Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Warszawa: Szybciej tramwajem na Żerań Wschodni

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
24-08-2015
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Warszawa: Szybciej tramwajem na Żerań Wschodni
fot. Cezary p, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Tramwaje Warszawskie rozpoczynają modernizację trasy tramwajowej od Dworca Wileńskiego do pętli Żerań Wschodni. Przebudowane zostaną wszystkie przystanki. Na 11 Listopada torowisko tramwajowe „przybliży się” do chodnika.

Zmianą, którą pasażerowie odczują najbardziej, będzie przebudowa aż 34 platform przystankowych – zostaną wydłużone i dostosowane do tramwajów niskopodłogowych; pojawią się rampy wjazdowe i płytki z wypustkami ostrzegającymi przed zbliżaniem się do krawędzi. Największa przemiana czeka przystanki Bródnowska na ul. 11 Listopada – po remoncie do tramwaju nie będzie się już wsiadało z poziomu jezdni. W tym miejscu, na długości kilkuset metrów tory tramwajowe poprowadzone zostaną po łuku – tramwaj jadący w kierunku ul. Targowej „przybliży się” do chodnika, na którym będzie nowy przystanek. W przeciwnym kierunku (do Ronda Żaba) platforma przystankowa powstanie w miejscu dotychczasowego toru. To duże ułatwienie dla pasażerów. Tramwajarze zmodernizują przejazdy drogowe przez tory, wymienią kilka kilometrów torów, poprawią trakcję i układ zasilania.

Tramwajowe remonty wiąże się z wyłączeniami ruchu tramwajów. Kierowcy muszą liczyć się zwężeniami ulic, z zamykaniem i przebudową przejazdów. Prace rozpoczną się 30 sierpnia i zakończą 15 listopada. Roboty, prowadzone przez firmę ZUE, będą kosztowały 65 mln zł, z czego ponad 31 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

Inwestycja będzie realizowana etapami, z czego pierwszy potrwa do 20 września. W niedzielę 30 sierpnia tramwaje nie będą jeździły od Dworca Wileńskiego do pętli Żerań Wschodni oraz do pętli Czynszowa (czyli ulicami 11 Listopada, św. J. Odrowąża, Matki Teresy z Kalkuty, Rembielińską, Annopol oraz Stalową) oraz od Ronda S. Starzyńskiego do Ronda Żaba (czyli ul. Starzyńskiego). Na Bródnie, na ul. Matki Teresy z Kalkuty, po wschodniej stronie przystanków zamontowany zostanie rozjazd do zawracania tramwajów i od 31 sierpnia tramwaje dwukierunkowe będą tu dojeżdżały od strony Ronda Starzyńskiego.

Podczas pierwszego etapu remontu zawieszone zostanie kursowanie linii 3, 4, 23, 25 i 41. Pasażerów przewiozą trzy zastępcze linie autobusowe i dwukierunkowe tramwaje. Na tory wyjadą też dwie uzupełniające linie tramwajowe. Tramwaje linii 1 w godzinach szczytu podjeżdżać będą na przystanki co cztery minuty, pomiędzy godzinami szczytu co sześć minut, a w weekendy co około 7-8 minut. Uruchomione zostaną również dwie tramwajowe linie uzupełniające. Linie 23 i 25 zostaną zastąpione linią 73, a linie 3 i 4 – linią 74. Tramwaje kursować będą w godzinach szczytu co osiem minut, pomiędzy nimi co 12, a w weekendy co 15 minut. Linia 73 będzie kursować z Banacha, Grójecką, Alejami Jerozolimskimi, al. Zieleniecką, Targową do Dw. Wileńskiego, a następnie al. „Solidarności”, Wolską, Połczyńską, Powstańców Śląskich do pętli Nowe Bemowo. Linia 74 pojedzie z pętli Gocławek przez Grochowską, Targową, al. „Solidarności”, Marszałkowską, Puławską do pętli Wyścigi. Zostaną uruchomione trzy autobusowe linie zastępcze. Z-3 połączy Żerań Wschodni z Dw. Wileńskim (przez Starzyńskiego i Jagiellońską), szczytowe Z-4 pojedzie z Suwalskiej do Dw. Wileńskiego (przez Starzyńskiego i Jagiellońską), natomiast Z-5 dowiezie pasażerów z Żerania Wschodniego do Matki Teresy z Kalkuty.

W drugim etapie, od 21 września do 23 października, ruch tramwajowy na tych trasach zostanie całkowicie wyłączony, przestaje kursować także tramwaj dwukierunkowy. Od 10 października tramwaje będą dojeżdżały do pętli Czynszowa. Od 24 października przywrócony zostanie normalny ruch tramwajów. Podczas prowadzonych prac linia tramwajowa 1 obsługiwana będzie – tak jak podczas remontu na ulicy Grójeckiej linia 79 – tramwajami dwukierunkowymi. 30 sierpnia w związku z montażem rozjazdu, linia 1 kursować będzie na trasie skróconej do Banach do pętli Ratuszowa-Zoo.

W ostatnim etapie, od 2-3 listopada do 15 listopada, będzie remontowana pętla Annopol. Tramwaje będą jeździły normalnie do pętli Żerań Wschodni.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5