Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Kładka przez Wisłę na przełomie 2020 i 2021 r. Jest umowa na projekt

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-03-02 12:18
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kładka przez Wisłę na przełomie 2020 i 2021 r. Jest umowa na projekt
fot. WU
W 2016 r. władze Warszawy zdecydowały się na realizację nowej kładki pieszo-rowerową przez Wisłę, która miałaby powstać w osi ulicy Karowej. Dziś podpisano umowę na projekt kładki, która ma zostać udostępniona mieszkańcom na przełomie 2020 i 2021 r.

W międzynarodowym konkursie na koncepcję mostu, rozstrzygniętym w połowie września 2017 r., wpłynęło 40 prac. Były one oceniane pod kątem trzech kryteriów. Po pierwsze oceniano atrakcyjność formy i funkcjonalność rozwiązań w kontekście połączenia mostu z otoczeniem (40 proc.). Drugim kryterium była jakość i oryginalność rozwiązań techniczno-konstrukcyjnych (30 proc.). Trzecim – uwarunkowania finansowe realizacji (30 proc.).

Konkurs wygrała firma Schuessler-Plan Inżynierzy. W uzasadnieniu decyzji podkreślono, że projekt wygrał dzięki powściągliwej formie, wysokiej jakości architektury, również w zakresie detalu. – Doskonale wpisuje się w pejzaż tej części miasta. Autorzy, zachowując oryginalny i niepowtarzalny charakter przeprawy, nie starają się jednocześnie konkurować z charakterystycznymi obiektami znajdującymi się w sąsiedztwie mostu. Zwycięska koncepcja na tle innych prac daje największe nadzieje na sprawną i efektywną realizację przeprawy – argumentował Marek Mikos, zastępca Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Dzisiaj (2 marca), po negocjacjach, z pracownią podpisano umowę na dokumentację projektową dla nowej przeprawy.– Wartość umowy to 6 mln 600 tys. zł. To będzie pierwszy most pieszo-rowerowy w Warszawie. Chcielibyśmy, żeby był dobrze zaprojektowany. Będzie można wyjść na spacer na Pradze i pójść na kawę na Krakowskim Przedmieściu – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. – Ta kładka ma łączyć warszawiaków – dodaje Ewa Grupińska-Malinowska, przewodnicząca Rady Miasta. 

Zgodnie z umową w połowie marca 2019 r. ma być gotowy projekt wraz z pozwoleniem na budowę. – Jesienią 2019 r. chcielibyśmy ogłosić przetarg na budowę. Mamy nadzieję, że późną jesienią 2020 r. albo wczesną wiosną 2021 r. będzie można korzystać z kładki. mam nadzieję, że stanie się ikoną nowoczesnej Warszawy – zapowiada Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM Warszawa.

– Liczymy, że kładka będzie też platformą widokową na Stare Miasto – informuje Piotr Piotrkowicz z firmy Schuessler-Plan Inżynierzy. Nie wiadomo jeszcze, jakie zmiany mogą zostać wdrożone względem projektu konkursowego. – Dostaliśmy zalecenia pokonkursowe, które będą musiały zostać wprowadzone do projektu. Nie chcemy generalnie wprowadzać dużych zmian do zaproponowanych rozwiązań. Ewentualnie zmiany będą też wynikać z uzgodnień z innymi podmiotami, jakie będziemy musieli poczynić na etapie przygotowania projektu budowlanego – wyjaśnia Piotrkowicz i jak dodaje, do uzgodnienia z zamawiającym jest, czy w docelowym projekcie zostanie stal cortenowska.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wojciechowicz: Kładka przez Wisłę to zmarnowana szansa

Przestrzeń

Wojciechowicz: Kładka przez Wisłę to zmarnowana szansa

Witold Urbanowicz 07 listopada 2017

Nowa kładka przez Wisłę nie musi być wcale zardzewiała?

Przestrzeń

Nowa kładka przez Wisłę nie musi być wcale zardzewiała?

Witold Urbanowicz 15 września 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5