Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

We Wrocławiu dyskutują o rowerach

Dalej Wstecz
Autor:

Mateusz Janik

Data publikacji:
2014-03-28 14:44
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

We Wrocławiu dyskutują o rowerach
Togamek, lic. CC 3.0rower miejski we Wrocławiu
We Wrocławiu trwa pierwszy Kongres Rozwoju Ruchu Rowerowego. W ramach tej imprezy oficerowie rowerowi, działacze pozarządowi i samorządowcy wy i przedstawiciele władz krajowych dyskutują o korzyściach płynących z promocji ruchu rowerowego. Honorowym patronem Kongresu jest marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

W trakcie pierwszego dnia kongresu jego uczestnicy omawiali najlepsze rozwiązania z zakresu polityki rowerowej realizowane w poszczególnych polskich miastach. Impreza rozpoczęła się od prezentacji postępów i założeń Dolnośląskiej Polityki Rowerowej 2014-2020. Jednym z głównych jej punktów zwiększenie udziału komunikacji rowerowej w regionie o 10 proc. Jak wskazują eksperci, takie zmiany wymagają istotnej przebudowy obecnych koncepcji miejskich systemów komunikacyjnych uprzywilejowujących ruch samochodowy. Jak jednak uspakajał w trakcie kongresu wicemarszałek województwa Jerzy Michalak, główną przesłanką tej inicjatywy jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla ruchu rowerowego. – Nie chodzi o to, żeby zastąpić ruch samochodowy, autobusowy czy kolejowy, ale o to, by umożliwić lokalny ruch rowerowy, tak żeby każdy mógł bezpiecznie przejechać rowerem z punktu A do punktu B – powiedział Michalak.

Tematyka pierwszego dnia obrad zdominowana była przez poszukiwanie skutecznych narzędzi finansowania polityki rowerowej i wymianę doświadczeń w zakresie wpływu ruchu rowerowego na turystyczną atrakcyjność regionu. Omawiano również przykłady realizacji polityki rowerowej w Czechach, Badenii-Wirtenbergii, czy Francji. Jak zauważył Cezary Grochowski, z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej, zapoznanie się z doświadczeniami naszych sąsiadów pozwala skuteczniej planować strategię rozwoju ruchu rowerowego. – Możemy czerpać wzorce od naszych sąsiadów. Nie ma potrzeby wyważania otwartych drzwi. W Niemczech się udało. Drezno, miasto partnerskie Wrocławia, może pochwalić się 17 procentowym udziałem komunikacji rowerowej w ruchu miejskim – stwierdził Grochowski.

Zbigniew Komar z departamentu infrastruktury i gospodarki Urzędu Miejskiego Wrocławia przedstawił kierunki rozwoju współpracy w aglomeracji wrocławskiej na rzecz rozwoju ruchu rowerowego. Z kolei Igor Bandrowicz, burmistrz miasta i gminy Prusice opowiadał o wykorzystaniu śladu dawnej kolejki wąskotorowej w Dolinie Baryczy do prowadzenia trasy rowerowej.

Drugi dzień Kongresu wypełniły prezentacje doświadczeń związanych z rozwojem ruchu rowerowego w poszczególnych miastach Polski. Wśród uczestników znaleźli się między innymi Remigiusz Kitliński, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej i oficerowie rowerowi Kielc, Lublina, Wrocławia, czy Dąbrowy Górniczej.

Kongres Rozwoju Rowerowego to pierwsza tego typu impreza w Polsce. Organizatorzy (Wrocławska Inicjatywa Rowerowa, dolnośląski Urząd Marszałkowski oraz Instytut Rozwoju Terytorialnego) zaprosili do udziału przedstawicieli wszystkich podmiotów mających wpływ na rozwój ruchu rowerowego: reprezentantów samorządów wszystkich szczebli, lokalnych polityków, działaczy organizacji pozarządowych, ekspertów i naukowców oraz przedstawicieli biznesu rowerowego. Kongres ma ambicję transferu do regionu i kraju najlepszych praktyk w zakresie prowadzenia efektywnej polityki rozwoju ruchu rowerowego. Jego organizatorzy liczą też na to, że uda się zainicjować międzysektorową współpracę zmierzającą do uzyskania efektu synergii w działaniach na rzecz rozwoju ruchu rowerowego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5