Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Samochodem bez dowodu? Jest ustawa, która kiedyś na to pozwoli

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-05-16 14:56
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Samochodem bez dowodu? Jest ustawa, która kiedyś na to pozwoli
fot. Vozilla
4 czerwca wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. A wraz z nią, w nieokreślonej przyszłości, zwolnienie z obowiązku posiadania przez kierowcę podczas jazdy i okazywania do kontroli dowodu rejestracyjnego i OC auta. Ten obowiązek kilka miesięcy temu stał się dużym kłopotem dla uruchomionego we Wrocławiu miejskiego systemu carsharingowego Vozilla.

Ustawodawca najwyraźniej wreszcie zdał sobie sprawę, że posiadanie tych dokumentów nie jest potrzebne, bo informacje zarówno o właścicielu pojazdu, jak i o jego ubezpieczeniu, znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Policjanci i tak je tam sprawdzają podczas kontroli.

Na prawo jeżdżenia autem bez tych dokumentów, trzeba jednak będzie jeszcze poczekać. Zgodnie ze zmianami w przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego, kierowca otrzyma pokwitowanie, a w bazie danych zostanie odnotowana odpowiednia informacja. Zwrot dokumentu też nastąpi „wirtualnie”. Tylko, że ponieważ dziś system nie ma takich technicznych możliwości, wejście w życie przepisów ustawy dotyczących dowodu rejestracyjnego i OC uzależniono od wdrożenia koniecznych rozwiązań technicznych. Data zostanie ogłoszona, z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, przez Ministra Cyfryzacji.

Obecne przepisy są uciążliwe nie tylko dla zwykłych kierowców, którzy muszą wozić papiery, które policja i tak może sprawdzić. Duży problem stanowią dla… operatorów car sharingu. Gdy jesienią we Wrocławiu ruszyła Vozilla, pierwszy w Polsce car sharing zorganizowany przez miasto, policjanci szybko ostrzegli użytkowników, że narażają się na mandat. W elektrycznych samochodach nie było bowiem oryginalnych dowodów rejestracyjnych (były kopie). Operator bał się udostępniać oryginały w obawie przed złodziejami. Ostatecznie do samochodów trafiły zabezpieczone dokumenty.

Przedstawiciele Vozilli mówili wtedy, że przepisy nierzadko mają po kilkadziesiąt lat i nie przystają do współczesności. Zwracali jednak uwagę, że być może dzięki tej sytuacji problem uda się rozwiązać i zaznaczali, że są w stałym kontakcie z Ministerstwem Cyfryzacji. Jak widać udało się wypracować odpowiednie przepisy, tyle że do współczesności najwyraźniej nie przystaje CEPiK.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. Tylko Panek chce stworzyć miejski car sharing

Mobilność

Warszawa. Tylko Panek chce stworzyć miejski car sharing

Jakub Dybalski 26 marca 2018

Wrocław. Auta Vozilli wypożyczono już 100 tys. razy

Mobilność

Wrocław. Auta Vozilli wypożyczono już 100 tys. razy

jd/inf. pras. 23 marca 2018

Przetestowaliśmy wynajem samochodów elektrycznych od Innogy

Mobilność

Przetestowaliśmy wynajem samochodów elektrycznych od Innogy

Bartłomiej Derski 23 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5