Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa tworzy WIP – algorytm do informowania o jakości powietrza

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2016-12-22 13:33
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa tworzy WIP – algorytm do informowania o jakości powietrza
fot. Radek Kołakowski, CC 2.0smog w Warszawie
Wkrótce Politechnika Warszawska udostępni mieszkańcom stolicy, stworzony dla miasta, Warszawski Indeks Powietrza. Dzięki niemu na bieżąco będzie można śledzić aktualną jakość powietrza.

– Wielokrotnie podkreślaliśmy, że obecnie funkcjonujący w Warszawie system badania jakości powietrza prowadzony przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie jest wystarczający. Dlatego też podjęliśmy wspólnie z Politechniką Warszawską zadanie stworzenie lokalnego systemu diagnozującego – mówił podczas środowej konferencji prasowej Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Liczę, że już wkrótce będziemy mogli udostępnić mieszkańcom wyniki pomiarów prowadzonych w ramach Warszawskiego Indeksu Powietrza. System będzie sukcesywnie rozbudowywany, a dzięki doświadczeniom inżynierów będziemy w stanie stworzyć wiarygodne narzędzie pomagające w diagnozowaniu aktualnych problemów związanych z jakością powietrza – dodał.

WIP zastąpi baner

Na razie na stronie urzędu miasta umieszczony został baner informujący o aktualnym stanie jakości powietrza w stolicy. Kilka dni temu władze miasta podjęły pierwszą w historii decyzję by – z powodu zanieczyszczenia powietrza – zrezygnować z obowiązku posiadania biletów w komunikacji miejskiej. Miało to zachęcić warszawiaków do pozostawienia samochodów w garażach i skorzystania z transportu publicznego. W efekcie 15 grudnia z publicznego transportu skorzystało o 15 proc. pasażerów więcej niż w zwykły dzień.

Warszawski Indeks Powietrza będzie systemem oceny i prognoz zanieczyszczeń powietrza, wspierającym zarządzanie jakością powietrza w stolicy. Politechnika Warszawska od 12 lat prowadzi badania dotyczące jakości powietrza w stolicy, a także oddziaływania zanieczyszczeń na środowisko oraz zdrowie mieszkańców. Rezultaty tych badań pozwoliły na opracowanie unikatowych technik analizy i syntezy wyników pomiarów stężeń substancji w powietrzu.

21 grudnia podpisano umowę na opracowanie i wdrożenie WIP. Warszawski Indeks Powietrza ma być informacją dla mieszkańców podaną w prosty i czytelny sposób. Pozwoli również na identyfikację krytycznych dla obszaru miasta przekroczeń stężeń w oparciu o dane pozyskiwane w czasie rzeczywistym z systemu pomiarowego WIOŚ oraz stworzy podstawy do rozbudowy systemu warszawskiego o sieć punktów pomiaru substancji w powietrzu.

WIP będzie również narzędziem, które pomoże władzom m.st. Warszawy podejmować decyzję o działaniach interwencyjnych takich jak skierowanie na ulice polewaczek czy też ustanowienie bezpłatnej komunikacji miejskiej.

POŚem w smog

Przed tygodniem rada miasta uchwaliła podstawowy dokument dla kontroli jakości powietrza w stolicy i wszelkich działań z tym związanych. „Program ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku” (POŚ). Najważniejsze narzędzia to rozwój i promocja transportu publicznego i infrastruktury rowerowej, zmywanie ulic w celu ograniczenia pylenia, wymiana kotłów węglowych na niskoemisyjne, a tam gdzie to możliwe podłączanie do sieci ciepłowniczej. Miasto przyjęło program dopłat dla mieszkańców, którzy się na to zdecydują.

Jedną z integralnych części Programu będą „Standardy kształtowania zieleni Warszawy”. Dokument ten zawiera większość danych na temat postępowania z zielenią miejską. Są tam m.in. wytyczne dotyczące doboru gatunków, projektowania, technologii wykonania jak i pielęgnacji, co jest równie istotne jak samo posadzenie. Standardy opracowane zostały przez zespół specjalistów działających w ramach Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

W budżecie Warszawy na 2017 rok na ochronę środowiska przeznaczonych zostało ponad 2 miliardy złotych. Ponad 1,1 miliarda złotych z tej kwoty przeznaczonych będzie na ochronę powietrza w Warszawie. Wśród realizowanych za te środki działań znajdują się m.in. rozbudowa II linii metra, zakup niskoemisyjnego taboru komunikacji miejskiej, rozwój infrastruktury rowerowej czy też letnie oczyszczanie ulic.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jak Oslo walczy ze smogiem? Zakaz samochodów we wtorek i środę

Przestrzeń

Jak Oslo walczy ze smogiem? Zakaz samochodów we wtorek i środę

Jakub Dybalski 17 stycznia 2017

Pekin. Chińska policja antysmogowa

Przestrzeń

Pekin. Chińska policja antysmogowa

Jakub Dybalski 10 stycznia 2017

Premier Szydło: 17 stycznia rząd zajmie się problemem smogu

Przestrzeń

Premier Szydło: 17 stycznia rząd zajmie się problemem smogu

Emilia Derewienko 10 stycznia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5