Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Warszawa: W weekend zamknięte i metro, i Marszałkowska. Autobus za metro na objeździe

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-11-17 12:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: W weekend zamknięte i metro, i Marszałkowska. Autobus za metro na objeździe
fot. ZTM
Szykują się kolejne weekendowe zamknięcie w warszawskim metrze. Pociągi I linii nie będą jeździć na trasie Kabaty – Świętokrzyska. Niestety z powodu złej koordynacji remontów w tym samym czasie drogowcy zamkną ulicę Marszałkowską.

Metro kontynuuje weekendowe prace związane z unowocześnianiem urządzeń sterowania ruchem i identyfikacji pojazdów na I linii metra. Dzięki wykonanym już pracom odcinek, na którym będzie wstrzymany ruch pociągów, będzie krótszy niż pierwotnie zakładano. Utrudnień doświadczy jednak wielu pasażerów wracających z pracy do domu, bowiem zmiany zaplanowano tuż po szczycie – od godz. 18:00.

Od piątku 19 listopada od godz. 18:00 do końca niedzieli 21 listopada pociągi metra na I linii będą kursować wyłącznie na trasie Świętokrzyska – Młociny. Ruch pociągów między Kabatami a Świętokrzyską zostanie wstrzymany. W zamian wyjadą autobusy i tramwaje zastępcze.

Sporym utrudnieniem jest jednak to, że w ten sam weekend – w sobotę i niedzielę – drogowcy postanowili zamknąć Marszałkowską w związku z pracami w rejonie ronda Dmowskiego. Ulica będzie nieprzejezdna od Żurawiej do Złotej. Zarówno przedstawiciele ZTM-u, jak i miasta przekonuje, że inaczej nie dało się skoordynować inwestycji. 
  
– Prace modernizacyjne systemu sterowania ruchem na I linii metra wykonywane są według określonego harmonogramu określającego sekwencje poszczególnych etapów. Ze względów technicznych wymagana jest możliwie krótka przerwa pomiędzy realizacją poszczególnych sekwencji prac modernizacyjnych. Dlatego też termin robót został zaplanowany na kolejny weekend – mówi Tomasz Kunert, rzecznik prasowy ZTM.

–  Frezowanie jest przeprowadzane w weekend, aby zmiany nie były zbyt uciążliwe dla pasażerów w ścisłym centrum. Tramwaje będą kursować normalnie, a pociągi metra dojadą tym razem do Świętokrzyskiej. Prac na rondzie Dmowskiego nie można już było dalej przekładać z uwagi na napięty harmonogram spowodowany m.in. koniecznością całkowitego uprzątnięcia placu budowy (ze względu na Marsz Niepodległości) –  wyjaśnia Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka Urzędu Miasta.W zamian za metro kursować będą dwie tramwajowe linie zastępcze. Już w piątek 19 listopada wyjedzie linia 75 na trasie Pl. Narutowicza – Marymont-Potok. Jednocześnie zwiększona będzie częstotliwość kursowania składów linii 17 i 18, a linia tramwajowa 31 zostanie zawieszona. Natomiast w sobotę i niedzielę zostanie dodatkowo uruchomiona linia 71 na trasie Metro Marymont – Metro Wilanowska. W tych dniach kursowanie linii 14 zostanie zawieszone, a składy linii 17 pojadą z większą częstotliwością.

Uruchomiona zostanie też zastępcza linia autobusowa ZM1 pomiędzy Kabatami a Ratuszem, zatrzymująca się nad stacjami metra. Od północy z piątku na sobotę w związku z zamknięciem ronda Dmowskiego autobusy pojada objazdem przez Chałubińskiego, al. Jana Pawła II i Grzybowską (z powrotem przez Królewską) – z pominięciem stacji metra Centrum i Politechnika. Jednocześnie w sobotę i niedzielę do Wilanowskiej zostaną wydłużone linie podmiejskie 710, 724 i 742, które normalnie kończą bieg na Kabatach.

– Funkcjonowanie transportu zostało dostosowane do wprowadzanej na rondzie Dmowskiego czasowej organizacji ruchu; zarówno linii normalnych jak i zastępczych uruchamianych „za metro”. Autobusy ZM1 będą jeździły z Kabat do stacji metra Ratusz Arsenał, pasażerowie będą mogli się przesiąść do metra tam lub na stacji Świętokrzyska. Uruchomimy także dwie linie tramwajowe, których trasy prowadzą przez centrum czyli wzdłuż wyłączonego odcinka I linii metra – wyjaśnia Tomasz Kunert.

W związku z pracami na rondzie Dmowskiego swoje trasy zmienią natomiast autobusy linii: 131, 171, 517, 519, 520, 522, 525 oraz linie nocne N25, N31, N32, N35, N37, N38, N42, N81, N85, N88.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Metro na skróconej trasie

Komunikacja

Metro na skróconej trasie

inf. pras oprac. JM 08 listopada 2021

Metro: I linia wkracza w fazę remontów i modernizacji

Komunikacja

Metro: I linia wkracza w fazę remontów i modernizacji

Witold Urbanowicz 04 listopada 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5