Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj na Kasprzaka bez rozjazdów dla tramwaju do Wilanowa

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-09-30 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Tramwaj na Kasprzaka bez rozjazdów dla tramwaju do Wilanowa
mat. TW
Tramwaje Warszawskie prowadzą teraz przetarg na budowę torowiska tramwajowego w ciągu ul. Kasprzaka. Choć w przyszłości nowe torowisko będzie się łączyć z trasą do Dw. Zachodniego i Wilanowa – i to w dwóch miejscach – nie przewidziano budowy węzłów rozjazdowych. Jak wyjaśnia spółka, w obecnej sytuacji mogłoby to okazać się nieekonomiczne.

Pod koniec lipca Tramwaje Warszawskie ogłosiły wyczekiwany przetarg na budowę ok. 2,3-kilometrowej trasy tramwajowej wzdłuż ul. Kasprzaka na odcinku od Skierniewickiej do Wolskiej. Zadanie obejmuje także przebudowę istniejących, przyległych odcinków torowiska. Nowa linia miałaby zostać oddana do użytku w 2023 r.

Torowisko na Kasprzaka to wstęp do dalszej, odsuwanej w czasie, rozbudowy układu torowego w tej części miasta. Z Kasprzaka łączyć się ma trasa do Dw. Zachodniego i dalej, przez Ochotę i Mokotów do Miasteczka Wilanów. Na Woli, między Kasprzaka a Dw. Zachodnim, przewidziano aż dwie odnogi – w ciągu ul. Ordona oraz w osi ul. Krzyżanowskiego.

W tym kontekście pojawią się pytania o budowę perspektywicznych węzłów rozjazdowych – z myślą o dalszej rozbudowie sieci. Takie rozwiązania stosowane są w innych miastach (np. w Gdańsku na węźle Ujeścisko, Częstochowie na pętli Fieldorda czy przy planowanej rozbudowie torów w Olsztynie na Wilczyńskiego i Szczecinie na Łasztowni). Takie budowanie „na zapas”, jak wyjaśniają przedstawiciele inwestorów, pozwalana zmniejszyć utrudnienia (nie trzeba ponownie wstrzymywać ruchu i rozkopywać jezdni), a jednocześnie ograniczyć koszty przy dalszej rozbudowie.

Wiadomo już, że rozjazdy – w ramach projektu budowy torowiska na Kasprzaka – nie powstaną. – Wbudowanie rozjazdów na wysokości ul. Ordona i Krzyżanowskiego przewidziane jest do realizacji w ramach odrębnego projektu – mówi Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy TW.

Jak wyjaśnia, nie ma jeszcze np. ustalonej docelowej geometrii skrzyżowania Ordona i Kasprzaka, co spowodowane jest przedłużającym się uzgodnieniem dokumentacji projektowej opracowywanej przez Pracownię Projektową K-D dla J.W. Construction Holding w ramach niezależnej inwestycji deweloperskiej. – Przy braku dostatecznej wiedzy o docelowych rozwiązaniach układu drogowego i skrzyżowań, w przypadku budowania węzłów rozjazdowych dla tych ulic, budowa rozjazdów w ramach budowy trasy tramwajowej w ciągu ul. Kasprzaka to rozwiązanie nieekonomiczne. Mogłoby się okazać, że byłoby trzeba wykonać ponownie prace – mówi Dutkiewicz.

Pewne przygotowania do dalszej przebudowy zostaną jednak poczynione. – Projektując trasę w Kasprzaka i realizując roboty, na bazie posiadanych obecnie informacji i rozwiązań, zaplanowaliśmy przebudowę i zabezpieczenie infrastruktury podziemnej w taki sposób, żeby nie trzeba było jej naruszać w przyszłości – mówi Maciej Dutkiewicz. Jak dodaje, program inwestycyjny Tramwajów Warszawskich, zaakceptowany przez Radę Miasta, przewiduje realizację odcinka Wola – Dw. Zachodni w przyszłej perspektywie unijnej (chociaż wcześniej spółka przekazywała, że jedna z odnóg może powstać dopiero "po 2026 r.").

W obecnej perspektywie finansowej – do 2023 r. – z tramwaju do Wilanowa ma szansę powstać jedynie odcinek między Puławską a Miasteczkiem Wilanów. Niedawno władze Warszawy zdecydowały o przesunięciu realizacji torowiska w ciągu Rakowieckiej oraz między Grójecką a Dw. Zachodnim.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5