Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa: Wszystkie bilety ZTM w pociągach KM jeszcze w tym roku?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
28-01-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Warszawa: Wszystkie bilety ZTM w pociągach KM jeszcze w tym roku?
fot. MJ
Koleje Mazowieckie wystąpiły z propozycją rozszerzenia oferty wspólnego biletu na terenie Warszawy. Do tej pory pasażerowie mogli korzystać z usług mazowieckiego przewoźnika kolejowego przy użyciu biletu ZTM od dobowego wzwyż. Teraz pojawił się pomysł, żeby do systemu podciągnąć także bilety jednorazowe ZTM w Warszawie. Dariusza Grajdę, członek zarządu i dyrektora handlowego w Kolejach Mazowieckich pytamy, z jakimi inwestycjami będzie wiązała się taka decyzja.

Martyn Janduła, Transport-publiczny.pl: Jak przedstawia się kwestia honorowania wszystkich biletów w pociągach Kolei Mazowieckich?

Dariusz Grajda, członek zarządu, dyrektor handlowy w Kolejach Mazowieckich:
Wystąpiliśmy do Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, że jesteśmy otwarci na jeszcze głębsze zintegrowanie taryfowe w kwestii jednego biletu i możemy rozszerzyć naszą umowę, którą mamy na wspólny bilet, właśnie o bilety jednorazowe. Spotkaliśmy się z pozytywną odpowiedzią na naszą propozycję. Jak wszyscy wiemy, wspólny bilet funkcjonuje już na terenie aglomeracji warszawskiej bardzo długo. Przypomnę, że w minionym roku podpisaliśmy z miastem 4-letnią umowę, czego dotychczas nie było. Podpisanie jej na tak długi okres świadczy o bardzo dużym zaufaniu partnerów do siebie, bo ktoś, kto decyduje się na 4 lata współpracy, to musi mieć po pierwsze zaufanie, a po drugie, musi już mieć wiedzę i doświadczenie we wcześniejszych umowach. Uznaliśmy również wtedy, że jak już mamy taką umowę, to będziemy rozmawiać, w jaki sposób możemy jeszcze bardziej włączyć Koleje Mazowieckie w system transportu publicznego Warszawy. Takim pełnym włączeniem jest właśnie honorowanie przez Koleje Mazowieckie wszystkich biletów ZTM w Warszawie.

Z jakimi konsekwencjami wiąże się takie rozszerzenie honorowania biletów?

To się wiąże z zainstalowaniem kasowników na wszystkich peronach stacji w obrębie miasta stołecznego Warszawy. Również wiąże się to ze zwiększeniem stawki, którą otrzymujemy od ZTM-u za wozokilometry w granicach Warszawy.

Do kiedy jest realne wdrożenie takiego honorowania?

Nie powiem, kiedy to jest realne, dlatego, że to jest uzależnione nie tylko od Warszawy i Kolei Mazowieckich, ale również od PKP PLK czy PKP SA, bo przecież różne stacje mają różnych właścicieli, ale też od wykonawcy systemu i od dostarczenia kasowników.

Ale w przybliżeniu chyba można podać datę?

To jest kwestia roku 2017.

Czy ZTM potwierdził już wstępnie, że może zapłacić za zainstalowanie kasowników?

Rozmawiamy, przygotowujemy już projekt porozumienia, czy zmian w umowie o wspólnym bilecie, jak miałoby to wyglądać. To nie jest taka prosta sprawa, że siądzie sobie dyrektor ZTM-u z członkiem zarządu Kolei Mazowieckich i coś sobie ustalą. Wszystko musi odbyć się w ramach prawa i mieć oparcie.

Ile ZTM w Warszawie płaci teraz Kolejom Mazowieckim za 1 wozokilometr i o ile procentowo powinna wzrosnąć ta stawka?

Dzisiaj jest to ok. 26 zł za jeden wozokilometr. W ciągu roku ZTM płaci Kolejom Mazowieckim ponad 100 mln zł.

A ile powinna ta stawka wzrosnąć, jak zostanie rozszerzone honorowanie biletów?

Prowadzimy teraz wyliczenia, bo musimy zobaczyć najpierw jaką mamy sprzedaż w granicach Warszawy i jakie to będą utracone przychody oraz ile tak naprawdę osób będzie z tego rozwiązania korzystać. Dlatego nazywamy to raczej pilotażem, bo może się okazać, że ludzie nie będą z tego korzystali.

Czy są wyliczenia ile osób obsługujecie na wspólnym bilecie w aglomeracji warszawskiej?

Robimy badania i wynika z nich, że blisko 55% osób w pociągach w strefie wspólnego biletu to są podróżni z biletem ZTM. Pragnę podkreślić, to są uśrednione wyniki. W godzinach szczytu, np. na linii z Otwocka do Warszawy w godzinach rannego szczytu mamy już ponad 80% takich osób. Tutaj badania obejmują nie tylko same szczyty, ale obejmują również pociągi pozaszczytowe.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Wspólny bilet w aglomeracji warszawskiej na kolejne 20 miesięcy

Komunikacja

Wspólny bilet w aglomeracji warszawskiej na kolejne 20 miesięcy

Jakub Madrjas 02 sierpnia 2023

Warszawa negocjuje wspólny bilet za 365 mln zł

Przestrzeń

Warszawa negocjuje wspólny bilet za 365 mln zł

Witold Urbanowicz 20 lipca 2023

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Wspólny bilet w aglomeracji warszawskiej na kolejne 20 miesięcy

Komunikacja

Wspólny bilet w aglomeracji warszawskiej na kolejne 20 miesięcy

Jakub Madrjas 02 sierpnia 2023

Warszawa negocjuje wspólny bilet za 365 mln zł

Przestrzeń

Warszawa negocjuje wspólny bilet za 365 mln zł

Witold Urbanowicz 20 lipca 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5