Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. Po majówce zamknięta Spacerowa

Dalej Wstecz
Data publikacji:
27-04-2023
Ostatnia modyfikacja:
27-04-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. Po majówce zamknięta Spacerowa
mat. UM Warszawa
Trwa budowa linii tramwajowej do Wilanowa – kolejny etap to najtrudniejsze prace na mokotowskim odcinku tej trasy. Po majówce mieszkańcy i kierowcy muszą liczyć się ze zmianami w ruchu – zwłaszcza w rejonie ulic Spacerowej i Goworka. Na czas robót autobusy skierowane zostaną na trasy objazdowe, na których przygotowane zostaną buspasy.

Po majówce, w nocy z 4 na 5 maja, rozpocznie się przebudowa ciepłociągu pod ulicą Spacerową. Oznacza to, że droga ta zostanie zamknięta dla ruchu. Wykonawca, firma Budimex, wraz z Tramwajami Warszawskimi, miejskimi drogowcami i Zarządem Transportu Miejskiego przygotował plan objazdów. Ułatwiony przejazd będą miały autobusy. Nowe buspasy zostaną wytyczone na ulicy Bagatela i Boya-Żeleńskiego. Zorganizowano także objazdy dla rowerzystów i wyznaczono drogi dla pieszych.

Jakie prace na Spacerowej?

Pod jezdnią i chodnikami na całej długości ul. Spacerowej i Goworka trzeba przebudować dwa ciepłociągi – każdy o średnicy jednego metra (wraz podziemnymi komorami rozdzielającymi). To główna magistrala zaopatrująca w ciepło tę część Mokotowa. Głębokość wykopów podczas robót będzie sięgała nawet 6 metrów. Wykonawca ma bardzo mało czasu na wykonanie tych prace. Może je przeprowadzić jedynie poza sezonem grzewczym, czyli od 15 maja do 31 sierpnia.

Po przebudowie magistrali ciepłowniczej wykonawca zajmie się pozostałymi instalacjami podziemnymi, czyli: kanalizacją, przewodami elektrycznymi oraz sygnalizacji świetlnej. Na końcu realizowane będą roboty drogowe i układane torowisko.

Zamknięcie Spacerowej pozwala skrócić czas utrudnień. Następnie już we wrześniu ulice Spacerowa oraz Goworka zostaną udostępnione dla ruchu jednokierunkowego. Prace nad pozostałymi sieciami podziemnymi zostaną również zakończone z końcem sierpnia i wykonawca zajmie się robotami drogowymi i torowymi.

Kiedy pojadą tramwaje?

Nowo zbudowane tory będą oddawane etapami. W pierwszej kolejności, po wakacjach, ruch tramwajowy wróci na ulicę Puławską. Tramwaje pojadą przez nowy czterotorowy węzeł. To kluczowy punkt inwestycji na górnym Mokotowie. Będzie to pierwszy z nowo budowanych odcinków, który zostanie oddany do użytku.

Następny odcinek, w ciągu Spacerowej i Gagarina, będzie gotowy na początku 2024 roku. Do połowy przyszłego roku cała trasa tramwajowa do Wilanowa będzie kompletna. A przed końcem 2024 roku zostanie oddany ostatni odcinek – odnoga trasy wzdłuż ul. św. Bonifacego (wraz z pętlą).

Objazdy

Od nocy z czwartku na piątek, z 4 na 5 maja, zamknięte będą obie jezdnie ulic Spacerowej i Goworka – na odcinku od Puławskiej do Belwederskiej. Nie będzie można skręcić z Puławskiej na dół ani pojechać pod górę – z Belwederskiej i Gagarina. Objazdy będą prowadziły ulicami Belwederską, Chełmską i Dolną lub Idzikowskiego. Połącznie ze Spacerowa stracą ulice Klonowa, Słoneczna i Zajączkowska. Aby ułatwić dojazd do budynków położonych przy parku Morskie Oko, na ulicach Grottgera i Pogodnej zostaną wprowadzone dwa kierunki ruchu. Z tego powodu na tych ulicach ograniczone zostanie parkowanie. Także z ulicy Chocimskiej nie będzie można wyjechać na Goworka, dlatego na odcinku od Olszewskiej do placu budowy również będzie obowiązywał ruch dwukierunkowy.

Pas dla autobusów na Puławskiej

Zmiany będą dotyczyły także ulicy Puławskiej. Kierowcy indywidualni nadal będą poruszali się w obu kierunkach jezdnią zachodnią, ale zmieni się na niej organizacja ruchu. Dzięki temu powrót na Mokotów nadal będzie możliwy dwoma pasami – z zachodniej jezdni ulicy Puławskiej tymczasowo zniknie buspas. Do centrum pozostanie jeden pas. Tak jak obecnie, jadący z południa przejadą na drugą jezdnię przy ulicy Willowej, a na właściwą nitkę wrócą przed skrzyżowaniem z ulica Boya-Żeleńskiego. Autobusom umożliwiony zostanie przejazd przez plac budowy – wschodnią jezdnią ulicy Puławskiej. Powstanie tu specjalny pas, którym pojazdy sześciu linii (Z-4, 138, 222, 501, 519, 522) pojadą aż do placu Unii Lubelskiej. Buspasy zostaną wytyczone także na ulicach Bagatela (w stronę placu Unii Lubelskiej) i Boya-Żeleńskiego (w kierunku placu Unii Lubelskiej).

