Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wiedeń: Metamorforza Dworca Północnego. Powstaje ogromny park

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-07-22 17:32
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Eurocomm-PR

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wiedeń: Metamorforza Dworca Północnego. Powstaje ogromny park
fot. David Bohmann / PID
Na terenie dawnego dworca Nordbahnhof w Wiedniu do 2025 r. powstanie obszar przyrodniczo-parkowy o powierzchni 9,3 ha nazwany „Freie Mitte”. Obszar ten będzie największym nowym parkiem w Wiedniu od 1974 r.

Do 2025 r. miasto Wiedeń stworzy na terenie dawnego Dworca Północnego (Nordbahnhof) największą przestrzeń parkową od czasu Międzynarodowej Wystawy Ogrodniczej w 1974 r. To obszar przyrodniczo-parkowy „Freie Mitte” o powierzchni 93000 m2. Jego atuty uwzględnione przy pracach projektowych to: miejska dzika przyroda jako środowisko życia wielu gatunków zwierząt i roślin, rozległe zachowanie istniejącej topografii z historycznie uzasadnionymi różnicami wysokości oraz zachowanie części starego układu kolejowego.

– Dzięki Freie Mitte wyznaczamy nowe standardy w projektowaniu parków w Wiedniu. Szczególny nacisk kładziemy na zachowanie bioróżnorodności. Obszar ten jest już siedliskiem kilku chronionych gatunków, takich jak ropuchy zielone i jaszczurki piaskowe, i chcemy, aby tak pozostało. W ten sposób powstanie innowacyjny park klimatyczny, który połączy wymagania przyszłych gości parku z interesami ochrony przyrody i gatunków – mówi Jürgen Czernohorszky, członek zarządu miasta ds. ochrony klimatu.

Budowa parku będzie przebiegać w kilku etapach do 2025 roku. Prace rozpoczęły się w lipcu br. od budowy dwóch obszarów „Urban Wilderness” i „Park Band 1”, o łącznej powierzchni ok. 2,1 ha. Zakończenie budowy tych dwóch przestrzeni planowane jest na jesień br. W celu ochrony gatunków chronionych podczas całego okresu budowy pracom będzie towarzyszył ekologiczny inspektor nadzoru budowlanego.

Miejski obszar dzikiej przyrody o powierzchni ok. 1,6 ha z charakterystycznymi starymi drzewami zostanie w miarę możliwości zachowany. Obszar ten już w przeszłości został zmodernizowany jako ostoja dla gatunków ściśle chronionych poprzez utworzenie dwóch oczek wodnych jako siedlisk tarłowych. „Urban Wilderness” jest obecnie adaptowana jako przestrzeń doświadczeń przyrodniczych, do której po zakończeniu prac będzie można dostać się drewnianymi kładkami. Drewniana kładka i trzy podwyższone punkty obserwacyjne będą również doskonałym miejscem do obserwacji przyrody i poznawania różnorodnej flory i fauny w nowej części parku.

W najbliższych latach na terenie dawnego dworca powstaną: skate park, rowerowy plac zabaw, place zabaw dla dzieci mniejszych i większych, boiska sportowe i trawniki do opalania, strefa dla psów oraz ogrody społeczne. Dodatkowo posadzonych zostanie około 300 nowych drzew, które pozytywnie wpłyną na mikroklimat nowej dzielnicy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Chmielna w centrum Warszawy się zazieleni

Przestrzeń

Chmielna w centrum Warszawy się zazieleni

inf. pras oprac. JM 10 czerwca 2021

ZDM Warszawa wybrał projektantów zielonej Marszałkowskiej

Przestrzeń

ZDM Warszawa wybrał projektantów zielonej Marszałkowskiej

Witold Urbanowicz 24 maja 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5