Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: W tym roku pasy i przejazdy rowerowe przy Centralnym

Dalej Wstecz
Data publikacji:
10-10-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa: W tym roku pasy i przejazdy rowerowe przy Centralnym
fot. ZDM Warszawa
Zarząd Dróg Miejskich otworzył oferty w przetargu na przebudowę skrzyżowania Alej Jerozolimskich i Emilii Plater, dzięki którym pojawią się pasy i przejazdy rowerowe. Udogodnienia, dzięki którym niezmotoryzowani użytkownicy tego skrzyżowania nie będą musieli schodzić do podziemi, zostaną wytyczone w tym roku.

Aleje Jerozolimskie są pozbawione naziemnych przejść między placem Starynkiewicza a Kruczą, czyli na dystansie 1,5 km. Wielokrotnie na niedogodności w przekraczaniu tego ciągu skarżyli się osoby mające problem z poruszaniem się, dla których ścisłe centrum jest nieprzyjazne i niedostępne. Pojawiły się liczne głosy o wytyczenie przejść naziemnych. 

W ostatnim okresie polityka Ratusza w zakresie mobilności zmienia się. Pierwszą jaskółką zmian były pasy przez Emilii Plater, na wysokości Złotych Tarasów, które pojawiły się tymczasowo, podczas remontu podziemi Dworca Centralnego. Piesi zagłosowali jednak nogami i pasy zostały – bez wielkiej straty w tym przypadku dla kierowców. Urzędnicy zapowiedzieli szereg zmian, dzięki którym centrum ma stać się przyjaźniejsze dla pieszych. Dotyczy to też Alej Jerozolimskich, gdzie zapowiedziano pasy na rondzie Czterdziestolatka, Emilii Plater i rondzie Dmowskiego. Najszybciej zmiany uda się wdrożyć na skrzyżowaniu z Emilii Plater, bo tutaj zakres prac jest najmniejszy.

ZDM prowadzi przetarg na przebudowę skrzyżowania. Piesi zyskają dwa nowe przejścia – przez Al. Jerozolimskie po zachodniej stronie oraz przez ul. Emilii Plater po północnej stronie. Między jezdniami przewidziano azyle. Równolegle wytyczone zostaną przejazdy rowerowe, a na dalszym odcinku Emilii Plater do Nowogrodzkiej zostanie dopuszczony ruch rowerów w obu kierunkach. Umożliwi to rowerzystom pokonanie bariery, jaką są Aleje Jerozolimskie i przejazd z północy na południe.

Ponadto, dzięki pasom, pojawi się dojście naziemne do przystanku tramwajowego przy Dworcu Centralnym, ale na razie tylko w kierunku Ochoty. – Dojście na drugi peron będzie zapewnione przy okazji przebudowy ronda Czterdziestolatka. Wyznaczenie przejścia przez tory obecnie nie jest możliwe ze względu na długość peronu (konieczność pomieszczenia 2 składów jest trudna do pogodzenia z budową rampy aby pokonać torowisko) – mówi Mikołaj Pieńkos, p.o. naczelnik wydziału komunikacji społecznej w ZDM Warszawa.

Istniejące przejście podziemne nie będzie likwidowane – korzystanie z niego będzie wygodne dla osób udających się na dworzec. Plany obejmują jednak jego remont. ZDM zapowiada też usprawnienia dla kierowców. Na skrzyżowaniu pojawią się wyspy kanalizujące ruch, pojawią się pasy prowadzące, które ułatwią opuszczenie skrzyżowania. Dostosowany zostanie też program sygnalizacji do natężenia ruchu w poszczególnych kierunkach.

W postępowaniu wpłynęły dwie oferty – na kwotę 1,5 mln zł i 2,3 mln zł brutto. Teraz zostaną one poddane analizie. Udogodnienia dla pieszych i rowerzystów mają pojawić się zgodnie ze specyfikacją zamówienia do połowy grudnia 2016 r.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5