Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Warszawa. Transport publiczny sposobem na smog

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
20-02-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Warszawa. Transport publiczny sposobem na smog
fot. Piotrufot. Piotrus, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimed
Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego chwali się swoim udziałem w miejskiej działalności antysmogowej. Może się podeprzeć liczbami. Ponad połowa warszawiaków korzysta z komunikacji miejskiej, a 24 proc. przejazdów transportem publicznym to podróże tramwajami. W obu statystykach stolica Polski jest w europejskiej czołówce.

Ruch samochodów osobowych w centrach miast odpowiedzialny jest za znaczący odsetek emisji szkodliwych gazów, substancji i pyłów do atmosfery. A najlepszym sposobem na jego ograniczenie jest pozostawienie samochodu w garażu.

Komunikacja miejska jest z zasady ekologiczna

Według danych Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego (UITP), w przeliczeniu na pasażera, transport zbiorowy emituje 3,5 razy mniej gazów cieplarnianych na przejechany kilometr niż samochód prywatny. To sprawia, że komunikacja miejska, nawet w przypadku autobusów z napędem diesla, jest ekologiczna. Z tego powodu, operatorzy i zarządcy transportu publicznego w największych europejskich miastach pozyskują coraz więcej pojazdów wykorzystujących napędy alternatywne.
Wzrasta też popularność kolei aglomeracyjnej i tramwajów. To część większego planu – Unia Europejska wspiera globalne przejście na tzw. gospodarkę niskoemisyjną. A cel, który ma zostać zrealizowany do 2030 r. jest bardzo ambitny i zakłada obniżenie emisji dwutlenku węgla o aż 40 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r. Obecnie na 200 tys. autobusów jeżdżących w Europie, tylko ok. 20 tys. (czyli jedynie 10 proc. ogółu) wykorzystuje alternatywne źródła energii.

W lipcu 2017 r. władze miasta podpisały europejską Inicjatywę Wdrożenia Zeroemisyjnych Autobusów, przedstawioną podczas posiedzenia Komitetu Regionów w Brukseli. Główną ideą tego projektu jest przyspieszenie przez państwa członkowskie UE rozwoju proekologicznych rozwiązań w zakresie komunikacji autobusowej. Zgodnie z jego założeniami, do 2025 r. 30 proc. europejskiej floty autobusowej mają stanowić pojazdy napędzane alternatywnymi źródłami energii. Natomiast do końca 2019 r. na naszym kontynencie ma jeździć co najmniej 2 tys. autobusów zeroemisyjnych. Deklaracja została podpisana przez 36 miast i regionów, 11 producentów oraz 8 instytucji transportowych.

Wspólny bilet

Po warszawskich ulicach jeździ coraz więcej autobusów wykorzystujących napęd alternatywny. To pojazdy hybrydowe, elektryczne, czy gazowe. Od tego roku kupowane są wyłącznie jednostki o ekologicznym napędzie – elektryczne i gazowe.

W stolicy niezwykle popularna jest komunikacja szynowa, aż 24 proc. wszystkich podróży transportem publicznym to przejazdy tramwajem. Co stanowi bardzo dobry wynik, w porównaniu z innymi dużymi europejskimi miastami. Popularnością cieszy się także metro, oraz kolej aglomeracyjna. Nowoczesny tabor, w większości zakupiony w ostatnich latach, jest przyjazny środowisku i niezwykle wydajny. Do powodzenia transportu szynowego przyczynia się również wspólny bilet ZTM-KM-WKD – oferta taryfowa, w ramach której posiadacze wybranych biletów Warszawskiego Transportu Publicznego mogą podróżować pociągami podmiejskimi na terenie metropolii. To rozwiązanie którego na tę skalę nie ma w innych polskich aglomeracjach.

Kierowcy zachęcani są do pozostawienia samochodu na parkingach Parkuj i Jedź (P+R) i kontynuowania podróży transportem publicznym. Z 15 tego typu obiektów mogą korzystać osoby posiadające ważne bilety krótkookresowe (dobowe, 3-dniowe, weekendowe) oraz okresowe (30- i 90-dniowe). Wkrótce w całej aglomeracji powstanie kolejnych 8 parkingów P+R.

Dzieci za darmo

Od 2012 r. w stolicy działa Veturilo, system miejskich wypożyczalni najbardziej ekologicznego środka transportu – roweru, który wpisuje się w ogólnoświatowe tendencje związane z tzw. ekonomią współdzielenia. A popularność roweru stale rośnie – w 2015 r. Warszawskie Badanie Ruchu wykazało, że na rowerze odbywa się 3,8 proc. podróży niepieszych a obecnie udział ten szacuje się już na 5,5 proc.

Zarząd Transportu Miejskiego promuje też korzystanie z komunikacji publicznej wśród najmłodszych. Od września 2017 r. uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów działających na terenie stolicy mogą bezpłatnie jeździć komunikacją publiczną na podstawie Karty Ucznia, spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej o specjalnym nadruku. Niezwykle istotna jest także kwestia edukacji najmłodszych pasażerów. Już ponad 40 klas uczestniczyło w zimowym semestrze roku szkolnego 2017/2018 w zajęciach wychowania komunikacyjnego przygotowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego i Miejskie Zakłady Autobusowe. W ich trakcie dzieci mogą m.in. zobaczyć jak działa autobus elektryczny, czy dowiedzieć się o zaletach transportu publicznego.

Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

ZTM Warszawa podsumowuje 2022 r. Udział biletów wzrósł do 30%

Prawo & Finanse

Warszawa podsumowuje rok w komunikacji

Komunikacja

Warszawa podsumowuje rok w komunikacji

Redakcja/inf. pras. 30 grudnia 2022

Zobacz również:

ZTM Warszawa podsumowuje 2022 r. Udział biletów wzrósł do 30%

Prawo & Finanse

Warszawa podsumowuje rok w komunikacji

Komunikacja

Warszawa podsumowuje rok w komunikacji

Redakcja/inf. pras. 30 grudnia 2022

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5