Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Więcej aut w centrum Warszawy już się nie zmieści

Dalej Wstecz
Data publikacji:
27-08-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Więcej aut w centrum Warszawy już się nie zmieści
fot. Radek Kołakowski, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Miejscy urzędnicy w Warszawie nie widzą już rezerw na zwiększanie przepustowości dla ruchu samochodowego w centrum. – Musimy wprowadzać takie rozwiązania, które będą umożliwiać poruszanie się, ale jednocześnie spowodują, że samo centrum miasta – szczególnie w sytuacji, gdy pojawią się same obwodnice – nie będzie tak przeładowane ruchem samochodowym – deklaruje Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent miasta. – Od tego ile osób przesiądzie się do komunikacji zależy komfort osób, które poruszają się samochodem – podkreśla Łukasz Puchalski, szef ZDM.

W Warszawie coraz więcej mówi się o ograniczaniu ruchu samochodowego i tworzeniu przestrzeni przyjaznych dla pieszych. W ramach zmian mają pojawić się naziemne przejścia dla pieszych na rondach Czterdziestolatka i Dmowskiego. Miasto objęło analizami spory obszar śródmieścia – dodatkowe pasy mają pojawić się też w ciągu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich.

Nie ma rezerw w centrum

Zapowiedzi zmian budzą obawy kierowców, którzy już teraz narzekają na spore zatłoczenie ulic. Miasto nie pozostawia złudzeń: lepiej nie będzie. – Centrum miasta się zabudowywuje, natomiast niewiele jest rezerw, żeby rozbudowywać układ drogowy. Jedyne możliwości poprawienia tego ruchu to upłynnienie tego ruchu poprzez prace na sygnalizacji świetlnej – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. – Większość kierowców [którzy poruszają się po mieście] chce przyjechać do centrum. Tu wszyscy się nie pomieścimy. To widać w otoczeniu, w ulicach bocznych, jak dużą przestrzeń kierowcy zajmują. To praktycznie 100% tego, co samochody mogą zająć – mówi Puchalski.

Urzędnicy podkreślają, że nie ma już miejsca w centrum na nowe ulice czy drogi. – Nie ma żadnej ulicy, którą dałoby się poszerzyć, są natomiast działki, które zabudują się. Nikt nie będzie budował dróg, wyburzając pierzeje budynków – podkreśla Puchalski. Jak przypomina, poszerzanie dróg nie przyniosłoby satysfakcjonujących dla kierowców rezultatów. – Im bardziej rozbudowujemy infrastrukturę drogową, tym bardziej wskaźnik zmotoryzowania mieszkańców wzrasta. Korki nie maleją mimo rozbudowy układu drogowego – mówi Puchalski.

Ratusz przekonuje, że działania nie są wymierzone w kierowców. – To kwestia złapania zdrowego balansu. Trudno znaleźć w Europie miasto, które ma tak szerokie arterie w centrum jak Warszawa. Trudno też zgodzić się z poglądem, że samo centrum jest miejscem, do którego może wjechać nieograniczona liczba samochodów. Jesteśmy na granicy przepustowości i wytrzymałości do centrum. To jest droga do nikąd – mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Rozwój komunikacji w interesie kierowców

Odpowiedzią na problemy komunikacyjne Warszawy ma być właśnie rozwój komunikacji miejskiej. – Musimy wdrażać takie rozwiązania, które będą umożliwiać poruszanie się, ale jednocześnie spowodują, że samo centrum miasta – szczególnie w sytuacji, gdy pojawią się same obwodnice – nie będzie tak przeładowane ruchem samochodowym – mówi Wojciechowicz.

Wdrażanie rozwiązań sprzyjających ruch komunikacji, jak np. buspasy czy wydzielone torowiska, zawsze budzą opór kierowców. Miasto jednak podkreśla, że promowanie transportu zbiorowego leży w interesie zmotoryzowanych. – Problemem kierowców, którzy musza przyjechać do centrum miasta są ci, którzy przyjeżdżają samochodem, a mogliby wybrać inny środek transportu – mówi Puchalski.

– Zawsze będzie grupa osób, które będą korzystać z samochodu. Tych warunków, żeby obsłużyć 100% mieszkańców poruszających się samochodem, żadne miasto, nawet najbogatsze, nie jest w stanie zapewnić. Jedynym sensownym sposobem zarządzania ruchem w centrum miasta jest wykształcenie takiego sposobu myślenia, żeby tym pierwszym wyborem była komunikacja publiczna. Od tego ile osób nie musi jeździć samochodem i przesiądzie się do komunikacji zależy komfort osób, które poruszają się samochodem i muszą się nim poruszać – mówi Łukasz Puchalski.

Jako przykład szef Zarządu Dróg Miejskich podaje siebie. – Bardzo często jeżdżę rowerem – nie dlatego, że tak jest najłatwiej, ale dlatego, że mogę jeździć rowerem i robię miejsce dla osoby, która musi do centrum jechać samochodem, bo jest np. osobą niepełnosprawną czy jedzie z chorym dzieckiem – mówi Puchalski.

Poprawa na obwodzie

Wobec zapowiedzi zmian w centrum miasto deklaruje natomiast dążenia na rzecz budowy i poprawy ciągów obwodowych. – Na pewno warunki ruchowe w Warszawie mogą ulegać poprawie w układzie obwodnicowym. Wiadomo, że wybudowanie Południowej Obwodnicy Warszawy do węzła Zakręt, a później Wschodniej Obwodnicy Warszawy będzie znacznym ułatwieniem w poruszaniu się. Podobnie jak domknięcie obwodnicy śródmiejskiej – mówi wiceprezydent Wojciechowicz. – Tutaj jest możliwość rozbudowy. Ten ruch, przy większych potokach, jesteśmy w stanie ogarniać – dodaje Łukasz Puchalski.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5