Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa szykuje weryfikację taryfy biletowej i płatnego parkowania

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-09-23 12:29
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa szykuje weryfikację taryfy biletowej i płatnego parkowania
fot. ZTM Warszawa
Samorządy borykają się z trudną sytuacją budżetową. Warszawa przedstawiła już plan cięć i przesunięć inwestycji. W związku z rosnącymi kosztami miasto zapowiada weryfikację taryfy biletowej. – Sytuacja jest ciężka, żyjemy w kryzysie. Czeka nas trudna decyzja z radnymi. Na pewno jednak nie ma mowy o tak dużych podwyżkach jak w innych miastach – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Zapowiadane są też zmiany w strefie płatnego parkowania.

Jak wyliczają władze miasta, w tym roku dochody Warszawy spadną o 1,5 mld zł, w tym spadek dochodów ze sprzedaży biletów wyniesie 200 mln zł. W sumie, w perspektywie do 2025 r., dochody miasta będą mniejsze o 2,7 mld zł. Na przyczyny tego stanu rzeczy składają się polityka rządu względem samorządów, rozregulowany rynek odpadów, rosnące Janosikowe, koronawirus, recesja, rosnące koszty utrzymania i wydatki bieżące, w tym przede wszystkim na edukację.

Warszawa rozszerzyła już strefę płatnego parkowania o Pragę Północ i część Woli. Parkomaty mają się też docelowo pojawić na Ochocie i Żoliborzu. Zmiany zakładają wydłużenie godzin funkcjonowania strefy z 18:00 do 20:00, a także wprowadzenie śródmiejskiej strefy płatnego parkowania z wyższą opłatą. Jej projekt miałby zostać przedstawiony na początku przyszłego roku. Te zmiany przyniosłyby ok. 300 mln zł więcej do budżetu. – To decyzja radnych. Od tego będzie zależała wysokość opłat. Tak jak zapowiadałem w zeszłym roku, parkowanie w centrum będzie droższe, ale na pewno podwyżki nie będą tak duże jak w innych miastach – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Wśród szykowanych zmian jest weryfikacja taryfy za przejazd komunikacją publiczną. – Na razie rozpoczynamy rozmowy. To trudna dyskusja z radnymi, bo to oni podejmują decyzję. Duże miasta podnoszą taryfę o 30-40%. Nie ma mowy o tak dużych podwyżkach – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Jak podkreśla, ceny biletów w Warszawie nie były zmieniane od bardzo długiego czasu.

Miasto analizuje koszty i zastanawia się nad zmianą okresów ważności biletów krótkoterminowych oraz niewielkimi podwyżkami. Jak zapowiada samorząd, ewentualne zmiany miałyby być, jak zapowiada samorząd, jak najmniej bolesne dla regularnych użytkowników komunikacji, czyli posiadaczy biletów długookresowych. – Wszyscy musimy być gotowi, by o tych inwestycjach rozmawiać – mówi Trzaskowski.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5