Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa: U kontrolera karę zapłacisz kartą

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-09-30 15:42
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: U kontrolera karę zapłacisz kartą
fot. ZTM Warszawa
Od września, w ramach pilotażu, warszawscy kontrolerzy są wyposażeni w terminale płatnicze. Dzięki temu – aby na miejscu opłacić karę za jazdę bez biletu – nie trzeba będzie już posiadać przy sobie gotówki. – Nawet dżentelmeni w kieszeni forsy nie mają, za to mają dziesiątki kart. Żeby wyjść naprzeciw także tym, którzy niestety zostali ujawnieni jako pasażerowie bezbiletowi, postanowiliśmy wyposażyć naszych kontrolerów w terminale do kart płatniczych – mówi Wiesław Witek, dyrektor warszawskiego ZTM.

Od 7 września kontrolerzy warszawskiej komunikacji zostali w ramach pilotażu wyposażeni w terminale płatnicze. Wypożyczono w sumie 100 takich urządzeń. – Obserwujemy wzrost kart płatniczych. Statystycznie na jednego Polaka przypada co najmniej jedna karta płatnicza – wylicza Grzegorz Dziemieszczyk, dyrektor pionu handlowego w ZTM-ie.

Od dawna kontrolerzy przyjmują opłaty za jazdę bez biletu. Pasażerowie, którzy zdecydują się opłacić karę od razu, otrzymują 40-procentową zniżkę. To także rozwiązanie korzystne dla ZTM-u z uwagi na znacznie szybszą możliwość wyegzekwowania należności bez konieczności ponoszenia kosztów windykacji. – Od tego roku zaczęły pojawiać się problemy. Co raz więcej osób stwierdzało, że nie ma gotówki, ale mogliby zapłacić kartą – mówi Dziemieszczyk. Nierzadko kontrolerzy i gapowicze podchodzili do najbliższego bankomatu, ale stanowiło to utrudnienie zarówno dla kontrolera, jak i pasażera.

Rozwiązaniem tego problemu są właśnie wypożyczone terminale. Dotychczasowe efekty są zadowalające. We wrześniu na 3640 opłat wniesionych u kontrolera 33,35% to opłaty dokonane z wykorzystaniem karty. –Jeśli wynik ten będzie rósł, będziemy raczej skłonni podjąć decyzję o utrzymaniu terminalu – informuje Grzegorz Dziemieszczyk.

– W Polsce jesteśmy pierwsi w komunikacji miejskiej z możliwością płacenia kartą przy kontroli biletowej. Mam nadzieję, że nasze doświadczenia będą też sygnałem także dla innych organizatorów komunikacji w jakim kierunku iść – mówi Dziemieszczyk.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Bójcie się gapowicze! ZTM z „maszyną windykacyjną”

Prawo & Finanse

Bójcie się gapowicze! ZTM z „maszyną windykacyjną”

Witold Urbanowicz 05 kwietnia 2016

Nowość w Warszawie. ZTM zatrudni zewnętrzną firmę kontrolerską

Prawo & Finanse

Nowość w Warszawie. ZTM zatrudni zewnętrzną firmę kontrolerską

Witold Urbanowicz 30 marca 2016

Warszawa. Kanar jak firma, czyli ZTM ujawnia dane kontrolerów

Prawo & Finanse

Warszawa. Kanar jak firma, czyli ZTM ujawnia dane kontrolerów

Jakub Dybalski 15 stycznia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5