Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Więcej tramwaju w centrum Bytomia. Przygotowania do nowej trasy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-02-28 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Więcej tramwaju w centrum Bytomia. Przygotowania do nowej trasy
fot. WU
W centrum Bytomia powstanie nowy, ok. 450-metrowy odcinek torowiska. Tramwaje podjadą pod sam dworzec kolejowy. Zgodnie z założeniami realizacja inwestycji, ujętej w projekcie unijnym, miałaby rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Tramwaje Śląskie planują w centrum Bytomia budowę nowej linii tramwajowej. Inwestycja powiązana jest z centrum przesiadkowym, które miasto chce wybudować przy dworcu kolejowym.

Projekt Tramwajów Śląskich obejmuje modernizację torowiska wzdłuż Powstańców Warszawskich od skrzyżowania z Sądową do skrzyżowania z Moniuszki, a także budowę nowego odcinka torowiska w ciągu Powstańców Warszawskich i pl. Wolskiego w kierunku Jagiellońskiej. W sumie to o ok. 450 m nowego torowiska. – Linia ma być jednotorowa, odseparowana od ruchu kołowego, z peronem przystankowym zlokalizowanym w rejonie budynku dworca kolejowego – informuje Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich.

Nowe torowisko będzie wykorzystywane przez wydłużoną linię nr 38. – Linia ta z ulicy Piekarskiej pojedzie właśnie do dworca, a z powrotem ul. Jagiellońską do pl. Sikorskiego i dalej na ul. Piekarską. Do obsługi tej linii ma zostać skierowany nowy, niskopodłogowy, dwukierunkowy wagon, który dostarczy nam firma Modertrans Poznań – mówi Zowada.

Dokumentacja projektowa powstała łącznie – dla linii tramwajowej i centrum przesiadkowego, którego realizacja wiąże się z przebudową układu komunikacyjnego. – Dokumentacja była realizowana w 2018 r. Tramwaje Śląskie zwróciły się o przekazanie tej części dokumentacji, która ma być realizowana na zlecenie naszej spółki. W ostatnim czasie ją otrzymaliśmy. Teraz trzeba uaktualnić dokumentację w zakresie kosztowym zanim ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy – zaznacza rzecznik Tramwajów Śląskich.

Inwestycja Bytomia związana z centrum przesiadkowym jest warunkowa – to jest uzależniona od przyznania środków zewnętrznych. Część tramwajowa ma natomiast zagwarantowane środki w ramach realizowanego przez spółkę wielkiego projektu unijnego. – Mocno kibicujemy władzom Bytomia w ich staraniach o pozyskanie środków na budowę centrum przesiadkowego – mówi Zowada.

Jak informują Tramwaje Śląskie plan zakłada rozpoczęcie realizacji inwestycji tramwajowej w IV kwartale tego roku. – Szacunkowy czas realizacji określony jest na dwa lata – wskazuje Andrzej Zowada.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5