Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa. Społecznicy zamkną dla aut ulicę przy jednej ze szkół

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2020-03-04 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Społecznicy zamkną dla aut ulicę przy jednej ze szkół
fot. Łukasz Malinowskiszkolna ulica w Wiedniu
Tuż przed pierwszym dzwonkiem na lekcje, w piątek 20 marca, miejscy aktywiści z kilku warszawskich stowarzyszeń i organizacji, w tym Fundacji „Rodzic w mieście”, na próbę zamkną fragment ulicy przy jednej z warszawskich szkół. Chcą pokazać jak może wyglądać przyjazna i bezpieczna przestrzeń przed szkołą.

Ulica zostanie zamknięta na pół godziny, między 7.45 a 8.15. „W Warszawie zdecydowana większość dzieci co rano maszeruje w kłębach spalin, albo jest do szkoły podwożona samochodem, w którym powietrze jest równie złe jak na zewnątrz. Samochody podjeżdżają pod samą szkołę, generując nie tylko zanieczyszczenie powietrza, ale również stwarzając zagrożenie dla idących do szkoły dzieci” – piszą w komunikacie rodzice z Fundacji „Rodzic w mieście”.

Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, które w drodze na lekcje muszą się przeciskać między SUV-ami… innych rodziców, odwożących swoje dzieci, często próbujących podjechać właściwie pod samą bramę szkoły. Drugim celem, jest odzwyczajanie dzieci od samochodu.

Z ankiet, które w 2016 r. przeprowadziła we Wrocławiu Akcja Miasto, a w 2018 r. w skali ogólnopolskiej Bank Santander, wynika, że samochód rodziców jest najczęstszym sposobem dostania się na lekcje wśród polskich uczniów. Często dotyczy to również tych, którzy mieszkają w odległości spaceru od szkoły.

Czasowe zamykanie dróg przy szkołach (tuż przed lekcjami i po południu, gdy się kończą) to nic nowego. Opisywaliśmy takie działania, w szerszym zakresie, m.in. w Wiedniu, czy w Glasgow. Pilotaże sprawiają, że kolejne szkoły, przy wsparciu rodziców, również chcą uczestniczyć w podobnych akcjach.

Warszawscy społecznicy zakasali rękawy, bo choć samorządowi politycy w kilku polskich miastach nieśmiało wyrażali zainteresowanie projektem, gdy głośny stał się przykład wiedeński, szybko w tej sprawie zamilkli.

„Zachęcamy rodziców by pokazali dzieciom jak ciekawa może być droga do szkoły, gdy pokonujemy ją wspólnie na nogach, na rowerze, albo korzystając z transportu publicznego. Tych, którzy nie mają możliwości całkowitej rezygnacji z samochodu, zachęcamy do zaparkowania chociażby 500 m dalej i zaprowadzenia dziecka do szkoły. W ten sposób zapewniamy dzieciom możliwość bezpiecznego i zdrowszego przyjścia do szkoły. Dzieci nie muszą przeciskać się przez zaparkowane - na chwilę - samochody, często nieprawidłowo, na chodniku lub tak, że zasłaniają przejście dla pieszych. Zazwyczaj są pozostawione na włączonym silniku, więc dzieci wdychają spaliny wprost z rur wydechowych” – piszą w komunikacie.

„Oczywiście, akcja będzie zgłoszona. Szkoły jeszcze nie podajemy, właśnie ze względu na weryfikację wniosku o zamknięcie drogi, który złożyliśmy do miasta” - dodają.

W akcję, poza Fundacją „Rodzic w mieście”, zaangażowane też są Miasto Jest Nasze, Warszawski Alarm Smogowy, Zielone Mazowsze, Fundacja “Wzornictwo i Ład” oraz Strefa Mieszkańców.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wiedeń. Tak działają szkolne ulice

Przestrzeń

Wiedeń. Tak działają szkolne ulice

Łukasz Malinowski 23 listopada 2019

Raport RPO. Od wykluczenia, przez parkowanie, po godność w tramwaju

Prawo & Finanse

Raport RPO. Od wykluczenia, przez parkowanie, po godność w tramwaju

Jakub Dybalski 14 września 2019

Glasgow rusza z pilotażem. Zamknięte drogi w pobliżu szkół

Przestrzeń

Glasgow rusza z pilotażem. Zamknięte drogi w pobliżu szkół

Jakub Dybalski 17 sierpnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5