Autobusy na zmienionych trasach

Z zamknięciem Spacerowej będą wiązały się także zmiany tras autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego. Część z nich będzie kursowała specjalnym pasem na wschodniej jezdni Puławskiej do placu Unii Lubelskiej, a dalej ulicą Boya-Żeleńskiego. Inne zostaną skierowane na objazd ulicami Bagatela i Belwederską.

Trasy po zmianach:
 • 119: RAKOWIECKA-SANKTUARIUM – … – Rakowiecka – Puławska – Dolna – Chełmska (powrót: Dolna – Puławska – Madalińskiego – al. Niepodległości) – … – WIŚNIOWA GÓRA;
 • 131: DW. CENTRALNY, STARE BEMOWO/FORT RADIOWO, SPARTAŃSKA – … – Waryńskiego – Boya-Żeleńskiego – pl. Unii Lubelskiej – Bagatela – Belwederska – Gagarina – … – SADYBA/WILANÓW;
 • 138: BOKSERSKA – … – Puławska – pl. Unii Lubelskiej – Boya-Żeleńskiego – Waryńskiego (powrót: Waryńskiego – Puławska) – … – UTRATA;
 • 167, 168: STARE BEMOWO/FORT RADIOWO, SPARTAŃSKA – … – Waryńskiego – Boya-Żeleńskiego – pl. Unii Lubelskiej – Bagatela – Belwederska – Gagarina – … – SIEKIERKI-SANKTUARIUM, WITOLIN;
 • 222: SPARTAŃSKA – … – Puławska – pl. Unii Lubelskiej – Marszałkowska (powrót Boya-Żeleńskiego – Waryńskiego) – … – BIELAŃSKA;
 • 501, 519, 522: DW. CENTRALNY – … – Waryńskiego – Boya-Żeleńskiego – pl. Unii Lubelskiej – Bagatela – Belwederska (powrót: Dolna – Puławska – pl. Unii Lubelskiej – Boya-Żeleńskiego - Waryńskiego) – … – STEGNY, POWSIN-PARK KULTURY/WILANÓW, BRANICKIEGO;
 • Z-4: DWORKOWA – … – Puławska – pl. Unii Lubelskiej – Boya-Żeleńskiego – Waryńskiego (powrót: Waryńskiego – Puławska) – … – PL. KONSTYTUCJI.

Na trasach autobusów uruchomione zostaną przystanki:
 • Pl. Unii Lubelskiej 04 zlokalizowany na ulicy Puławskiej przed placem Unii Lubelskiej (Z-4, 138, 222, 501, 519, 522),
 • Pl. Unii Lubelskiej 57 na ulicy Boya-Żeleńskiego za skrzyżowaniem z Waryńskiego (131, 167, 168, 501, 519 i 522),
 • Rakowiecka 52 na ul. Puławskiej przed skrzyżowaniem z Olszewską (jako stały dla Z-4, 138 i 222 oraz jako warunkowy dla linii: 501, 519, 522).Spacerem przez park Morskie Oko

Utrudnienia czekają także pieszych. Odcinki chodników na ul. Goworka i Spacerowej – po obu stronach ulic – będą niedostępne. Piesi nie przejdą wzdłuż jezdni po stronie parku Morskie Oko – od ulicy Chocimskiej aż do Belwederskiej. Tablice informacyjne będą ich kierowały do ulicy Grottgera i dalej- przez park Morskie Oko – do ulic Słonecznej i Chocimskiej.

Po drugiej stronie Spacerowej osoby idące z Belwederskiej będą musiały korzystać z chodnika przy drodze łączącej tę ulicę ze Spacerową (za hotelem). Następnie chodnikiem równoległym do jezdni dojdą do budynków numer 18, 20 i 20a. Dalej, aż do ulicy Klonowej, nie będzie przejścia. Natomiast na wysokości drogi wewnętrznej – przy budynku 10 – powstanie przejście przez jezdnię na drugą stronę ulicy, do parku.
Rowerzyści powinni pamiętać, że nieczynny jest pas zarezerwowany dla nich na ulicy Spacerowej. Aby dojechać do Puławskiej, powinni kierować się ulicami Belwederską i Bagatela.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Witold Urbanowicz 11 września 2023

Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. Udało się już przełączyć ciepłociąg

Przestrzeń

Warszawa: Na początku jesieni możliwa umowa na tory na Rakowieckiej

Przestrzeń

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Witold Urbanowicz 11 września 2023

Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. Udało się już przełączyć ciepłociąg

Przestrzeń

Warszawa: Na początku jesieni możliwa umowa na tory na Rakowieckiej

Przestrzeń

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5