Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: W zeszłym roku komunikacja przewiozła 1,136 mld pasażerów. To rekord

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2017-01-19 11:28
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: W zeszłym roku komunikacja przewiozła 1,136 mld pasażerów. To rekord
fot: WU
W ubiegłym roku z tramwajów, autobusów oraz pociągów metra i Szybkiej Kolei Miejskiej skorzystała rekordowa liczba ponad 1,136 mld pasażerów! To o ponad 5 milionów więcej niż w 2015 roku.

Coraz więcej osób korzysta ze stołecznego transportu miejskiego. W 2015 roku szacunkowa liczba przejazdów w komunikacji miejskiej (obliczona przez Zarząd Transportu Miejskiego na podstawie sprzedaży biletów) wyniosła 1 131 357 900. A w ubiegłym, 2016 roku - już 1 136 503 549. To o ponad 5 milionów więcej niż w poprzednim roku.

- Cieszę się, że tendencja wzrostowa się utrzymuje. To pokazuje, że nasze działania – wymiana taboru i inwestycje w infrastrukturę - przynoszą zamierzony efekt i komunikacja publiczna jest najbardziej popularnym środkiem transportu – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, odpowiedzialna za transport.

Z Warszawskiego Badania Ruchu 2015 wynika, że warszawiacy w ciągu doby wykonują ok. 3,35 mln podróży; 56,9 proc. spośród podróży niepieszych to przejazdy komunikacją miejską. To znacznie większy odsetek niż w wielu miastach Europy Zachodniej, gdzie udział transportu publicznego w miejskich podróżach zwykle oscyluje wokół 30 proc.

Czy to przekłada się na finanse? Przy okazji niedawnego dnia z bezpłatną komunikacją urząd miasta poinformował, że Warszawa wydaje na komunikację publiczną ok. 2,75 mld zł rocznie, co jest jednym z największych rozdziałów w budżecie, który każdego roku wynosi 12–14 mld zł. Z tego mniej więcej jedna trzecia jest pokrywana ze sprzedaży biletów – głównie okresowych.

Dane dotyczące wpływów z biletów stołeczny ratusz publikuje zwykle na przełomie stycznia i lutego, dlatego nie wiadomo jeszcze jak to wyglądało w zeszłym roku. Wpływy z biletów za 2015 r. wyniosły 818 mln zł, i były o 47 mln wyższe niż w roku 2014.


Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
II linia metra z rekordem – 170 tys. pasażerów

Komunikacja

II linia metra z rekordem – 170 tys. pasażerów

Witold Urbanowicz 14 grudnia 2016

Polski Bus od startu przewiózł 20 mln pasażerów

Komunikacja

Polski Bus od startu przewiózł 20 mln pasażerów

Redakcja 10 listopada 2016

Wzrasta popularność olsztyńskiej komunikacji. Efekt tramwaju?

Komunikacja

Wzrasta popularność olsztyńskiej komunikacji. Efekt tramwaju?

Martyn Janduła 14 października 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5