Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: W tym tygodniu tramwaje dojadą do nowego krańca Winnica

Dalej Wstecz
Data publikacji:
01-09-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa: W tym tygodniu tramwaje dojadą do nowego krańca Winnica
fot. TW
Już w tę sobotę – 4 września – ruszy nowy odcinek sieci tramwajowej w Warszawie. Tramwaje pojadą wzdłuż ul. Światowida do krańca Winnica, gdzie znajdują się zarówno pętla, jak i tory do zawracania dla taboru dwukierunkowego.

W październiku 2019 r. Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na budowę ok. 900-metrowego odcinka torowiska wzdłuż Światowida do pętli Winnica – wraz z budową i rozbudową układu drogowego. Inwestycję realizowała firma Balzola za kwotę ok. 75 mln zł. Czas realizacji ustalono na 10 miesięcy, ale z wyłączeniem okresów zimowych. Zakładano, że tramwaje ruszą „w połowie 2021 r.”, a termin ten był zmieniany.

Jest już termin otwarcia nowej trasy. – Wczoraj (31 sierpnia) w późnych godzinach popołudniowych otrzymaliśmy pozwolenie na użytkowanie. Potwierdzam, że od soboty 4 września tramwaje wyjadą na dłuższą trasę – informuje Tomasz Kunert, rzecznik prasowy ZTM.

Do nowego krańca dojadą tramwaje dwóch linii 17 i 2. Te pierwsze będą korzystały z jednotorowej pętli, a drugie – z rozjazdów za pętlą, przeznaczonych dla tramwajów dwukierunkowych. Choć wybudowano ok. 900 m nowego torowiska, to trasa dwójki wydłuży się w sumie o ok. 1,3 km (w ramach wcześniejszego etapu wybudowano dłuższy odcinek torów, który pozostawał dotąd nieużywany). Czas przejazdu linii nr 2 do pętli Metro Młociny wyniesie 15 min. Do pętli dojadą też linie autobusowe nr 509 i N03 (od nocy z 6 na 7 września). Wybrane kursy linii 2 w dni robocze dalej będą skrócone do pętli Tarchomin Kościelny.

Pierwsze tramwaje dojadą do krańca i odjadą z niego rano, ok. godz. 5:00. Nie przewidziano żadnego oficjalnego otwarcia, nie zaplanowano też w tym dniu np. przejazdu zabytkowych tramwajów.

Obecny kraniec Winnica ma kształt tymczasowy. Docelowo, ZTM planuje węzeł przesiadkowy z parkingiem i większą pętlą bliżej ul. Modlińskiej, czyli ok. 100-200 m dalej. Na razie jednak nie ma środków na jego realizację. We wrześniu ma natomiast ruszyć przetarg na przebicie samej ulicy Światowida do Modlińskiej. Rada miasta przeznaczyła na ten cel ostatnio 18 mln zł. Otwarcie tego fragmentu ulicy pozwoli na skierowanie do Winnicy podmiejskich linii autobusowych od strony Jabłonny.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Warszawa: Tramwaj na Winnicę w połowie roku [zdjęcia]

Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj na Winnicę w połowie przyszłego roku

Przestrzeń

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Warszawa: Tramwaj na Winnicę w połowie roku [zdjęcia]

Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj na Winnicę w połowie przyszłego roku

Przestrzeń

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5