Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa. Związkowcy MZA zdecydują o sporze zbiorowym?

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-01-29 10:54
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Związkowcy MZA zdecydują o sporze zbiorowym?
fot. Crusier, CC A-SA 3.0 Unported
W zeszłotygodniowym sondażu w warszawskich Miejskich Zakładach Autobusowych oddano 2771 głosów popierających działania związkowców w sprawie podwyżek dla kierowców. W środę dojdzie do spotkania związków zawodowych w MZA, które zdecydują o sporze zbiorowym z zarządem.

Spośród ponad 3,4 tys. kierowców, którzy pracują w MZA, poparcie wyraziło ok. 80 proc. (głosowanie polegało na wrzuceniu do urny karty z pytaniem o zgodę na działania związków w sprawie podwyżek, każdy taki głos uznano za poparcie). Chodzi o kilkusetzłotowe podwyżki, o które związkowcy zwrócili się już w listopadzie. Zarząd MZA proponuje podwyżki 100–200 zł, argumentując, że w tym momencie spółki na więcej nie stać.

– Teraz trwają spotkania zarządów poszczególnych związków, które we własnym zakresie muszą podjąć decyzję o dalszych działaniach. Najpewniej w środę dojdzie do spotkania przedstawicieli wszystkich związków, którzy mogą podjąć decyzję o wejściu w spór zbiorowy – tłumaczy nam Michał Nowicki z Wolnego Związku Zawodowego Kierowców RP przy MZA Warszawa, jednego z ośmiu związków zawodowych w spółce.

W zeszłym tygodniu Adam Stawicki, rzecznik MZA Warszawa, tłumaczył w rozmowie z Radiem Kolor, że przewoźnik negocjuje z Zarządem Transportu Miejskiego wyższą wycenę za wozokilometr i jednocześnie więcej zadań przewozowych na przyszłość, co ma pozwolić na większe podwyżki niż proponowane kierowcom w tym momencie. Dodawał, że jego zdaniem do strajku droga jest tak daleka, że strony na pewno porozumieją się wcześniej.

– Rozmowy z ZTM-em bardzo mnie cieszą, a co do tego, że nie dojdzie do strajku… być może pan Stawicki po prostu wie o wynikach negocjacji między MZA a ZTM więcej niż my – kwituje Nowicki.

Dziś kierowcy MZA zarabiają od 3,7 do 4,5 tys. zł brutto. Związki, w skierowanym do zarządu MZA piśmie z listopada, domagają się podwyżki do 4,5 tys. brutto dla umów terminowych i do 5 tys. dla umów bezterminowych, a także podwyżek dla pracowników MZA niebędących kierowcami.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. MZA negocjują z ZTM droższy wozokilometr

Komunikacja

Warszawa. MZA negocjują z ZTM droższy wozokilometr

Jakub Dybalski 26 stycznia 2018

MZA Warszawa kupują 80 autobusów CNG za 119 mln zł

Komunikacja

MZA Warszawa kupują 80 autobusów CNG za 119 mln zł

Witold Urbanowicz 25 stycznia 2018

Kierowcy autobusów MZA Warszawa przygotowują się do strajku

Komunikacja

Kierowcy autobusów MZA Warszawa przygotowują się do strajku

Jakub Dybalski 24 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5