Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawski ZTM przedłużył umowy ITS-owi i Mobilisowi za 9 mln zł

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-01-28 10:27
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawski ZTM przedłużył umowy ITS-owi i Mobilisowi za 9 mln zł
fot. Kakarakak, lic. CC BY-SA 2.5 Wikia Warszawa
Opóźnienia związane z podpisaniem nowej umowy na obsługę komunikacyjną skłoniły warszawski ZTM do przedłużenia porozumień z dotychczasowymi przewoźnikami. Oznacza to, że przegubowe MAN-y firmy Michalczewski będą jeździły po stolicy Polski do końca czerwca.

Pod koniec zeszłego roku w Warszawie wygasały dwie dotychczasowe umowy z prywatnymi przewoźnikami – z Mobilisem na obsługę 50 autobusami krótkimi oraz z ITS-em na 50 przegubowców. Dla ciągłości przewozów ZTM w maju ogłosił przetarg na ośmioletnią obsługę komunikacyjną. W obu częściach za najkorzystniejszą wybrano ofertę Mobilisu. Od wyniku odwołali się inni wykonawcy i Krajowa Izba Odwoławcza nakazała ponowny wybór ofert. ZTM swój wybór podtrzymał, ale czasu było już za mało, by nowe umowy mogły wejść w życie od początku nowego roku.

Jak informuje ZTM, na wyprodukowanie stu pojazdów i dopuszczenie ich do ruchu potrzeba ok. 25 tygodni. Wpierw jednak w ogóle muszą zakończyć się wszelkie formalności związane z nowym kontraktem. – Umowa z firmą Mobilis na 100 wozów (długie i krótkie) nie została jeszcze podpisana. Pozostało jeszcze dopełnienie formalności przed jej podpisaniem – informuje Magdalena Potocka z biura prasowego ZTM.

Organizator ogłosił przetarg „pomostowy”, na okres ośmiu miesięcy do końca sierpnia 2016 r. – tym razem na mniejszą liczbę brygad, czyli 35 krótkich, ok. 9-metrowych wozów oraz 35 przegubowych o długości ok. 18 metrów. Jedyna oferta, złożona na pojazdy długie, nie spełniała oczekiwań finansowych miasta.

ZTM, w celu utrzymania zaplanowanej oferty przewozowej, udzielił dotychczasowym przewoźnikom – Mobilisowi i Michalczewskiemu (d. ITS Michalczewski) – zamówienia z wolnej ręki , obejmujące odpowiednio 15 pojazdów krótkich i 15 przegubowych. Jak przekonuje ZTM, zamówienie z wolnej ręki było konieczne. W innym razie mogłoby się okazać, że niezbędne jest likwidacja bądź ograniczenie kursowania wybranych linii autobusowych, co przy występującym obecnie problemie przeciążonych linii autobusowych w godzinach szczytu oraz rozbudowie dużych osiedli mieszkaniowych byłoby zjawiskiem bardzo niekorzystnym.

Organizator zapłaci przewoźnikom w sumie blisko 9 mln zł brutto. Mobilis dostanie dokładnie 3 mln 103 tys. 650 zł brutto – o nieco ponad 30 tys. zł mniej niż pierwotnie zakładano. Wozokilometr został wyceniony na 4,75 zł netto. Wynagrodzenie dla Michalczewskiego wyniesie 5 mln 830 tys. 704 zł brutto – o ok. 250 tys. zł więcej niż ZTM przewidywał. Tutaj wozokilometr kosztuje 8,18 zł.

Warto przypomnieć, że docelowy kontrakt z Mobilisem będzie realizowany według wysokich wymagań. Każdy pojazd musi uzyskać certyfikat zgodności z wymogami, a przewoźnik powinien dysponować odpowiednim zapleczem. Postawiono też wymagania dot. kierowców, którzy muszą być zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę. ZTM, na bazie wcześniejszych doświadczeń, wymagał, by prowadzący pojazd dobrze orientowali się w przepisach porządkowych, taryfie, układzie komunikacyjnym, posługiwali się językiem polskim w stopniu przynajmniej średniozaawansowanym.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawski przetarg z rażąco niską ceną. Co z wygraną Mobilisu?

Prawo & Finanse

Warszawski przetarg z rażąco niską ceną. Co z wygraną Mobilisu?

Witold Urbanowicz 13 sierpnia 2015

Warszawa wybiera przewoźników na 8 lat. Trzy firmy zainteresowane

Prawo & Finanse

Warszawa wybiera przewoźników na 8 lat. Trzy firmy zainteresowane

Witold Urbanowicz 26 czerwca 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5