Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa zajmie się podziemnymi parkingami na własną rękę?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-06-22 11:05
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa zajmie się podziemnymi parkingami na własną rękę?
fot. Estormiz, domena publiczna
Warszawie nie udało się ruszyć z tematem parkingów podziemnych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Nie oznacza to jednak, że miasto rezygnuje z pomysłu realizacji takich obiektów. – Jest szansa na przełom w kwestii budowy parkingów podziemnych w centrum. Przedstawiłem koncepcję zorganizowania jednostki, która zajmie się kompleksowo polityką parkingową w Warszawie, a także budową parkingów podziemnych w ramach jednego systemu – informuje Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy i wymienia pięć lokalizacji takich parkingów.

Warszawa przymierzała się do realizacji szeregu parkingów podziemnych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Nic z tego jednak nie wyszło. – Kwestię parkingów podziemnych będziemy chcieli rozwiązać nie w drodze PPP, bo ten model w Polsce się nie sprawdził, choć wydawało się to stosunkowo łatwe i proste. Ze względu na pewne elementy prawne mające istotny wpływ na ekonomię tego przedsięwzięcia ciężko jest doprowadzić do sytuacji, kiedy partner prywatny jest zainteresowany realizacją takiego parkingu – mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent stolicy.

Głównym ograniczeniem jest wysokość stawek za parkowanie w strefie płatnego parkowania. Ich górna granica jest regulowana na szczeblu rządowym, a politycy nie chcą uwolnić stawek i narazić się w ten sposób kierowcom. – Poprzedni rząd zakładał, że ta kwestia zostanie inaczej uregulowana i samorządy będą same określać stawki. Niestety do tego nie doszło, sytuacja pozostaje bez zmian. Nie jest to sytuacja komfortowa z punktu widzenia samorządu – trudno mówić o polityce parkingowej, nie mając odpowiednich narzędzi – mówi Wojciechowicz.

Stolica nie rezygnuje jednak z pomysłu budowy tego typu obiektów. – Jest szansa na przełom w kwestii budowy parkingów podziemnych w centrum. Przedstawiłem razem z Biurem Drogownictwa i Komunikacji i Zarządem Dróg Miejskich koncepcję zorganizowania jednostki, która zajmie się kompleksowo polityką parkingową w Warszawie, a także budową parkingów podziemnych w ramach jednego systemu. Start nowej struktury na przełomie 2016/2017. Pani Prezydent zaakceptowała kierunek tych zmian, prosząc o dopracowanie do końca sierpnia szczegółów organizacyjno-finansowych – poinformował wczoraj Jacek Wojciechowicz. – Pewne prace przygotowawcze ruszą już w tym roku, a od 2017 r. zaczniemy już intensywniej działać, by takie parkingi mogły powstać – precyzuje wiceprezydent.

Wojciechowicz wymienia pięć lokalizacji: plac Teatralny, plac Powstańców Warszawy, plac Trzech Krzyży, plac Konstytucji i plac Bankowy. – Jednym z większych problemów jest kwestia parkingów w centrum miasta. Nie chodzi o to, żeby masowo budować parkingi podziemne – musimy zbilansować potrzeby parkingowe mieszkańców Śródmieścia, a jednocześnie kierowców, którzy wjadą do Śródmieścia. Trzeba pamiętać, że chcemy ten ruch wjazdowy ograniczyć. Jednocześnie jeśli mieszkamy w centrum, to nie znaczy, że musimy mieć trzy samochody. Dlatego też prowadzimy politykę ograniczania – zaznacza Jacek Wojciechowicz.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Parkingi podziemne nie są lekarstwem. To przyczyna choroby

Mobilność

Parkingi podziemne nie są lekarstwem. To przyczyna choroby

Jakub Dybalski 28 stycznia 2016

Jak parkingi zabijają miasto. Ottawa ma świetny film

Mobilność

Jak parkingi zabijają miasto. Ottawa ma świetny film

Jakub Dybalski 15 grudnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5