Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa ze wspólnym biletem do 2019 r. Rozszerzą o jednorazowe?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-12-30 12:39
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa ze wspólnym biletem do 2019 r. Rozszerzą o jednorazowe?
fot. Martyn Janduła
Dzisiaj przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego i Kolei Mazowieckich podpisali umowę ws. funkcjonowania wspólnego biletu w okresie najbliższych czterech lat. – Być może dojdziemy do momentu, gdy będzie pełne honorowanie wszystkich biletów w Warszawie – mówi Dariusz Grajda, członek zarządu Kolei Mazowieckich.

Wspólny bilet stał się już nieodzownym elementem warszawskiej komunikacji miejskiej. Zazwyczaj jednak umowy zawierano na krótkie okresy, co wymagało ciągłych negocjacji. – To nowy etap naszej współpracy. Zgodnie z nową umową mieszkańcy będą mogli korzystać ze wspólnego biletu aż przez cztery lata. Chcemy dać sygnał, że jesteśmy zdani na siebie i traktujemy mieszkańców poważnie – mówi Wiesław Witek, dyrektor ZTM. Jak dodał, to też istotny krok w ograniczaniu liczby samochodów wjeżdżających do stolicy.

Jak wynika z ostatnich badań, 49% pasażerów podróżujących pociągami na terenie aglomeracji korzysta właśnie ze wspólnego biletu. W Warszawie wskaźnik ten rośnie do 60%. – Mam nadzieję, że podnosząc jakość usług, doprowadzimy do tego, żeby pasażerów było jeszcze więcej. ZTM będzie chętnie za to płacił – przekonuje Witek.

Stawka za pociągokilometr, jaką ZTM płaci Kolejom Mazowieckim, będzie sukcesywnie wzrastała – z 26,39 zł netto w 2016 r. do 29,11 zł netto w 2019 r. Oznacza to maksymalne wydatki dla budżetu ZTM na poziomie 136 mln zł w 2016 r. i 173 mln zł w ostatnim roku obowiązywania nowej umowy.

Koleje Mazowieckie podkreślają, że umowa ułatwi realizowanie inwestycji. – Dobre i wielkie rzeczy dzieją się w dzień, nie potrzeba na to nocy – mówi Dariusz Grajda, członek zarządu Kolei Mazowieckich, nawiązując do obecnej sytuacji parlamentarnej i rządowej. – Dzięki tej umowie możemy prowadzić dodatkowe inwestycje związane z modernizacją, zakupem i wymianą taboru – dodaje Grajda.

W ramach oferty wspólnego biletu pasażerowie posługujący się biletami ZTM od dobowego wzwyż mogą podróżować bez dodatkowych dopłat pociągami Kolei Mazowieckich. Wyjątkiem jest linia lotniskowa – tutaj ważne są wszystkie rodzaje biletów, także jednorazowe i czasowe. Czy jest szansa na takie rozszerzenie współpracy także na innych trasach? – Naszym marzeniem jest, żeby był jeden bilet. Ale najpierw trzeba zmienić ustawę, gdyż kolej ma zwrot z tytułu ulg ustawowych, a transport miejski nie ma. Być może dojdziemy do momentu, gdy będzie pełne honorowanie wszystkich biletów w Warszawie – mówi Dariusz Grajda. Jak dodaje, to wymaga też inwestycji i czasu. Systematyczne przystosowywanie taboru i jego wyposażenie w kasowniki może zająć nawet dwa lata.

Przedstawiciel Kolei Mazowieckich przypomniał zarazem o bilecie lotniskowym spółki, który upoważnia pasażera do kontynuowania podróży komunikacją miejska w I strefie. Teraz będzie ważny przez 75 minut, a nie 60 minut.

Wspólny bilet ograniczony jest stacjami Sulejówek Miłosna, Śródborów, Zalesie Górne, Pruszków, Płochocin, Legionowo Przystanek oraz Legionowo Piaski. Niedawno też oferta powróciła na linię wołomińską do Zagościńca.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Dariusz Grajda, KM: Wspólny bilet na pewno przez cztery lata

Komunikacja

Dariusz Grajda, KM: Wspólny bilet na pewno przez cztery lata

Łukasz Kuś 23 grudnia 2015

Warszawa: Od grudnia wspólny bilet znów na linii wołomińskiej

Prawo & Finanse

Warszawa: Od grudnia wspólny bilet znów na linii wołomińskiej

Witold Urbanowicz 24 listopada 2015

Wspólny bilet ZTM tańszy? Nie wszędzie

Prawo & Finanse

Wspólny bilet ZTM tańszy? Nie wszędzie

Jakub Dybalski 22 stycznia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5