Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa. Znów mniej ofiar wypadków i mniej zabitych pieszych

Dalej Wstecz
Data publikacji:
06-02-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa. Znów mniej ofiar wypadków i mniej zabitych pieszych
fot. WU
Warszawski ratusz przedstawił dane dotyczące wypadków za cały poprzedni rok. Na ulicach stolicy zginęły w wypadkach drogowych 43 osoby, czyli o 7 mniej niż rok wcześniej. Wśród ofiar było „tylko” 20 pieszych, co oznacza spadek o 14 osób w porównaniu z zeszłym rokiem.

Potwierdziła się więc tendencja, którą warszawski ratusz sygnalizował już w listopadzie, przedstawiając dane z pierwszych dziesięciu miesięcy 2018 r. Już tam liczba ofiar wypadków i ofiar wśród pieszych była znacząco niższa niż w poprzednim roku. Grudzień jest jednak zawsze miesiącem newralgicznym – szybko zapada zmrok, pogarszają się warunki na drogach – wypadków zwykle jest więc sporo. Nawet tak prozaiczna rzecz, że jesteśmy bardziej poubierani, może utrudniać orientację na ulicy.
Tymczasem w całym 2018 r. w wypadkach drogowych na warszawskich ulicach zginęły 43 osoby, z czego 20 z nich to piesi. Liczba ofiar spada co roku od 2013 r. Liczba zabitych pieszych spada wolniej, ale w ubiegłym roku spadek był znaczny (w 2017 r. – 34, w 2016 r. – 31, w roku 2015 – 34, w 2014 – 39, w 2013 – 44).

 
źródło: UM Warszawa

Warszawscy urzędnicy od kilku lat jak mantrę przypominają szereg działań, które podejmują dla bezpieczeństwa pieszych. To przede wszystkim wciąż trwający audyt wszystkich warszawskich przejść dla pieszych, dzięki czemu identyfikuje się te szczególnie niebezpieczne i albo są przebudowywane, albo np. doświetlane. Drogowcy zainstalowali już kilkadziesiąt tzw. aktywnych przejść, które „reagują” gdy zbliża się do nich pieszy lub samochód. Po każdym śmiertelnym wypadku na jego miejscu zbiera się komisja złożona z policjantów i drogowców. To tylko elementy planu realizowanego jako tzw. Wizja Zero, czyli dążenie by w konkretnym roku na warszawskich ulicach liczba ofiar spadła do zera.

W efekcie, jak zaznaczają urzędnicy, wskaźnik liczby ofiar wypadków na 1 mln mieszkańców w ubiegłym roku wyniósł 24, co oznacza, że był trzykrotnie niższy niż średnia krajowa (74 ofiary). Wynik ten jest ponad dwukrotnie mniejszy od średniej wszystkich krajów Unii Europejskiej (50 ofiar w 2017 r.). Wyraźnie wzrosło też bezpieczeństwo pieszych. W 2017 r. zdarzenia z przechodniami stanowiły 68 proc. wszystkich wypadków śmiertelnych, podczas gdy w 2018 r. było to 46,5 proc.

źródło: UM Warszawa

Nie w każdym aspekcie jednak jest wesoło. Na ulicach Warszawy najczęściej giną osoby starsze (co zresztą nie odbiega od ogólnopolskich statystyk. Spośród 20 przechodniów, którzy zginęli w 2018 r. aż 14 to osoby w wieku 60 lat i więcej. Dziewięcioro z nich to osiemdziesięciolatkowie i starsi!

Co więcej już w tym roku zdarzyły się na ulicach Warszawy śmiertelne potrącenia z udziałem pieszych. M.in. we wtorek w centrum miasta autokar potrącił kobietę, a kilka dni temu w Wawrze zginął mężczyzna. W obu przypadkach do potrącenia doszło w rejonie przejścia dla pieszych.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Warszawa. Spada liczba wypadków. Wciąż głównie giną piesi

Przestrzeń

Dlaczego wykoleił się pociąg metra w Moskwie?

Komunikacja

Dlaczego wykoleił się pociąg metra w Moskwie?

Witold Urbanowicz 16 lipca 2014

Moskwa: Wykoleiły się wagony metra. Są ofiary śmiertelne

Komunikacja

Zobacz również:

Warszawa. Spada liczba wypadków. Wciąż głównie giną piesi

Przestrzeń

Dlaczego wykoleił się pociąg metra w Moskwie?

Komunikacja

Dlaczego wykoleił się pociąg metra w Moskwie?

Witold Urbanowicz 16 lipca 2014

Moskwa: Wykoleiły się wagony metra. Są ofiary śmiertelne

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5