jazdy rowerem

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-03-18 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Die Tagesspiegel, Fahrrad Wien

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wiedeń, w obawie przed koronawirusem, zachęca do jazdy rowerem
fot. Herzi Pinki, lic. CC A-SA 3.0 Unported
Urzędnicy w stolicy Austrii wystosowali apel do mieszkańców, aby przemieszczając się do pracy, częściej korzystali z systemu wypożyczalni rowerów. Z kolei berliński "Die Tagesspiegel" tłumaczy, dlaczego jazda na rowerze to mniejsza szansa, by się zakazić, ale też by ewentualnie zakazić innych.

Zagrożenie koronawirusem skłania coraz więcej osób w dużych aglomeracjach do tymczasowego porzucenia tradycyjnych środków transportu publicznego. Wiedeńskie pięć linii metra, rozbudowany system kolei miejskiej, a także autobusów i tramwajów dla wielu jest w tym momencie mniej atrakcyjny od gęstej siatki wypożyczalni rowerów, umożliwiającej szybkie dotarcie do wybranego celu.

W Wiedniu jest gdzie i czym jeździć. System "CityBike" umożliwia korzystanie z bardzo dobrze rozplanowanych i bezpiecznych ścieżek przystosowanych dla rowerów. Co więcej, zgodnie z przewodnim hasłem "Miasto jest Twoje" (Die Stadt gehört Dir!") pierwsza godzina jazdy na dwóch kółkach jest bezpłatna. Dopiero każda następna kosztuje 1 euro, co i tak wydaje się symboliczną kwotą.

Blisko 120 stacji rowerowych, usytuowanych w najważniejszych częściach miasta pozwala na szybkie przesiadki, średnio co dziesięć minut. Dwukołowce wyposażone są również w specjalne koszyki, pozwalające na przemieszczanie drobnych rzeczy lub zakupów.

Rozkład jazdy rowerów

"Do wszystkich, którzy obecnie nie są pewni, co jest dozwolone, a co nie: Nadal możesz jeździć na rowerze! Do pracy, do załatwiania spraw, ale także po to, by nabrać świeżego powietrza podczas wycieczki rowerowej. Ważne jest, aby zachować wystarczającą odległość i unikać kontaktów" – apeluje na Twitterze serwis Rowerowy Wiedeń, udostępniając mapę stacji z czasowymi odległościami między każdą z nich.


fot. Fahrrad Wien

"Jak obecnie poruszasz się po mieście? Dzięki naszemu systemowi możesz elastycznie podróżować po Wiedniu, a jednocześnie wzmocnić swój układ odpornościowy, ćwicząc i zapewniając sobie świeże powietrze. Nasz udostępniony wykres pokazuje, jak szybko można pokonać rowerem wiele tras" – dodano w apelu. Załączona mapa tras rowerowych z czasami dojazdu pozwala wiedeńczykom zaplanować podróż i wskazuje ile czasu im zabierze.

Zdrowy rower

"Jazda na rowerze nigdy nie była tak zdrowa, jak jest aktualnie" - przekonuje z kolei Richard Friebe, autor artykułu w "Die Tagesspiegel". "Szkoda, że przyczyną tego trendu nie jest chęć ruchu, a koronawirus. Ludzie kierują się prostym rozumowaniem. Kto jeździ na rowerze, nie jeździ komunikacją miejską. To zmniejsza ryzyko zakażenia" – podkreślił Friebe.

"Ponadto rowerzyści, którzy są już zarażeni, zmniejszają ryzyko zakażenia tych, którzy nadal chcą korzystać z transportu publicznego. Więcej rowerów na ścieżkach i ulicach oznacza mniej zatłoczonych wagonów metra, kolejek i tramwajów" – dodał dziennikarz "Die Tagesspiegel".

Więcej przestrzeni w transporcie publicznym, dzięki rowerzystom, ogranicza również swobodę ruchu wirusa. – To jest bardzo skuteczne postępowanie – zaznaczył, cytowany w tekście, epidemiolog Gerd Antes, były szef placówki w niemieckim w Fryburgu.

Najważniejsze jest teraz spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa, co podkreślają wszyscy eksperci. To jest scenariusz oparty na doświadczeniu w walce z poprzednimi wirusami. Jeśli jedna osoba zarazi dwie, a nawet trzy, wówczas następuje gwałtowny wzrost zachorowań. To mogłoby doprowadzić do krytycznego punktu, w którym system opieki społecznej nie byłby już w stanie zapewnić odpowiedniego wsparcia wszystkim potrzebującym. Dlatego tak ważne jest, aby w każdy możliwy sposób, powstrzymać ten proces.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
GZM. Umowa na przygotowanie koncepcji Velostrady podpisana

Mobilność

GZM. Umowa na przygotowanie koncepcji Velostrady podpisana

Redakcja/inf. pras. 13 marca 2020

Pabianice: Duży przetarg na drogi rowerowe

Przestrzeń

Pabianice: Duży przetarg na drogi rowerowe

Kasper Fiszer 20 lutego 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5