Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Więcej fotoradarów na polskich drogach. MI kupuje 26 nowych

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2020-01-17 15:35
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Więcej fotoradarów na polskich drogach. MI kupuje 26 nowych
fot. Cybularny, lic. CC0
Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało 26 nowych fotoradarów, które staną do końca 2020 roku. Zdaniem ekspertów, Polska jest krajem, gdzie nasycenie fotoradarami jest jednym z najmniejszych w Europie.

W czwartym kwartale 2020 roku w trzynastu województwach na polskich drogach stanie dwadzieścia sześć nowych fotoradarów. – To część programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i słabiej chronionych uczestników ruchu – wyjaśnia Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Do tej pory fotoradary funkcjonowały na drogach krajowych. Teraz również pojawią się drogach wojewódzkich i powiatowych. Aż 17 urządzeń z 26 znajdzie się w obszarze zabudowanym. Odpowiadać za nie będzie Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który właśnie uruchomił postępowanie na „dostawę stacjonarnych urządzeń rejestrujących przeznaczonych do pracy na masztach wraz z urządzeniami integrującymi oraz obudowami i masztami”.

Jak wyjaśnia resort, 26 fotoradarów w nowych lokalizacjach to element komponentu większego przedsięwzięcia. – Pozostałe komponenty, to instalacja w późniejszym terminie – od roku 2021 – kamer na skrzyżowaniach świetlnych, na przejazdach kolejowo-drogowych oraz wymiana tych fotoradarów, które w tej chwili pracują i są wyeksploatowane – dodaje Weber. Planuje się, że w przyszłym roku ma pojawić się kolejne trzysta nowych urządzeń. Wśród nich także kamery do odcinkowego pomiaru prędkości, kamery rejestrujące wjazd na skrzyżowanie i przejazd kolejowy na czerwonym świetle.

Lokalizacje dla 26 fotoradarów wskazał Instytut Transportu Samochodowego zwracając uwagę na miejsca szczególnie niebezpieczne. Sprawdzono blisko 1,6 mln zdarzeń drogowych w Polsce w latach 2016-2018. – Badania pokazały, że 58 proc. kierowców przekracza prędkości na autostradach, a aż 84 proc. przejeżdżając przez wsie i małe miejscowości. 75 proc. przekracza dozwolone limity prędkości, a 45 proc. łamie limit i jeździ o więcej niż 10 km. Za to w miejscach fotoradarów tylko 2 proc. kierujących przekracza ograniczenia o więcej niż 10 km/h – wylicza Marcin Ślęzak, dyrektor ITS.

To zastrzeżenie jest istotne. Dopytywana przez "Gazetę Wyborczą" wiceszefowa GITD przyznała, że montowane fotoradary będą miały tolerancję 11 km/h. To oznacza, że np. w miejscu ograniczenia prędkości do 50 km/h, będą "karały" kierowców jadących minimum 61 km/h.

Ślęzak podkreśla także, że Polska jest krajem gdzie nasycenie fotoradarami jest jedno z najmniejszych w Europie. – Jeden fotoradar przypada na obszar około 1 tys. km kw. W Belgii, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech na tym samym obszarze znajduje się od 20 do 33 urządzeń – podaje dyrektor Instytutu Transportu Drogowego.

 

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Debata jakiej jeszcze nie było. Polskie BRD w jednej sali

Prawo & Finanse

Debata jakiej jeszcze nie było. Polskie BRD w jednej sali

Jakub Dybalski 09 stycznia 2020

Rafał Weber: Wyższe mandaty? Tak. Pierwszeństwo pieszych? Nie.

Komunikacja

Rafał Weber: Wyższe mandaty? Tak. Pierwszeństwo pieszych? Nie.

Jakub Dybalski 23 października 2019

NIK: W Polsce radary ustawia się tak, by… nie łapały piratów

Komunikacja

NIK: W Polsce radary ustawia się tak, by… nie łapały piratów

Jakub Dybalski 12 października 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5