Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Warszawa. Totemy i „zielona fala” dla rowerzystów już za rok

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2019-01-11 13:19
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Totemy i „zielona fala” dla rowerzystów już za rok
fot. Siemes Mobility
W 2020 r. przed ok. 30 skrzyżowaniami w Warszawie mają stanąć totemy informujące rowerzystów z jaką prędkością mają jechać, by trafić na zielone światło. To będzie nasza wersja holenderskich wyświetlaczy z żółwiem, zającem, lajkiem i krową.

W planach jest ok. 30 urządzeń, choć jeszcze nie wiadomo w jakich lokalizacjach. Na pewno będą to te trasy rowerowe, które są oddzielone od ruchu samochodowego. Dlatego wśród potencjalnych miejsc wymienia się północną stronę ul. Świętokrzyskiej (w zeszłym roku stanęło tam urządzenie zliczające rowerzystów), a także trasę rowerową wzdłuż lewego brzegu Wisły. Jedną z symulacji, którą przygotowano w ZDM–ie, oparto na trasie przed skrzyżowaniem Wybrzeża Gdańskiego i ul. Sanguszki.

– Ważna jest skuteczność. Każde rozwiązanie, nawet najbardziej wymyślne, jeśli nie będzie działało, szybko zostanie oprotestowane i nic z niego nie będzie – mówił podczas seminarium zorganizowanego przez ITS Polska i ZDM Warszawa, Krzysztof Witoń z Siemens Mobility (to właśnie ta firma zajmie się pilotażem z totemami). Witoń tłumaczył, że w ZDM–ie początkowo rozważano stworzenie priorytetu dla rowerzystów, na wzór tego, z którego korzystają tramwaje. System rozpoznawałby rowerzystę zbliżającego się do skrzyżowania (np. dzięki aplikacji w smartfonie) i odpowiednio sterował zielonym światłem. Chodziło o to, by zmniejszyć liczbę zatrzymań rowerzystów, co dla wielu jest irytujące.

Potem jednak, równolegle do eksperymentów w Holandii i Belgii, uznano, że może wystarczy rowerzyście dać informację, zamiast priorytetu. W Utrechcie, Eindhoven czy w Antwerpii totem informuje rowerzystę, czy powinien przyśpieszyć (wyświetla się wtedy symbol zająca), czy zwolnić (żółw) by na najbliższym skrzyżowaniu trafił na zielone światło. Możliwe są jeszcze dwie sytuacje – że jedzie z dobrą prędkością (lajk), lub, że niezależnie co by zrobił i tak na zielone nie trafi (krowa). Dlatego Witoń niechętnie nazywa to rozwiązanie „zieloną falą”, bo nie oznacza ono wcale, że za każdym razem rowerzysta trafi na takie światło.

Na razie warszawscy drogowcy i inżynierowie z Siemensa rozważają różne możliwości wyświetlania informacji (niekoniecznie więc muszą to być znaki „zwierzęce”). Warszawskie totemu będą się też różniły od holenderskich, bo te drugie działają w stałoczasowych systemach sygnalizacji, tymczasem w Warszawie wiele sygnalizacji na skrzyżowaniach ma charakter adaptacyjny.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Poznań z przetargiem na projekt trasy tramwajowej na Ratajczaka

Przestrzeń

Poznań z przetargiem na projekt trasy tramwajowej na Ratajczaka

Witold Urbanowicz 11 stycznia 2019

Pojedź metrem na nieotwarte jeszcze stacje II linii

Przestrzeń

Pojedź metrem na nieotwarte jeszcze stacje II linii

Witold Urbanowicz 11 stycznia 2019

Wrocław. Tablice informacyjne i mapy dla rowerzystów

Komunikacja

Wrocław. Tablice informacyjne i mapy dla rowerzystów

Jakub Dybalski 15 listopada 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5