Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Warszawa: Wykorzystanie komunikacji na poziomie 60% ruchu sprzed pandemii

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-09-16 14:07
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Wykorzystanie komunikacji na poziomie 60% ruchu sprzed pandemii
fot. WU
Powoli, acz sukcesywnie wzrasta liczba pasażerów stołecznej komunikacji miejskiej po okresie największych pandemicznych ograniczeń. Jak podaje ZTM, liczba pasażerów utrzymuje się obecnie na poziomie powyżej 60% względem stanu sprzed pandemii. Organizator szacuje, że wpływy ze sprzedaży biletów będą w tym roku o 30% niższe.

W marcu, po wprowadzeniu największych ograniczeń, liczba pasażerów komunikacji publicznej w Warszawie spadła do 20% stanu normalnego. Od tamtej pory liczba pasażerów powoli, acz sukcesywnie wzrasta. Jak wynika z danych ZTM, we wrześniu liczba pasażerów zaczęła przekraczać 61-62% liczy podróżnych z okresu referencyjnego sprzed pandemii. I tak – pod koniec sierpnia liczba pasażerów utrzymywała się na poziomie 52,8-53,8%. Od 4 września natomiast przekracza regularnie 61%. W piątek 11 września było to 62,7%.

Ciekawie dane wyglądają w przypadku metra. 28 i 31 sierpnia liczba pasażerów na I linii utrzymywała się na poziomie 46,5% i 47,4%. Teraz we wrześniu przekracza 55% – w zeszły piątek wynosiła już 56,7%. Większym wykorzystaniem cieczy się II linia – pod koniec sierpnia było to ok. 64%, by wzrosnąć teraz do 75,8%, przy czym wyniki dla II linii nie są w pełni miarodajne, gdyż przed pandemią nie było trzech stacji na Woli, które teraz podbijają wynik. Zdecydowanie większy udział wynika z dodatkowych pasażerów, którzy zaczęli korzystać z metra po wydłużeniu linii do Księcia Janusza. Na nowym odcinku najpopularniejsza jest stacja Księcia Janusza. Korzysta z niej ok. 11 tys. pasażerów dziennie. Z Płockiej – ok. 5 tys., a z Młynowa – ok. 3 tys.

Zaczęła też rosnąć liczba pasażerów w łączniku przesiadkowym na Świętokrzyskiej. Pod koniec sierpnia było to mniej niż 60%, a w ostatni piątek liczba ta wyniosła już 71%. Tu akurat z mniejszej liczby pasażerów można się cieszyć: łącznik w obecnej postaci, co nie zaskakuje, nie jest dostosowany do rosnącej liczby pasażerów.

Jak wynika z danych ZTM, rośnie liczba sprzedanych biletów, ale wartość nominalna sprzedawanych biletów jest niższa. Liczba sprzedanych biletów ostatnio regularnie przekracza 100% – przykładowo 2 września było to 123,02% sprzed pandemii, a 11 września wynosiła 105,52%. Natomiast wartość sprzedanych biletów w okresie od 28 sierpnia wyłącznie dwa razy przekroczyła 100% – i było to 1 i 2 września, czyli w okresie rozpoczęcia roku szkolnego. W pozostałych dniach utrzymuje się na poziomie od 55,09% do 91,27%. Zjawisko można tłumaczyć mniejszą liczbą regularnie dojeżdżających do pracy (wiele biur wciąż pracuje w trybie zdalnym lub zmianowym). – Szacujemy, że wpływy ze sprzedaży biletów w tym roku będą niższe o ok. 30 proc. – mówi Tomasz Kunert, rzecznik prasowy ZTM-u.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5