Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. 9 km trawy i tysiąc drzew

Dalej Wstecz
Data publikacji:
06-04-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. TW

Podziel się ze znajomymi:

Właśnie zakończyły się wielkie prace ogrodnicze, przesadzono aż 59 wielkich drzew. Można by pomyśleć, że chodzi o wielki park – a to prace przy budowie linii tramwajowej do Wilanowa.

Wraz z budową tramwaju do Wilanowa zostanie posadzonych tysiąc nowych drzew. Tramwajarzom udało się też przesadzić więcej drzew niż planowano. Szkoda każdego z nich, dlatego dokładne pomiary i analizy pomogły ocalić od wycięcia jeszcze więcej. Po rozpoczęciu budowy tramwaju w ubiegłym roku zakładano, że będzie ich kilkanaście.

Liczba drzew zakwalifikowanych do przesadzenia wzrosła do 59. Wczoraj w nocy z przeprowadzono prace z wykorzystaniem przesadzarki. Ostatnie cztery drzewa znalazły swoje nowe miejsce na Mokotowie.

Nawet 1000 nowych drzew

Posadzenie większości drzew to obowiązek inwestora – Tramwajów Warszawskich. Wynika on z decyzji środowiskowej, która nakazuje, posadzenie w ramach budowy całej trasy minimum 640 nowych drzew. Proponowane gatunki to m.in. lipy holenderskie, lipy drobnolistne, platany klonolistne, wiśnie piłkowane, klony polne i dęby szypułkowe.

Parametry drzew będą zgodne ze standardami kształtowania zieleni Warszawy. Oznacza to, że obwód pnia nowo zasadzonego drzewa musi wynosić 25 cm. Drzewa muszą mieć wysokość 5 metrów, czyli w momencie zasadzenia będą sięgały drugiego piętra przy budynkach.

Wykonawca inwestycji – firma Budimex – zorganizował akcję, która pozwoli zasadzić jeszcze więcej drzew, głównie na terenach prywatnych, należących do wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni. Program Przystanek zieleń jest prowadzony przez Budimex na Mokotowie i w Wilanowie od stycznia. Przygotowano już 400 dodatkowych sadzonek, co oznacza, że w ramach inwestycji zasadzonych zostanie łącznie ponad tysiąc drzew.

Zielone tory, zielona trasa

Podczas budowy trasy tramwajowej do Wilanowa zastosowana zostanie technologia zielonych torów. Na łącznej długości 9100 metrów zostaną one obsadzone rozchodnikiem – rośliną, która jest odporna na wyższe temperatury i nie wymaga podlewania.

Tramwajarze przykładali wagę do zieleni podczas projektowania tramwaju do Wilanowa. Niektórych pomysłów wcześniej w stolicy nie widziano. Na peronach pojawią się drzewa – będą to lipy. Tego typu rozwiązania stosowane są m.in. w Paryżu, na przykład na Bulwarze Poniatowskiego.

Przy torach i przy jezdniach tramwajarze posadzą lipy i platany. Pierwszy raz w historii budowy tras tramwajowych w Warszawie przy torach znajdą się drzewa formowane. Jest to rozwiązanie stosowane w wąskich miejscach, gdzie nie byłoby możliwe zasadzenie zwykłego drzewa. Specjalnie formowana korona wpasuje się pomiędzy przestrzenią przeznaczoną dla tramwajów i aut. Będzie wymagała regularnego przycinania.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5