Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa: UE zatwierdziła środki na metro na Bemowo, Bródno i tramwaj do Wilanowa

Dalej Wstecz
Data publikacji:
11-01-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Warszawa: UE zatwierdziła środki na metro na Bemowo, Bródno i tramwaj do Wilanowa
mat. MWStacja C5 Wola Park
Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie unijne dla kolejnych inwestycji komunikacyjnych polskiej stolicy. Środki te umożliwią realizację dwóch kolejnych odcinków II linii metra – na Bródno i Bemowo oraz wielu odcinków trasy tramwajowej z Woli do Wilanowa. W sumie dofinansowanie sięga kwoty 2,6 mld zł.

Komisja Europejska wydała decyzję o dofinansowaniu kwotą 448 mln euro trzeciego etapu budowy II linii metra (tzw. odcinki 3+2). W sumie powstanie ok. 6 km nowej trasy i pięć stacji, dzięki którym metro dotrze na Bemowo i na Bródno. Projekt obejmuje też zakup 17 nowych pociągów, które stanowią część nierozstrzygniętego jeszcze przetargu na dostawy do 45 pociągów metra. To już trzecia dotacja na budowę metra. Poprzednie granty wyniosły ok. 776 mln euro.

Przetarg na realizację odcinka 3+2 ma ruszyć w ciągu najbliższych kilku miesięcy. W sumie powstanie ok. 6 km nowej trasy. W trzecim etapie budowy na odcinku zachodnim w kierunku Bemowa przewidziano dwie stacje. Przystanek C5 o roboczej nazwie Wola Park powstanie pod Górczewską w rejonie ul. Białowiejskiej. Kolejna stacja C4, za którą przewidziano sporą komorę torów odstawczych, znajdzie się również pod Górczewską, po wschodniej stronie ul. Powstańców Śląskich, z wyjściami na wszystkie narożniki skrzyżowania i – po korektach – także na przystanki tramwajowe. Wizualizacje stacji tutaj.

Odcinek wschodni-północny obejmuje trzy stacje. Przystanek C19 Zacisze powstać ma pod ul. Figara, po południowej stronie skrzyżowania ul. Litawora z ul. Rolanda. Kolejną stację, C20 Kondratowicza, przewidziano pod skrzyżowaniem ul. Kondratowicza z ul. Malborską, po zachodniej stronie ul. Św. Wincentego. Ostatnia stacja, C21 Bródno (Rembielińska) powstać ma pod ul. Kondratowicza po wschodniej stronie ul. Rembielińskiej. Za tym przystankiem zaplanowana jest bardzo duża komora techniczna. Wizualizacje stacji tutaj

Powody do zadowolenia mają też Tramwaje Warszawskie. Komisja Europejska zatwierdziła środki dla projektu linii tramwajowej z Dw. Zachodniego do Wilanowa (dofinansowanie nie obejmuje odcinków przez Pole Mokotowskie i Wolę, które na razie mają być budowane bez środków unijnych). W sumie w ramach tych środków powstanie 12 km trasy – od Dw. Zachodniego do Grójeckiej (z odcinkiem tunelu pod Dworcem Zachodnim), a także od stacji metra Pole Mokotowskie przez Rakowiecką, Goworka, Spacerową, Belwederską, Sobieskiego i al. Rzeczypospolitej do Miasteczka Wilanów (z odnogami w ciągu ul. Gagarina na Sielce, a także ul. Św. Bonifacego na Stegny).

Dofinansowanie uwzględnia też zakup 50 tramwajów dwukierunkowych i budowę zajezdni na Annopolu. Dostawy tramwajów są uwzględnione w przetargu na zakup do 213 nowych tramwajów, który jest aktualnie w zawieszeniu.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Tramwaje we Wrocławiu, GZM i Krakowie z dofinansowaniem unijnym

Prawo & Finanse

Kraków z dodatkowym dofinansowaniem unijnym na inwestycji

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Tramwaje we Wrocławiu, GZM i Krakowie z dofinansowaniem unijnym

Prawo & Finanse

Kraków z dodatkowym dofinansowaniem unijnym na inwestycji

Prawo & Finanse

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5