Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa. Świętokrzyska w betonie. Gdzie miejsce na zieleń?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
06-10-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa. Świętokrzyska w betonie. Gdzie miejsce na zieleń?
fot. Justyna Urbaniakdoniczki na Świętokrzyskiej
- Pojedyncze, rachityczne drzewa i dużo betonu – tymi słowy można by podsumować wygląd ulicy Świętokrzyskiej po remoncie. Miała być rewolucja, stanęło na betonowej pustyni. Przeciwko takiemu traktowaniu miasta sprzeciwia się partia Zielonych, która zorganizowała w niedzielę happenig pod nazwą „Przynieś donicę na Świętokrzyską! Wszyscy tworzymy Warszawę!”.

Oddana do użytku 30 września ulica Świętokrzyska budzi spore emocje. Z jednej strony są ci, którym przeszkadza zawężenie ulicy co, jak twierdzi część kierowców, tylko wpłynie na zakorkowanie miasta. Z drugiej obrońcy występujący w imieniu pieszych i rowerzystów, którzy doceniają wymalowanie pasów rowerowych w poziomie jezdni, ale występują przeciwko utworzeniu w tym miejscu betonowej pustyni. Tę Świętokrzyska przypomina bez wątpienia. Władze miasta bronią się, że rozbudowany system korzeniowy drzew zagrażałby metru.

Joanna Erbel: Zamiast drzew, rachityczna zieleń

- Pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz z jednej strony mówi mieszkańcom „że to oni tworzą Warszawę”, że miasto się zmienia i wszyscy mają wpływ na jego kształt, z drugiej natomiast nie dopuszcza do konsultacji społecznych tak ważnego projektu jak projekt ulicy Świętokrzyskiej, biegnącej nad drugą linią metra. Do końca nie mieliśmy pewności, jak ta ulica będzie wyglądała w całości. Na wizualizacjach pojawiły się duże drzewa, w rzeczywistości postawiono jednak na rachityczną zieleń w donicach. To obca, surowa przestrzeń – komentuje w rozmowie z „Transportem-Publicznym.pl” Joanna Erbel, kandydatka na prezydentkę stolicy, przedstawicielka partii Zielonych.

Hasło Zielonych żartobliwie odnosi się do hasła wyborczego obecnej prezydent Warszawy. Przedstawiciele partii wskazują brak logiki w działaniach miasta i niespójność z deklaracjami jego władz. - Coraz częściej słyszymy postulaty, żeby odebrać dyktat drogowcom. W tym momencie jednak ulicę Świętokrzyską i Plac Powstańców Warszawy zaprojektowali drogowcy. Może zamiast wszystkich tych ZDM-ów i ZDIT-tów warto byłoby zastanowić się nad utworzeniem jednego biura do spraw mobilności gdzie kwestia pieszych i rowerów nie będzie zawsze ostatnia? - zastanawia się Erbel, która postuluje tworzenie miasta bardziej przyjaznego, zielonego, które zachęcałoby do spacerów. - Betonowa pustynia takim miejscem nie jest. Zamiast odrywać mieszkańców od samochodów, zniechęca do spacerowania po mieście, szczególnie latem, kiedy upał w tym miejscu będzie nie do zniesienia – twierdzi Erbel.

Co się stało na Świętokrzyskiej?

Oficjalne otwarcie Świętokrzyskiej miało miejsce we wtorkowy wieczór, 30 września. Jezdnia tej ulicy, od ronda ONZ do Marszałkowskiej, została zawężona do dwóch pasów ruchu w obu kierunkach, z dodatkowymi pasami do skrętów przy skrzyżowaniach. Od Marszałkowskiej do Kopernika kierowcy mogą korzystać z jednego pasa ruchu w każdą stronę. Na ulicy wyznaczono nowe przejścia dla pieszych, przystanki autobusowe i drogi rowerowe.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5