Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa: Zmiany w budżecie. Miasto dołoży do rozbudowy metra na Bemowie

Dalej Wstecz
Data publikacji:
30-05-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Warszawa: Zmiany w budżecie. Miasto dołoży do rozbudowy metra na Bemowie
fot. WU
Dobra wiadomość dla pasażerów i mieszkańców, czekających na rozbudowę II linii metra. Władze miasta zatwierdziły projekt zmian w budżecie, dzięki któremu znalazły się brakujące środki na ostatni zachodni odcinek II linii. Nie ucierpią na tym inne inwestycje.

Stolica zdecydowała o przeznaczeniu dodatkowych środków na szereg zadań. – Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zatwierdziła projekt zmian w budżecie miasta. Mamy nadzieję, że 14 czerwca przyjmie go Rada Warszawy. To największa zmiana od 2014 r. – z uwagi na skalę prowadzonych inwestycji i dlatego, że Rada Miasta przyjęła strategię rozwoju miasta do 2030 r. – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Zmiany dotyczą głównie lat 2018-24 i przeznaczenia środków na szereg zadań. Najwięcej, bo 425 mln zł, zostanie przeznaczone na projekt i rozbudowę II linii metra. – Na ostatni odcinek II linii (od Powstańców Śląskich do Połczyńskiej z STP Mory) planowaliśmy przeznaczyć 1,2 mld zł. Najtańsza oferta przekraczała nasze założenia o ponad 400 mln zł – przypomina Renata Kaznowska.

–Przed podjęciem decyzji przeprowadziliśmy szereg analiz, sprawdziliśmy kosztorysy i staraliśmy się jeszcze raz skosztorysować inwestycję pod kątem sytuacji na rynku i zmianę cen. Gdybyśmy dziś ogłaszali postępowanie, nasz kosztorys powinien opiewać na kwotę 1,715 mld zł. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku zamówień publicznych, nie uzyskalibyśmy niższej oferty niż obecnie – dodaje Kaznowska. – Poza tym kluczową wartością jest czas – mówi Renata Kaznowska. Jak zaznacza, miasto będzie starało się o środki unijne na ten ostatni odcinek II linii. – Dotychczas otrzymaliśmy dofinansowanie sięgając 75% wartości, co w tym przypadku oznacza szansę na pozyskanie blisko 1,217 mld zł. Jest o co walczyć – mówi Renata Kaznowska.

Na zwiększeniu budżetu na metro nie ucierpią inne inwestycje. – Znaleźliśmy spore oszczędności przy obecnie realizowanych odcinkach. Łącznie przekraczają one 300 mln zł – podkreśla Renata Kaznowska. Przykładowo w przypadku odcinka na Targówek to kwota 60 mln zł względem kosztorysów inwestorskich i ponad 200 mln zł względem wieloletniej prognozy finansowej. Miasto uwalnia też 98 mln zł, które były wcześniej zapisane na ewentualne działania dodatkowe. 

– Zabezpieczenie środków na wybór oferty nie obywa się kosztem innej inwestycji. Są to środki, które pochodzą z przesunięć w ramach zadania budowy II linii metra oraz dodatkowych środków, jakie przeznaczy m.st. Warszawa. Dla nas jest istotne, by wydajny środek transportu obsługiwał ważny korytarz wschód-zachód. Niezbędna dla jego obsługi jest stacja techniczno-postojowa na Morach – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Na program rozwoju edukacji zostanie przeznaczone 213 mln zł, na rozwój sieci żłobków – 200 mln zł, a 353,3 mln zł trafi na budowę Sali koncertowej dla orkiestry Sinfonia Varsovia. – To największa inwestycja w kulturę – podkreśla Olszewski. Na modernizację i budowę dróg przeznaczono 131,7 mln zł, na służbę zdrowia 125 mln zł, na rozwój infrastruktury miejskiej 86 mln zł, na rozwój infrastruktury przyjaznej seniorom 50 mln zł, na domy pomocy społecznej (m.in. dla osób z niepełnosprawnością intelektualną) 30 mln zł oraz na tworzenie i modernizację ośrodków wsparcia dziennego dla osób z niepełnosprawnościami. Do tego dochodzi kilkaset mniejszych zadań dzielnic.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Warszawa: Inwestycje w ciężkich czasach budżetowych

Przestrzeń

Warszawa: Inwestycje w ciężkich czasach budżetowych

Witold Urbanowicz 24 maja 2022

Budżet Wrocławia na 2021 r. – ponad 1 mld zł na inwestycje

Prawo & Finanse

Poznań wyda więcej na drogi i komunikację niż oświatę

Przestrzeń

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Warszawa: Inwestycje w ciężkich czasach budżetowych

Przestrzeń

Warszawa: Inwestycje w ciężkich czasach budżetowych

Witold Urbanowicz 24 maja 2022

Budżet Wrocławia na 2021 r. – ponad 1 mld zł na inwestycje

Prawo & Finanse

Poznań wyda więcej na drogi i komunikację niż oświatę

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5