Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Tablice cholesteryczne bądź e-papier zamiast rozkładów papierowych

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-08-10 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Tablice cholesteryczne bądź e-papier zamiast rozkładów papierowych
fot. Martyn Janduła
Tramwaje Warszawskie szykują prawdziwą rewolucję technologiczną: w ramach testów rozkłady jazdy na przystankach miałyby być nie w tradycyjnej, papierowej formie, tylko elektronicznej. – Bierzemy pod uwagę wszystkie nowoczesne technologie wyświetlania dostępne na rynku: matryce TFT, tablice cholesteryczne, również e-papier – zapowiada Michał Powałka, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich.

W zeszłym miesiącu Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, zdradziła, że trwają prace nad unowocześnieniem formy prezentacji rozkładów jazdy. Nie chodzi o – jak do tej pory – zmianę szaty graficznej, tylko o zupełnie nowy nośnik informacji.

Pionierem zmian mają być Tramwaje Warszawskie. – Bierzemy pod uwagę wszystkie nowoczesne technologie wyświetlania dostępne na rynku: matryce TFT, tablice cholesteryczne, również e-papier. Nie została jeszcze podjęta decyzja odnośnie docelowego rozwiązania. Każda z wymienionych technologii ma swoje wady i zalety, wybór będzie zależny od wielu czynników – mówi Michał Powałka, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich.

Już teraz na wielu przystankach stoją tablice elektroniczne, ale prezentują one informacje jedynie o czasie pozostającym do przyjazdu najbliższych kilku tramwajów. – Stworzyliśmy koncepcję mniejszych tablic, umieszczanych w wiatach i na słupkach, dla przystanków, na których dokonuje się mniejsza wymiana pasażerów. W trakcie prac uznaliśmy, że zasadne jest rozszerzenie obecnej koncepcji tablic pokazujących najbliższe odjazdy tramwajów w dodatkowy ekran prezentujący aktualny rozkład jazdy – mówi Powałka.

Testy planowane są na przełomie 2017 i 2018 r. Liczba przystanków i ich lokalizacja zostaną uzgodnione z Zarządem Transportu Miejskiego. – Przy budowie nowego rozwiązania wykorzystamy między innymi wnioski wyciągnięte z dotychczas przeprowadzonych przez nas wdrożeń w zakresie systemu informacji pasażerskiej. Musimy wziąć pod uwagę sposób zasilenia tablic, warunki atmosferyczne i wiele innych czynników. Szczególnie zależy nam na sprawdzeniu działania nowych tablic w zimowych warunkach atmosferycznych – informuje rzecznik. Jak dodaje, trwają poszukiwania rozwiązania, które uniezależni elektroniczną informację pasażerską od stałego źródła zasilania. – Ten element znacząco zwiększa zarówno koszt, jak i czas realizacji inwestycji – wyjaśnia Michał Powałka.

Wśród zalet wymieniana jest łatwiejsza eksploatacja rozkładów jazdy w tak dynamicznie zmieniających się warszawskich warunkach. Niektóre rozkłady zmieniane są nawet kilka razy w miesiącu. – Wdrożenie elektronicznych rozkładów jazdy pozwoli na zapewnienie na każdym przystanku w Warszawie (w pierwszej kolejności na przystankach tramwajowych) aktualnego rozkładu jazdy – mówi Powałka. Obecnie wszystkie rozkłady na przystankach są wymieniane ręcznie, nocą. – Po wdrożeniu proces będzie przebiegał automatycznie i w sposób zdalny. W dłuższej perspektywie czasu przyniesie to miedzy innymi konkretne oszczędności finansowe – wyjaśnia Michał Powałka.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Ciechanów inwestuje w elektroniczną informację pasażerską

Przestrzeń

Ciechanów inwestuje w elektroniczną informację pasażerską

Witold Urbanowicz 10 lipca 2017

Warszawa chce wymienić papierowe rozkłady na elektroniczne

Przestrzeń

Warszawa chce wymienić papierowe rozkłady na elektroniczne

Witold Urbanowicz 05 lipca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5