Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa wybiera nowy pl. Defilad. Jest projektant

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-11-27 10:32
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport-Publiczny.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa wybiera nowy pl. Defilad. Jest projektant
fot. WU
Urząd Miasta w Warszawie rozstrzygnął trwający od ponad roku konkurs na nowy plac Centralny, który ma zastąpić zaniedbany obecnie pl. Defilad. Przestrzeń przed Pałacem Kultury od dawna prosi się o lepsze zagospodarowanie. Jak zapowiada Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, plac ma być gotowy do końca kadencji.

Otoczenie Pałacu Kultury i Nauki z placem Defilad na czele jest dalekie od ideału. Przestrzeń ta, częściowo zajęta przez dworzec autobusowy i parking, nie funkcjonuje jako wielkomiejski plac. Od dawna trwają dyskusje nad zagospodarowaniem tej przestrzeni. W listopadzie zeszłego roku w ramach międzynarodowego konkursu wybrano pięć prac na projekt placu Centralnego, czyli nowego placu Defilad. Ostateczny wygląd miał być efektem konsultacji z mieszkańcami i negocjacji z autorami wybranych prac.

Dzisiaj (27 listopada), po roku od wyboru prac, w nowym pawilonie architektonicznym Zodiak przy pasażu Wiecha oficjalnie ogłoszono wynik postępowania na zagospodarowanie placu. – Cieszę się, że okolice pl. Defilad i Ściany Wschodniej będą się odradzać w nowej odsłonie – wskazał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Jest szansa, że będziemy mieli przestrzeń, której będzie nam zazdrościć Europa – dodał Trzaskowski.

– Po konsultacjach trzy firmy postanowiły przystąpić do negocjacji. Wybraliśmy pracownię A-A Collective w składzie Zygmunt Borawski, Srdjan Zlokapa i Martin Marker Larsen – ogłosił Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. – Jedna z niewielu prac, która odkrywa stare warstwy Warszawy. To element często powracającej nostalgii do Warszawy przedwojennej, która już nie wróciła – wskazał Olszewski. Odzwierciedlony ma zostać m.in. układ dawnych ulic. Mają zostać też zachowane pewne oryginalne elementy, które świadczą o tożsamości placu – wykorzystany zostanie bruk, istniejąca trybuna honorowa zostanie przesunięta i oczyszczona. Kolejna kwestia to wielofunkcyjność przestrzeni przy zachowaniu dużej ilości zieleni i wody.


mat. prasowe

– Projekt pozwala na różnych płaszczyznach i w różnym czasie realizować zmieniające się potrzeby warszawiaków. Może to być bardzo zielony plac, może być wodny plac, a może to być przestrzeń dla imprez masowych. Cały czas pozostajemy w pewnej koncepcji przestrzennej, która jest jednocześnie autorska, ale i dobrze nawiązuje do charakteru tego miejsca – dodała Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. – Koncepcja wpisuje się w cały zestaw elementów, które realizujemy w centrum Warszawy: pawilon Zodiak, odnawianie i zazielenianie Świętokrzyskiej i Emilii Plater, planowana zielona Marszałkowska, odnowiony park Świętokrzyski, zielona aorta Warszawy po południowej stronie Pałacu Kultury, przenoszony pawilon Emilii w strefę pl. Defilad, planowana etapowa przebudowa ronda Dmowskiego, na którym pojawią się przejścia naziemne, a które w przyszłości – mam nadzieję – zmieni się w normalne skrzyżowanie – dodała Happach. Wspomniała również Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr TR, które mają powstać przy pl. Defilad.

Jak pisaliśmy, ostatnio fiaskiem zakończył się z powodu drogiej oferty przetarg na budowę kanału technicznego, który miał grupować wszystkie kluczowe instalacje z myślą o przyszłym zagospodarowaniu placu. Sama przebudowa placu, zgodnie z obowiązującą Wieloletnią Prognozą Finansową, jest zaplanowana na lata 2021-2022. – Mam nadzieję, że wreszcie – na koniec tej kadencji – plac będzie inaczej wyglądał – dodał Rafał Trzaskowski.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Trzaskowski: Nowy plac Defilad do końca kadencji

Przestrzeń

Trzaskowski: Nowy plac Defilad do końca kadencji

Witold Urbanowicz 27 listopada 2018

Zagospodarowanie pl. Defilad. Kanał techniczny bardzo drogi

Przestrzeń

Zagospodarowanie pl. Defilad. Kanał techniczny bardzo drogi

Witold Urbanowicz 24 października 2018

Rusza zagospodarowanie pl. Defilad. Najpierw kanał techniczny

Przestrzeń

Rusza zagospodarowanie pl. Defilad. Najpierw kanał techniczny

Witold Urbanowicz 10 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5