Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Warszawa: Umowa z Hyundaiem na tramwaje na przełomie czerwca i lipca?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-05-22 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Umowa z Hyundaiem na tramwaje na przełomie czerwca i lipca?
wiz. HRC
Tramwaje Warszawskie wystąpiły już do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o kontrolę uprzednią głośnego przetargu na dostawy do 213 nowych tramwajów. Ta powinna zakończyć się w pierwszych tygodniach czerwca, co – przy pomyślnym wyniku – otwiera drogę do podpisania umowy z Hyundaiem pod koniec czerwca bądź na początku lipca.

Warszawski przetarg na dostawy do 213 tramwajów budzi bardzo dużo emocji. W lutym Tramwaje Warszawskie wybrały ofertę koreańskiej firmy Hyundai Rotem Company. Od wyboru odwołała się Pesa. Jak pisaliśmy, Krajowa Izba Odwoławcza 27 marca za nieuzasadnione uznała większość merytorycznych zarzutów Pesy, m.in. dot. realności terminów i ceny oferty firmy Hyundai.

Uznano tylko jeden zarzut formalny Pesy. Krajowa Izba Odwoławcza wezwała Tramwaje Warszawskie do wyjaśnienia wątpliwości związanych z treścią zaświadczenia płacenia podatków oraz tego, czy w Korei wydaje się dokument potwierdzający brak odroczeń lub zaległości podatkowych w zakresie należności wobec powierników. Okazało się bowiem, że strony inaczej rozumiały znaczenie złożonego wcześniej przez Koreańczyków dokumentu.

Ostatecznie kwestia tego dokumentu została wyjaśniona i w połowie kwietnia Tramwaje Warszawskie ponownie wybrały ofertę koreańskiej firmy Hyundai. Pesa podjęła decyzję, by nie korzystać z dalszej drogi odwoławczej. To otworzyło drogę Tramwajom Warszawskim do podjęcia dalszych kroków formalnych poprzedzających zawarcie umowy.

Po majówce spółka wystąpiła do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o przeprowadzenie przewidzianej prawem tzw. kontroli uprzedniej przetargu (czyli sprawdzenia, czy wszystko odbyło się zgodnie z procedurami) – z zastosowaniem wydłużonego okresu 30 dni. To oznacza, że w pierwszych dniach czerwca powinien być znany jej wynik, choć przypadki negatywnej decyzji są niezwykle rzadkie.

Pozytywny wynik kontroli przybliży Tramwaje Warszawskie do momentu zawarcia umowy. – Dalej czekają nas inne formalności, w tym złożenie przez Hyundai gwarancji należytego wykonania, a także szereg uzgodnień, związanych m.in. z datą skierowania pierwszego tramwaju do odbiorów. Sądzę, że pod koniec czerwca bądź na początku lipca mogłoby dojść już do zawarcia umowy – mówi Wojciech Bartelski, prezes Tramwajów Warszawskich.

– Jestem spokojny o przygotowanie firmy Hyundai: zaplecze produkcyjne spełnia wszelkie standardy i normy, a łańcuch dostaw drogą morską, przy tej skali produkcji, mają opanowany – podkreśla prezes Bartelski. Jak dodaje, dobrze zrealizowany warszawski kontrakt – pierwszy w Europie, jeżeli chodzi o tramwaje – będzie dobrą referencją w przypadku ubiegania się przez HRC o dalsze zamówienia na rynku europejskim.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tramwaje Warszawskie testowo zainstalują rozkłady na e-papierze

Mobilność

Tramwaje Warszawskie testowo zainstalują rozkłady na e-papierze

Witold Urbanowicz 30 maja 2019

Tramwaje Warszawskie odnowią w tym roku 1200 słupów

Przestrzeń

Tramwaje Warszawskie odnowią w tym roku 1200 słupów

Witold Urbanowicz 29 maja 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5