Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Wiedeń: Masz samochód? Będziesz musiał płacić za parkowanie

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2021-06-24 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Miasto Wiedeń

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wiedeń: Masz samochód? Będziesz musiał płacić za parkowanie
fot. Peter Gugerell, lic. CC0
Wiedeń wprowadza daleko idące zmiany w systemie parkingowym. Od marca przyszłego roku parkować będzie można tylko na podstawie pozwolenia na parkowanie lub biletu z parkomatu. Celem jest oczywiście uspokojenie ruchu w mieście i zachęcenie do korzystania z transportu publicznego.

Wiedeń zdecydował się na znaczące zmiany w polityce parkingowej. Od 1 marca 2022 roku w mieście zostanie wprowadzona jednolita strefa płatnego parkowania, która obejmie niemal całe miasto. Wyłączone zostaną tylko nieliczne obszary m.in. w pobliżu terenów zielonych na obrzeżach, ale ciągle w granicach administracyjnych miasta.

Obecnie każdego dnia do pracy w Wiedniu samochodami przyjeżdża ok. 200 tys. osób. Wiele z nich parkuje swoje auta w dzielnicach, które nie pobierają za to opłat, takich jak Donaustadt, Floridsdorf, Liesing i Simmering. – Mieszkańcy, zwłaszcza dzielnic zewnętrznych, które codziennie są blokowane przez auta dojeżdżających do pracy, od lat domagało się rozwiązania tego problemu. Dzięki ogólnodostępnemu zezwoleniu na parkowanie nie tylko zapewniamy mieszkańcom upragnioną od dawna ulgę, lecz także konsekwentnie podążamy wiedeńską ścieżką w zakresie ochrony klimatu. To kolejny kamień milowy na drodze do uspokojenia ruchu w naszym mieście i dalszego zwiększania wykorzystania transportu publicznego – mówi członek zarządu miasta ds. mobilności, Ulli Sima.

Każdy mieszkaniec Wiednia będzie mógł wystąpić o pozwolenie na parkowanie we własnej dzielnicy. Pozwolenie będzie miało formę naklejki i będzie kosztowało 10 euro miesięcznie. Będzie pozwalało na parkowanie bez ograniczeń czasowych poza ulicami handlowymi. Przychody mają zostać przeznaczone na dalszy rozwój systemu transportu publicznego – miasto podkreśla przy tym, że w dzielnicach, w których już obowiązują opłaty spadło natężenie ruchu.

– Przyjęty system zarządzania parkingami jest dodatkowym bodźcem do tego, aby przychody z opłat parkingowych wpływały bezpośrednio na rozbudowę transportu publicznego – w tym nowej linii podziemnej U2/U5, największego projektu ochrony klimatu w mieście. Inwestuje się również w nowe linie tramwajowe w okolicznych dzielnicach – dodaje Ulli Sima.

Każdy będzie mógł też skorzystać z miejsc parkingowych w innych dzielnicach zgodnie z taryfikatorem – postój w całym mieście będzie płatny od poniedziałku do piątku od 9:00 do 22:00 z wyłączeniem dni świątecznych. W ten sam sposób będą się również rozliczać osoby spoza miasta. Co ciekawe maksymalny czas parkowania w strefach w całym Wiedniu będzie wynosił 2 godziny. Pojazdy będą identyfikowane po numerach rejestracyjnych i naklejkach parkingowych.

Zanim nowe przepisy wejdą w życie miasto planuje przeprowadzić akcje informacyjną oraz pomóc mieszkańcom w składaniu wniosków o pozwolenie na parkowanie.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Amsterdam chce zakazu reklam związanych z paliwami kopalnymi

Prawo & Finanse

Amsterdam chce zakazu reklam związanych z paliwami kopalnymi

Magdalena Romanowska 26 grudnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5