Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Sokratesa w nowym wydaniu

Dalej Wstecz
Data publikacji:
04-10-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa ZDM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

ZDM Warszawa przebudował bielańską ul. Sokratesa. Wyposażył ją w nową infrastrukturę, dzięki czemu stała się bezpieczniejsza i wygodniejsza dla mieszkańców. Wybudowano dwa ronda, wszystkie przejścia dla pieszych zostały skrócone i zabezpieczone azylem, a chodniki poszerzono. Pojawiło się też sporo zieleni, tworzącej m.in. ogrody deszczowe.

Dwie dekady temu ul. Sokratesa przebiegała przez rubieże Warszawy. Dziś stanowi centrum gęsto zamieszkanej dzielnicy. Otoczona jest osiedlami pełnymi sklepów, punktów usługowych i terenów rekreacyjnych. Zmiany miały na celu dostosowanie drogi do nowego otoczenia.

Ulica stała się bezpieczniejsza, a taki tragiczny wypadek, jaki miał tam miejsce jesienią 2019 r., już nie będzie mógł się wydarzyć. Tuż po tym zdarzeniu zamontowane zostały progi zwalniające, jednak było to rozwiązanie tymczasowe. Choć uniemożliwiło rozwijanie nadmiernej prędkości, to nie powstrzymywało kierowców przed np. wyprzedzaniem na przejściach dla pieszych.

Przebudowa ulicy rozpoczęła się w 2021 r. Najpierw roboty, związane m.in. z asfaltowaniem, prowadzone były na jezdni południowo-wschodniej, następnie – już w tym roku – przeniosły się na jezdnię północno-zachodnią. Na początku polegały na układaniu krawężników w miejscach przyszłych pasów dzielących jezdnię przed wlotami osiedlowych ulic, następnie wiązały się z dokończeniem częściowo wybudowanych dwóch rond. Kolejnymi krokami było ułożenie asfaltu na jezdni północno-zachodniej i drodze dla rowerów, dokończenie remontu chodników, wreszcie skompletowanie oznakowania pionowego i namalowanie oznakowania poziomego.

Wszystkie istniejące przejścia dla pieszych przez ul. Sokratesa zostały skrócone i zabezpieczone azylem. Powstało też nowe przejście na wysokości budynku nr 13. Po północno-zachodniej stronie, gdzie koncentrują się wszystkie sklepy i punkty usługowe, mieszkańcy zyskali szerszy chodnik. Dotychczasowy był bardzo wąski, a obok niego bez żadnej separacji przebiegała równie wąska droga dla rowerów. Po zmianach przebiega bliżej jezdni, a od pieszych oddziela ją pas zieleni.

Na razie posadzono krzewy i byliny. Pojawiły się nie tylko między ścieżką rowerową a chodnikiem, ale również w pasie dzielącym jezdnię. Nie zabrakło też żywopłotów utworzonych z irgi błyszczącej oraz ogrodów deszczowych. Ogrodów utworzono siedem o łącznej powierzchni 497 m kw. Posadzono w nich w nich lubiące wilgoć rośliny takie jak m.in. kosaciec syberyjski, bodziszek błotny czy sit rozpierzchły. Zazielenianie zakończy się sadzeniem drzew – 19 dębów błotnych i 12 jarzębów szwedzkich upiększy ul. Sokratesa do końca października. W sumie nowa zieleń, razem z ogrodami deszczowymi, na ul. Sokratesa obejmie powierzchnię 2187 m kw.

Zmiany uzupełniła modernizacja oświetlenia. W 2021 r. wymienione zostały latarnie – betonowe słupy zastąpiono stalowymi. Na większości zamontowano oprawy skierowane na jezdnię i na chodnik, w sumie 140 opaw LED-owych.

Tak było / tak jest
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5