Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

We Wrocławiu zaczyna działać Społeczny Rzecznik Pieszych

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2015-05-08 15:29
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Pieszy Wrocław

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

We Wrocławiu zaczyna działać Społeczny Rzecznik Pieszych
fot. Pieszy Wrocławpiesi we Wrocławiu
Stowarzyszenie Akcja Miasto w ramach projektu „Pieszy Wrocław” powołuje Społecznego Rzecznika Pieszych. W swoich działaniach skupi się na sprawach transportowych, by chodzenie po Wrocławiu zaczęło być naprawdę wygodne. Będzie też łącznikiem między mieszkańcami a Urzędem Miejskim.

Choć od kilku miesięcy w magistracie pracuje Oficer Pieszy, skupia się w pierwszej kolejności na działaniach związanych z przestrzeniami publicznymi, a nie transportem. Według społeczników tempo zmian jest zbyt wolne. Poza tym, jak sami zaznaczają, Pieszy stwierdził niedawno, że motorem zmian muszą być sami mieszkańcy i nie należy czekać, aż zmiany nadejdą same.

Dlatego Stowarzyszenie Akcja Miasto powołało Społecznego Rzecznika Pieszych. Stanowisko to objęła Aleksandra Zienkiewicz, od trzech lat aktywnie działająca we wrocławskich organizacjach pozarządowych. - W mediach często ma miejsce dyskusja na temat komunikacji zbiorowej, samochodów i rowerów. Choć każdy z nas chodzi po Wrocławiu, to brakuje debaty o ruchu pieszym. Chcemy to zmienić – tłumaczy Zienkiewicz.

Projekt „Pieszy Wrocław” jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. W ramach tego projektu Akcja Miasto będzie opiniować zmiany infrastrukturalne w zakresie ruchu pieszego, proponować rozwiązania zwiększające wygodę i bezpieczeństwo pieszych, analizować newralgiczne miejsca i publikować wyniki na swojej stronie internetowej. Za dwa miesiące przedstawi też raport o ruchu pieszym, który podsumuje dotychczasowe działania w tej sferze i wskaże najważniejsze wyzwania stojące przed miastem.

– Zależy nam na normalności. Dziś np. ludzie starsi nie mogą spokojnie przejść po pasach, bo w połowie drogi zapala się czerwone, czas oczekiwania na zielone jest za długi, chodniki są zastawione samochodami, a przy remontach ruch pieszy jest całkowicie zapomniany – wylicza Zienkiewicz.

Średnia odległość pokonywana pieszo przez wrocławianina to 700 m dziennie, podczas gdy np. w Kopenhadze są to 3 km. Według społeczników wskazuje to jak nieatrakcyjny jest Wrocław dla ruchu pieszego.

W swoich działaniach Rzecznik zajmie się również kwestią bezpieczeństwa pieszych. – Trzeba zrobić wszystko, by ograniczyć liczbę i skutki wypadków na wrocławskich drogach. Za te bardzo często odpowiada infrastruktura. W niektórych przypadkach do poprawy sytuacji nie trzeba wielkich inwestycji – mówi Zienkiewicz.

Z Rzecznikiem Pieszych można kontaktować się mailowo: piesi@akcjamiasto.org lub przez facebook.com/PieszyWroclaw. Wkrótce powstanie także ankieta dla wrocławian, która pokaże, jakie problemy dotykające ruchu pieszego uważają oni za najważniejsze.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Częstochowa nie chce wypuścić pieszych spod jezdni

Przestrzeń

Częstochowa nie chce wypuścić pieszych spod jezdni

Dominik Wójcik 11 kwietnia 2016

Kierowcy nie przepuszczają pieszych, choć uważają, że warto

Komunikacja

Kierowcy nie przepuszczają pieszych, choć uważają, że warto

Witold Urbanowicz 23 września 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5