Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Wiadukt nad Marynarską. Leszek Ruta: 85 mln zł wyrzucone w błoto

Dalej Wstecz
Autor:

Leszek Ruta

Data publikacji:
2014-06-18 08:37
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wiadukt nad Marynarską. Leszek Ruta: 85 mln zł wyrzucone w błoto
fot. Wistula, lic. CC BY 3.0Służewiec
Czy nowa inwestycja na Służewcu poprawi warunki dojazdu do coraz bardziej zakorkowanej dzielnicy biznesowej? Według Leszka Ruty, eksperta Zespołu Doradców Gospodarczych TOR to zły pomysł. – Najpilniejszym zadaniem miasta, jest poprawa warunków dojazdu do Służewca a nie przez Służewiec – twierdzi.

O problemach Służewca już w naszym serwisie pisaliśmy. Są efektem ułomnego planowania przestrzeni miasta. W rejonie dawnych zakładów przemysłowych powstało zagłębie biurowców, których nie jest w stanie obsłużyć istniejący transport publiczny. W efekcie chodniki są zastawione parkującymi samochodami, tramwaje są zatłoczone. A szybki wyjazd z podziemnego parkingu to nie lada wyczyn.

– Miasto planuje realizację szeregu kontrowersyjnych inwestycji drogowych, takich jak poszerzenie Wołoskiej, Prostej, wiadukt nad ulicą Marynarską w ciągu ulicy Postępu. Inwestycje te teoretycznie mają za zadanie zmniejszenie korków. Niestety prawo Lewisa-Mogridge'a zadziała niezawodnie. Poprawa warunków drogowych – np. budowa estakad – i poszerzenie ulic w centrum miasta powoduje odwrotny skutek – mówi Ruta, wskazując m.in. na przykład ulicy Górczewskiej.

– Taką wątpliwą inwestycją wydaje się właśnie budowa estakady nad ulicą Marynarską, w sytuacji, gdy budowa trasy N-S została odłożona, a być może zaniechana. Marynarska w założeniach miała pełnić funkcję wewnętrznej obwodnicy miejskiej,

wyprowadzającej ruch samochodowy na planowaną trasę N-S. Dynamiczna, nieskoordynowana, chaotyczna rozbudowa Służewca, a w efekcie stworzenie i ciągłe rozwijanie „zagłębia biurowego” spowodowało, że zamiast ruchu tranzytowego w godzinach szczytu na Marynarskiej przeważa ruch dojazdowy do Służewca. Brak trasy N–S jeszcze tę tendencję pogłębia – analizuje.

Eksperci z warszawskich organizacji pozarządowych nie są zgodni co do tego, jaki efekt będzie miało wybudowanie estakady na Marynarskiej. Ruta z kolei jasno zaznacza, że inne inwestycje byłyby dziś dużo bardziej przydatne.

– Najpilniejszym zadaniem miasta, jest poprawa warunków dojazdu do Służewca, a nie przez Służewiec. Te zaplanowane do wydatkowania 85 mln zł można byłoby znacznie lepiej spożytkować, inwestując w infrastrukturę dla komunikacji zbiorowej. Przede wszystkim poprzez zapewnienie bezwzględnego priorytetu w ruchu dla tramwajów, wydzielenie buspasów, zwiększenie liczby autobusów w szczycie, budowę torów odstawczych-żeberek dla tramwajów dwukierunkowych – np. przy stacji metra Wierzbno – zwiększenie pojemności pętli tramwajowej na Służewcu, rozbudowę infrastruktury tramwajowej i uporządkowanie parkowania w tym rejonie – wylicza.

– Budowę estakady powinno się odłożyć na czas realizacji trasy N-S oraz po znaczącej poprawie dostępności „biurowego” Służewca komunikacją zbiorową – kończy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
 Warszawa: Przebudowa dróg pomoże Służewcowi?

Przestrzeń

Warszawa: Przebudowa dróg pomoże Służewcowi?

Witold Urbanowicz 14 sierpnia 2014

Jak poprawić sytuację na Służewcu? Nie będzie płatnego parkowania

Komunikacja

Jak poprawić sytuację na Służewcu? Nie będzie płatnego parkowania

Witold Urbanowicz 07 sierpnia 2014

Wiadukt nad Marynarską – dobry czy zły pomysł dla Służewca?

Przestrzeń

Wiadukt nad Marynarską – dobry czy zły pomysł dla Służewca?

Witold Urbanowicz 17 czerwca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5