Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Warszawa: Wjeżdża nowe Veturilo. Umowa do 2028 r.

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2022-06-23 12:15
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Wjeżdża nowe Veturilo. Umowa do 2028 r.
fot. WU
Warszawa: Wjeżdża nowe Veturilo. Umowa do 2028 r.
Warszawa: Wjeżdża nowe Veturilo. Umowa do 2028 r.
Warszawa: Wjeżdża nowe Veturilo. Umowa do 2028 r.
Warszawa: Wjeżdża nowe Veturilo. Umowa do 2028 r.
Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowę z Nextbike na obsługę systemu roweru publicznego w latach 2023-2028. Wartość oferty to blisko 105 mln zł. System ma składać się z co najmniej 3 tys. rowerów, ale zamówienie może zostać rozszerzone. Jest kilka nowości: nie będzie elektrozamków, a rowery będzie można zostawiać poza stacjami.

Przedmiotem zamówienia jest uruchomienie, zarządzanie i kompleksowa eksploatacji systemu samoobsługowej wypożyczalni rowerów publicznych, działającego pod nazwą Warszawski Rower Publiczny (WRP). Podstawowy system ma składać się z min. 3 tys. rowerów, 30 rowerów typu tandem, 300 stacji, 300 totemów i 300 pompek rowerowych. 10% rowerów mają stanowić rowery elektryczne. Przewidziano montaż 3 tys. uniwersalnych stojaków rowerowych w kształcie litery "U". Więcej o zamówieniu piszemy tutaj.

– Czas biegnie nieubłaganie – widać to po mnie, widać to po rowerach. To trzeci raz podpisujemy umowę na rower publiczny. Ostatnia z różnych przyczyn, głównie z powodu pandemii, trwała nie cztery lata, tylko sześć. Rowery są „wyjechane”, trzeba je wymienić. Wprowadzamy inną formułę: rowery w każdej dzielnicy. Będziemy mieli stacje bez elektrozamków, zwracanie i wypożyczanie rowerów będzie prostsze, rowery za dodatkową niewielką opłatą będzie można zostawiać poza stacjami – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM. Zaznacza jednak, że nie będzie można rowerów zostawiać wszędzie – np. w strefach dużego natężenia ruchu pieszego. 

– Przez dekadę bardzo dużo się zmieniło. Wzrosty rok do roku o 50% pokazują, że rower miejski znowu się odradza. Wprowadzamy nową technologię i nową generację rowerów. Stojaki będą pozbawione elektrozamków, całą elektronikę przenosimy na rowery – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike’a.

Stawki za wypożyczenie rowerów dla mieszkańców mają być niezmienne. – Trzeba sobie zdawać sprawę, że systemy rowery publiczne są deficytowe, ale prezydent Trzaskowski obiecywał, że stawki nie będą zmieniane. Deklarowaliśmy jedynie rozróżnienie osób płacących podatki w Warszawie i niepłacących tu podatków. Dalej dla osób płacących podatki w Warszawie pierwsze 20 minut będzie bezpłatne, pierwsza godzina będzie kosztować 1 zł, a druga – 3 zł. Dajemy sobie czas, by rozmawiać o innych zasadach wypożyczania w przypadku elektronicznych rowerów – mówi Puchalski.  Prezes firmy Nextbike przywołuje przykład Wrocławia. – Po czterech godzinach prawie 70%  rowerów wraca do stacji albo rotuje. To za sprawą systemy motywacyjnego:  przewidziany jest bonus na konto dla osoby wypożyczającej rower poza stacją i zwracającego go do stacji. Podobne rozwiązanie przewidujemy w Warszawie –  mówi Wojtkiewicz.

Cena usługi to 104,858 mln zł brutto. System WRP w nowym wydaniu zostanie uruchomiony 1 marca 2023 r., a umowa będzie obejmować okres do końca 2028 r.

Obecnie trwa 11. sezon Veturilo. Warszawiacy mają do dyspozycji 349 stacji i 4943 rowerów, w większości sfinansowanych przez miasto. – Cieszę się, że rower publiczny wraca do łask. Po gigantycznym sukcesie w pierwszych latach przyszła pandemia, kiedy wypożyczeń było zdecydowanie mniej. Natomiast teraz w czerwcu mieliśmy już dni, kiedy tych wypożyczeni było ponad 30 tys. w ciągu jednego dnia. Zbliżamy się do 32 mln wypożyczeń od momentu uruchomienia sytemu. Dzienna liczba wypożyczeni odpowiada liczbie aut, które przejeżdżają mostem Świętokrzyskim. To pokazuje, że warto rozwijać system, zwłaszcza w momencie, gdy skarżymy się na wysokie ceny paliwa – mówi Puchalski.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa akceptuje ofertę na Veturilo do 2028 r.

Komunikacja

Warszawa akceptuje ofertę na Veturilo do 2028 r.

Witold Urbanowicz 09 czerwca 2022

Warszawa: Jedna oferta na Veturilo do 2028 r.

Komunikacja

Warszawa: Jedna oferta na Veturilo do 2028 r.

Witold Urbanowicz 05 maja 2022

Mobilność miejska: Im więcej integracji, tym więcej pasażerów

Mobilność

Mobilność miejska: Im więcej integracji, tym więcej pasażerów

Roman Czubiński 27 kwietnia 2022

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5