Od poniedziałku, 24 września, pasażerowie jadący z Konstancina-Jeziorny będą mogli szybciej dojechać do metra. Autobusy będą jeździły ulicami Korbońskiego i Rosnowskiego i zatrzymają się przy stacji metra Kabaty. To nie koniec zmian w trasach autobusów na terenie Warszawy. Na dole artykułu prezentujemy przygotowane przez ZTM schematy zmienionych połączeń.
Największe zmiany czekają pasażerów jadących liniami 710, 724 i 742. Po wjechaniu do Warszawy autobusy skręcą w lewo w ulicę Korbońskiego i pojadą prosto na Kabaty, gdzie będzie się można przesiąść do linii metra M1. Rozkłady jazdy zostały tak ułożone, że na wspólnym odcinku trasy w godzinach szczytu autobusy będą podjeżdżały na przystanki co 10 minut i co ok. 20 minut poza szczytem i w święto. Autobusy pojadą trasami:
710: OS. KABATY – al. KEN – Metro Kabaty – Wąwozowa – Relaksowa – M. Rosnowskiego – S. Korbońskiego – Ł. Drewny – Warszawska – Bielawska – Mirkowska – Wojska Polskiego – marsz. J. Piłsudskiego – STOCER – B. Prusa – Chylicka – Długa – Chylice – PIASECZNO (SZKOLNA)
724: OS. KABATY – al. KEN – Metro Kabaty – Wąwozowa – Relaksowa – M. Rosnowskiego – S. Korbońskiego – Ł. Drewny – Przekorna – Przyczółkowa – Warszawska – Piaseczyńska – gen. K. Pułaskiego – Wschodnia – PIASECZNO (SZKOLNA)
742: OS. KABATY – al. KEN – Metro Kabaty – Wąwozowa – Relaksowa – M. Rosnowskiego – S. Korbońskiego – Ł. Drewny – Przekorna – Przyczółkowa – Warszawska – Słomczyn – Turowice – Kawęczyn – Brześce – Wólka Dworska - Moczydłów – GÓRA KALWARIA (RYNEK).
Atrakcyjny dojazd do Wilanowa i stacji metra Wilanowska zapewnią autobusy linii 251, 264 i 339. Autobusami nowo uruchomionej linii 339 będzie można dojechać zarówno do stacji Wilanowska, jak i Kabaty. Pojawi się też nowa linia 251, której trasa będzie kończyła się w Konstancinie na nowo wybudowanej pętli Osiedle Grapa. Trasy będą prowadziły ulicami:
251: METRO WILANOWSKA – al. Wilanowska – Przyczółkowa – Warszawska – Bielawska – Mirkowska – Wojska Polskiego – rondo Jana Pawła II – Wilanowska – OS. GRAPA
264: WILANÓW – Przyczółkowa – Ł. Drewny – Przekorna – Przyczółkowa – Rosochata – Wiechy – Okrzeszyn – KĘPA OKRZEWSKA
339: METRO WILANOWSKA – al. Wilanowska – Przyczółkowa – Przekorna – Ł. Drewny – S. Korbońskiego – M. Rosnowskiego – Relaksowa – Wąwozowa – Metro Kabaty – al. KEN – OS. KABATY.
195 wraca na Trakt KrólewskiRównież od poniedziałku, 24 września, autobusy linii 195 wrócą na śródmiejski odcinek Traktu Królewskiego. Na dotychczasowej trasie linii 195 do pętli Rakowiecka–Sanktuarium, pojawią się autobusy z liczbą 130 na wyświetlaczach. Linia ta zapewni komunikację pasażerom z rejonu ulicy: Rakowieckiej, Puławskiej i Dolnej. Autobusy będą jeździły:
130: WILANÓW – Przyczółkowa – al. Wilanowska – Jana III Sobieskiego – Dolna – Puławska – Rakowiecka – al. Niepodległości – A. J. Madalińskiego – św. Boboli – Rakowiecka – Łowicka – RAKOWIECKA-SANKTUARIUM (powrót: Łowicka – A. J. Madalińskiego),
195: NATOLIN PŁN. – F. Płaskowickiej (powrót: F. Płaskowickiej – Dereniowa – I. Gandhi – Cynamonowa) – W. K. Roentgena – rtm. W. Pileckiego – S. Herbsta – E. Romera – W. Surowieckiego – B. Bartoka – W. B. Jastrzębowskiego – al. J. Rodowicza „Anody” – Dolina Służewiecka – al. gen. W. Sikorskiego – św. Bonifacego – Jana III Sobieskiego – Belwederska – Aleje Ujazdowskie – PL. TRZECH KRZYŻY.
