Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj na Gocław jednak bez drogi

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-06-23 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Tramwaj na Gocław jednak bez drogi
fot. ZTM Warszawa
Stołeczny ratusz rezygnuje z budowy jezdni równoległej do tramwaju na Gocław, która miała umożliwiać skorzystanie ze specustawy drogowej ułatwiającej proces pozyskiwania gruntów. Znowelizowano przepisy, które pozwalają na budowę torowiska tramwajowego w trybie podobnym do realizacji linii kolejowej.

Od stycznia trwa projektowanie ok. 4-kilometrowej trasy tramwajowej na Gocław. W części linia przebiega poza istniejącymi korytarzami transportowymi. Półtora roku temu inwestycję uzupełniono o równoległą drogę, by przy budowie tramwaju możliwe byłoby skorzystanie ze specustawy drogowej, która ułatwia pozyskiwanie gruntów.

Przyjęte zostały jednak przepisy w ustawie o transporcie kolejowym, dzięki którym trasy tramwajowe poza pasem drogowym będą mogły być budowane w oparciu o przepisy i ułatwienia dotyczące inwestycji kolejowych. Dzięki temu realizacja nowych linii tramwajowych ma być prostsza: inwestorzy nie będą musieli już uciekać się do sztucznego rozszerzania projektu o elementy drogowe, by skorzystać ze specustawy drogowej, która ułatwia proces pozyskiwania gruntów.

Jak informuje Ratusz, znowelizowane przepisy, zgodnie z apelami mieszkańców, umożliwiają zaniechanie budowy drogi i taka decyzja zapadła w minionych miesiącach. „Stan epidemii dał nam trochę więcej czasu na ponowne przeanalizowanie sytuacji. Mogliśmy wykorzystać go na wypracowanie koncepcji, która będzie najlepsza dla mieszkańców i środowiska” – przekonuje Urząd Miasta.

Łączna długość trasy wynosić będzie 3,6 km. Zaplanowano siedem przystanków. Torowisko ma zostać poprowadzone wzdłuż Kanału Wystawowego, gdzie przewidziano park linearny. Trasa Łazienkowska w miejscu skrzyżowania z tramwajem zostanie przebudowana i poprowadzona w wykopie. Na Gocławiu torowisko zostanie położone w pasie dzielącym ul. Bora-Komorowskiego i zakończy się pętlą w rejonie Trasy Siekierkowskiej. Dodatkowo przewidziano modernizację torowiska wzdłuż al. Waszyngtona o długości 2,5 km, gdzie przebudowanych zostanie dziewięć peronów. Prace projektowe mają zakończyć się jesienią, a budowa trasy przewidziana jest w perspektywie do 2023 r.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tramwaje Warszawskie: Jest umowa na projekt trasy na Gocław

Komunikacja

Tramwaje Warszawskie: Jest umowa na projekt trasy na Gocław

Witold Urbanowicz 20 stycznia 2020

Tramwaje Warszawskie wybrały projektanta tramwaju na Gocław

Przestrzeń

Tramwaje Warszawskie wybrały projektanta tramwaju na Gocław

Witold Urbanowicz 05 grudnia 2019

Warszawa. Obwodnica na półkę. Tramwaj na Gocław nie

Prawo & Finanse

Warszawa. Obwodnica na półkę. Tramwaj na Gocław nie

Jakub Dybalski 13 listopada 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5