Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

We Wrocławiu wyjedzie tramwaj poświęcony „Obrońcom Ukrainy 2022”

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
20-05-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. MPK Wrocław

Podziel się ze znajomymi:

W trzecią rocznicę zaprzysiężenia Wołodymyra Zełenskiego na prezydenta Ukrainy, MPK Wrocław dało wyraz mocnego symbolicznego wsparcia dla osób, które bronią naszych sąsiadów przed rosyjską zbrojną agresją. Pasażerów po mieście będzie woził tramwaj ozdobiony barwami Ukrainy.

Od momentu rozpoczęcia rosyjskiej agresji na naszych wschodnich sąsiadów minęło 87 dni. To czas najeżony zbrodniami wojennymi Rosji, ale i wielkimi odruchami serca Polaków, którzy, na wielu płaszczyznach, pomagają Ukraińcom funkcjonować w tak dramatycznych okolicznościach. – Wojna trwa. Walka Ukraińców o życie, o dom, o rodzinę – trwa. Trzeba o tym przypominać, żeby zaangażowanie w pomoc Ukrainie nie słabło. Ten tramwaj jest symbolem wielkiej pomocy Polaków dla Ukraińców. Pomocy militarnej i humanitarnej. Sytuacji, w których Ukraińcy mogli zostawić pod opieką Polaków to, co mają najdroższe – swoje dzieci, rodziny. Za to należą się Wam wielkie podziękowania, to duża rzecz – mówi Jurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu.

MPK Wrocław jest częścią tego ogromu pomocy. Wojenni uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej, autobusy i tramwaje dojeżdżają w strategiczne miejsca miasta, w których ukraińska społeczność może wyrobić niezbędne dokumenty czy wnioskować o nadanie numeru PESEL. MPK Wrocław stara się też aktywnie włączyć Ukraińców w codzienne funkcjonowanie w społecznej tkance miasta, chociażby za pośrednictwem ważnych symboli. – Ten tramwaj to hołd oddany nie tylko walczącym na froncie. To podziękowanie dla każdego i każdej z nas, pomagających tak jak możemy i potrafimy. Wolontariatem, gościnnością, oferując pracę czy przekazując pieniądze – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

MPK Wrocław wspiera ukraińską społeczność także w wymiarze praktycznym. To m.in. oferta pracy. Bezpłatna komunikacja dla uchodźców wojennych czy pierwsze w Polsce, nowatorskie rozwiązania dla motorniczych ukraińskich, którzy w MPK Wrocław już pracują.

– Jestem Ukraińcem, ale i wrocławianinem od 9 lat i cieszę się z takich gestów. Od początku wojny widzę wielką falę wsparcia – symbolicznego oraz praktycznego od Polaków. Chcę Wam podziękować za tę ogromną pracę, która przełożyła się na zapewnienie spokoju i dobrego życia moim rodakom – mówi Artem Zozulia, prezes Fundacji Ukraina. – My ze swojej strony możemy obiecać dalsze wysiłki, żeby ta adaptacja Ukraińców i integracja z Polakami przebiegała jak najlepiej. To pokazuje, że nawet w tak drastycznej sytuacji wojny, najbardziej liczy się człowiek – dodaje.

O uznanie dla tej inicjatywy apelował też były Konsul Honorowy Ukrainy we Wrocławiu, Grzegorz Dzik. – Trzeba docenić pomysł i pracę całej załogi MPK, trzeba docenić też obecne tu media, że podejmują ten ważny temat. Ten tramwaj na ulicach miasta ma przypominać nam, że za naszą wschodnią granicą wciąż toczy się wojna. Nasza pomoc dla Ukraińców musi trwać – mówi.

MPK Wrocław regularnie inicjuje akcje ważne z punktu widzenia tożsamości lokalnej społeczności. W czerwcu 2019, z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów, na wrocławskie ulice wyruszył wyjątkowy Tramwaj Wolności, upamiętniający najważniejsze wydarzenia w historii miasta po 1945 roku. Z kolei od listopada 2020 roku na ulicach miasta pojawił się Tramwaj Niepodległości, który w jednoczący sposób włączył mieszkańców w obchody narodowego święta Polaków.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

W okupowanym Mariupolu ruszyły tramwaje

Przestrzeń

W okupowanym Mariupolu ruszyły tramwaje

Witold Urbanowicz 08 maja 2023

Wojna a energetyka: Nie ma odwrotu od „zielonego” kursu

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

W okupowanym Mariupolu ruszyły tramwaje

Przestrzeń

W okupowanym Mariupolu ruszyły tramwaje

Witold Urbanowicz 08 maja 2023

Wojna a energetyka: Nie ma odwrotu od „zielonego” kursu

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5