Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa: Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych do likwidacji

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-06-08 17:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych do likwidacji
fot. Budimex
Na najbliższej sesji Rady Miasta w Warszawie procedowana będzie uchwała o włączeniu Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych do Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, który dotąd zajmował się przede wszystkim obiektami kubaturowymi. Zmiana miałaby wejść w życie w sierpniu. Wnioskodawcą jest prezydent miasta.

Włączenie ZMID do SZRM miałoby nastąpić 1 sierpnia. Zadaniem powiększonej jednostki miałoby stanowić prowadzenie kluczowych procesów inwestycyjnych, pełnienie funkcji inwestora zastępczego, pozyskiwanie gruntów pod budowę ulic, obiektów inżynieryjnych i dróg rowerowych, świadczenie usług specjalistycznych określonych w prawie budowlanym, obsługa procesów prowadzonych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego oraz zarządzanie powierzonym mieniem komunalnym.

Połączenie instytucji jest uzasadniane spadkiem dochodów miasta, co będzie miało też wpływ na możliwości wydatkowania środków na zadania inwestycyjne w kolejnych latach. Ponadto, jak wskazano, miasto będzie rozwijać kompetencje w zakresie realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Realizacji takich zadań ma sprzyjać posiadana przez SZRM kadra techniczna.

„Połączenie obu jednostek budżetowych, tj. SZRM i ZMID, pozwoli na utworzenie wysoko wyspecjalizowanej jednostki prowadzącej inwestycje miejskie, zgromadzenie w jednej organizacji know-how w zakresie inwestycji oraz uzyskanie korzyści zarządczych w związku z efektem skali” – wynika z uzasadnienia uchwały. Zachowanie nazwy Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta wynika z 70-letniej historii tej instytucji, która zajmowała się m.in. odbudową starówki, Zamku Królewskiego czy wielkich osiedli – m.in. Za Żelazną Bramą, Gocław, Targówek czy Bródno. W ostatniej dekadzie SZRM prowadził też kilka spektakularnych inwestycji – Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich.

ZMID powstał w 2008 r. Zajmuje się wszystkimi dużymi inwestycjami drogowymi. Do tej pory ZMID cieszył się, także w kręgu niektórych innych miejskich jednostek, opinią hamulcowego i opornego w zakresie wdrażania zmian w planowaniu mobilności, a symbolem stały się – zdaniem wielu – przeskalowane przedsięwzięcia drogowe.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. Otwarto Wał Miedzeszyński i siedem nowych przystanków

Przestrzeń

Warszawa. Otwarto Wał Miedzeszyński i siedem nowych przystanków

Magdalena Romanowska 20 sierpnia 2020

Warszawa. Lada dzień otwarcie tzw. Czerniakowskiej bis

Przestrzeń

Warszawa. Lada dzień otwarcie tzw. Czerniakowskiej bis

inf. pras./Budimex 30 stycznia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5