Autobusy pojadą ulicą NałęczowskąAutobusy linii 163, jadące od strony ulicy Augustówka, od 24 września nie będą już skręcały na pętlę Sadyba, tylko pojadą prosto ulicą Nałęczowską. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli bliżej do przystanków, a pasażerowie z Zawad zyskają wygodną przesiadkę do autobusów jadących ulicą Jana III Sobieskiego.
To nie jedyna linia, której trasa zostanie wydłużona w tym rejonie. Wybrane kursy autobusów 131 dojadą do pętli Wilanów. Autobusy będą jeździły trasami:
131: DW. CENTRALNY – Al. Jerozolimskie – Marszałkowska – L. Waryńskiego – Goworka – Spacerowa – J. Gagarina – Czerniakowska – Powsińska – Wiertnicza – WILANÓW,
163: WILANÓW – Przyczółkowa – Z. Vogla – Syta – Tuzinowa – Kobylańska – Zawodzie – Augustówka – Nałęczowska – Jana III Sobieskiego – św. Bonifacego – STEGNY .
Nowa linia LDogodny dojazd do stacji kolejowej w Otwocku będą mieli mieszkańcy Karczewa i Otwocka. Także od 24 września kursowanie rozpoczną autobusy linii lokalnej L46. Połączy ona dwa rejony Otwocka przejeżdżając przez Karczew. Oto trasa:
L46: Otwock (Danuty) – Generalska – Karczew: Warszawska – A. Mickiewicza – Os. Ługi – Otwock: Karczewska – S. Batorego – Przeworska – S. Staszica (powrót M. Andriollego) –Otwock (Kupiecka).
Autobusy na Nowolazurowej
Nowe połączenie między Włochami, Ursusem i Bemowem zostanie uruchomione od 1 października. Aleją 4 Czerwca 1989 r. pojadą autobusy linii 220, które będą jeździły pomiędzy pętlą Nowe Bemowo a P+R al. Krakowska. Rozkład jazdy w godzinach szczytu umożliwi pasażerom przesiadkę do pociągów Warszawskiej Kolei Dojazdowej na przystanku WKD Opacz. Oto dokładna trasa linii:
220: P+R AL. KRAKOWSKA – al. Krakowska – Szyszkowa – Środkowa – Ryżowa – WKD Opacz – Ryżowa –Prystora – Skoroszewska – Dzieci Warszawy – Poczty Gdańskiej – al. 4 Czerwca 1989 roku – Lazurowa – gen. W. Urbanowicza – Radiowa – Wrocławska – Powstańców Śląskich – NOWE BEMOWO
Autobusy będą jeździły co 15 minut w godzinach szczytu i co 20 minut poza godzinami szczytu i w weekendy.
Trasa linii 177 zostanie skrócona do przystanku WKD Opacz. Autobus nadal będzie jeździł po Ursusie i podwoził pasażerów do dwóch stacji kolejowych – Warszawa Ursus i WKD Opacz. Pomiędzy przystankiem „wukadki” a pętlą P+R al. Krakowska zastąpią go autobusy linii 220 kursujące częściej.
177: URSUS–RATUSZ – Traktorzystów – Szamoty – Posag 7 Panien – Czerwona Droga – Orłów Piastowskich – Warszawska – K. Gierdziejewskiego – Balicka – Lalki – Cierlicka – T. Kościuszki – Bohaterów Warszawy – W. Sławka – K. Pużaka – Kompanii „Kordian” – M. Spisaka – Aleje Jerozolimskie (powrót: S. Bodycha) – Starodęby – Skoroszewska – A. Prystora – Ryżowa – WKD OPACZ (powrót: S. Bodycha – Aleje Jerozolimskie – Ryżowa).