Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Warszawa uchwala bezpłatne przejazdy dla 150 tys. uczniów

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-04-06 13:53
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa uchwala bezpłatne przejazdy dla 150 tys. uczniów
fot. Martyn Janduła
Dzisiaj (6 kwietnia) stołeczni radni głosują nad uchwałą ws. bezpłatnych przejazdów dla warszawskich uczniów, mieszkających w Warszawie i uczęszczających do stołecznych i pozastołecznych podstawówek i gimnazjów, a także uczniów dojeżdżających spoza Warszawy do stolicy. – Mamy 151 tys. uczniów, którzy będą z tego korzystać, z ponad 550 szkół. Tylko 30% z nich jeździ komunikacją miejską. Liczymy na więcej – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Dzisiaj stołeczni radni zajmują się zmianami w taryfie warszawskiej komunikacji. Jedna z kluczowych zmian dotyczy bezpłatnych przejazdów dla uczniów. – Cieszę się, że ta uchwała jednogłośnie przeszła i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów będzie mogła jeździć od 1 września za darmo – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Jak wyjaśnia, z tego przywileju będą mogli korzystać uczniowie mieszkający w Warszawie i uczęszczający do warszawskich, jak i pozawarszawskich szkół podstawowych i gimnazjów. Również uczniowie mieszkający poza stolicą, ale uczęszczający do stołecznych szkół będą zwolnieni z obowiązku kasowania biletów.

– To program pilotażowy. Mamy 151 tys. uczniów, którzy będą z tego korzystać, z ponad 550 szkół. Tylko 30% z nich jeździ komunikacją miejską, reszta chodzi na piechotę albo podwożona jest samochodem. Dla nas nie jest to populistyczny program. Liczymy na to, że dzięki tej zmianie liczba przejazdów zwiększy się o ok. 30 tys. – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

– Przygotowywaliśmy sporo analiz. Interesowało nas ile dzieciaków obecnie korzysta z komunikacji miejskiej i ile byłoby zainteresowanych, by przesiąść się do komunikacji z samochodów prywatnych. Dla nas ważne jest, żeby wyrabiać u dzieciaków nawyk korzystania z komunikacji publicznej. Jestem przekonana, że w wieku dorosłym będą z tej komunikacji korzystać jako pasażerowie kupujący bilety – przekonuje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Jak wylicza stołeczny ratusz, Warszawa na zmianie „nie zarobi” ok. 12 mln zł. – Po uruchomieniu będziemy ustalać na ile nasze rachunki były słuszne. Zależy nam, żeby jak najwięcej osób przesiadało się do transportu miejskiego. Naszym planem jest na najbliższe lata jest 65% osób korzystających z transportu publicznego [w odniesieniu do podróży niepieszych] – wskazuje Kaznowska.

Uczniowie otrzymają specjalne karty miejskie, upoważniające do bezpłatnych przejazdów. – Karty zaprojektują sami uczniowie, w sobotę będzie wynik konkursu. Jak wynika z ankiet, 80% rodziców, którzy dzisiaj odwożą dzieci do szkół, zadeklarowało, że będzie korzystać z komunikacji miejskiej. Poza ubytkiem 12-milionowym zakładam, że rodzice staną się naszymi nowymi pasażerami – mówi Wiesław Witek, dyrektor ZTM.

ZTM wyznaczył termin 19 kwietnia na składanie wniosków. – Tak, aby dzieci do końca roku wraz z cenzurką mogły otrzymać kartę upoważniającą do bezpłatnych przejazdów – mówi Witek. Urzędnicy liczą się z tym, że w takim terminie nie wszyscy zdążą złożyć wniosek. – Będziemy pracować tak, aby złożone wnioski przed 20 czerwca zostały przez nas opracowane, by już od 1 września dzieci, jadące na rozpoczęcie roku, mogły skorzystać z darmowych przejazdów – wyjaśnia Wiesław Witek.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Fatalny smog w Polsce. Warszawa i Kraków z bezpłatną komunikacją

Prawo & Finanse

Fatalny smog w Polsce. Warszawa i Kraków z bezpłatną komunikacją

jd/jm/inf. pras. 08 stycznia 2017

W Poznaniu sześciolatki za darmo autobusem

Prawo & Finanse

W Poznaniu sześciolatki za darmo autobusem

Redakcja 28 września 2016

Od stycznia bezpłatna komunikacja miejska w Oleśnicy

Komunikacja

Od stycznia bezpłatna komunikacja miejska w Oleśnicy

Jakub Dybalski 31 sierpnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5